Rachunki imoje dawniej Moje Usługi – Efektywne zarządzanie rachunkami domowymi 2022

Platforma „Rachunki imoje” powstała jako „Moje Usługi” w październiku 2019 roku ramach działalności fintechowej ING Bank Śląskiego. 20 września 2021 r. nastąpiła zmiana nazwy, która ma za zadanie ujednolicenie wszystkich usług wokół metody płatności imoje stworzonej przez ING. Operatorem „Rachunki imoje” jest ING Usługi dla Biznesu S.A. Z kolei za kwestie techniczne odpowiedzialna jest spółka BillTech Group sp. z o.o. Firma specjalizuje się we wdrażaniu API czyli połączeń pomiędzy aplikacjami dla branży bankowej i fintech a współpracują z nią m.in. Santander Bank Polska i Alior Bank.

Jak opisuje firma, „Rachunki imoje” to „nowy standard obsługi płatności cyklicznych”. Działanie platformy polega na automatycznym pobieraniu faktur i rachunków od dostawców, a następnie opłacanie ich jednym kliknięciem. Główną zaletą jest możliwość efektywnego zarządzania domowym budżetem czyli monitorowania swoich rachunków i płatności. Dla osób mających problem z ogarnięciem wszystkich swoich rachunków, w czytelny sposób pokazuje płatności wykonane i oczekujące, udostępniając przydatne wykresy i zestawienia płatności historycznych.

Dzięki połączeniu z bramką płatniczą imoje.pl umożliwia dokonywanie płatności przy pomocy:

Reklama
  • karty płatniczej (w tym kredytowej),
  • BLIKa,
  • szybkiego przelewu on-line,
  • Twisto, z odroczonym terminem płatności do 21 dni (a nawet 45 dni).

Platforma umożliwia również ustawienie automatycznych, comiesięcznych płatności (niekoniecznie muszą to być identyczne kwoty w każdym miesiącu).

Podobne usługi już jakiś czas temu wprowadziła firma Blue Media (operator płatności internetowych), jednak w przypadku „Rachunki imoje” system ma więcej funkcjonalności i jest bardziej przejrzysty.


MU metody platnosci


MU karty plat


Reklama

Jak to działa? Jakie rachunki mogę opłacać w „Rachunki imoje”?

W „Rachunki imoje” znajdują się wszyscy najwięksi dostawcy prądu, gazu, telefonii komórkowej, „telewizji kablowej” i nie tylko. Lista jest imponująca i oprócz wielu popularnych firm znajdziesz również te mniejsze, lokalne. Zawiera przede wszystkim dostawców, którzy za swoje usługi wystawiają faktury. Problemem może okazać się opłacanie rachunków, do których nie są wystawiane faktury, np. za mieszkanie, szkołę, klub fitness czy też opłaty urzędowe. W takim przypadku pozostaje dodanie ich ręcznie, samodzielnie dodając e-faktury lub przesyłając zdjęcia faktur i rachunków (np. wykaz opłat/rozliczenia ze wspólnotą/spółdzielnią) do „Rachunki imoje”. Na tej podstawie zostanie dokonana weryfikacja odbiorcy. Firma chce uniknąć fikcyjnych płatności a także zachować zasady bezpieczeństwa aby platforma nie posłużyła jako narzędzie do prania pieniędzy dla grup przestępczych.

Jednak najważniejszym atutem „Rachunki imoje” jest możliwość automatycznego zaczytywania danych. Dane mogą być pobierane przez:

  • połączenie z elektronicznym Biurem Obsługi Klienta (eBOK) dostawcy – przy dodawaniu dostawcy podajesz login i hasło i w ciągu kilku minut dane płatności, faktur zostaną zaczytane przez system;
  • przesyłanie na dedykowany adres e-mail uzytkownik@faktury.rachunki.imoje.pl otrzymanych od dostawcy e-maili z informacjami o płatnościach (musi zawierać: numer konta, kwotę oraz termin płatności);
  • udostępnienie połączenia z twoją prywatną skrzynką mailową, które umożliwia wyszukanie maila z płatnością.

Jakie są wady i zagrożenia?

Wiadomo, że platforma „Rachunki imoje” stosuje odpowiednie środki bezpieczeństwa, które mają za zadanie uniemożliwić dostęp do naszych danych, to wiadomo, że nikt nie da nam 100% gwarancji. Jednym z punktów stanowiących zagrożenie jest wybór opcji udostępniania danych do logowania do Biur Obsługi Klienta (BOK) naszych dostawców i/lub do naszej skrzynki e-mail. O ile niewielkim zagrożeniem jest dostęp do BOK-ów (w końcu można tam tylko opłacać rachunki), o tyle już dostęp do naszych danych osobowych czy też prywatnych e-maili, może być już niebezpieczny. Osoba nieautoryzowana, która uzyska dostęp, może odczytać nasze imię i nazwisko, adres zamieszkania a w niektórych przypadkach (jeśli takie dane znajdziemy u dostawcy) może to być numer PESEL.

Reklama

W przypadku dostępu do skrzynki e-mail, w pewnym zakresie można temu zaradzić, tworząc oddzielną skrzynkę, na którą ustawimy przesyłanie
faktur i rachunków od dostawców. Ograniczy to dostęp do innych, prywatnych e-maili. Drugim wyjściem jest podanie adresu dedykowanej skrzynki e-mail uzytkownik@faktury.rachunki.imoje.pl, dostawcy w panelu użytkownika.

Należy również zwrócić uwagę, że płatności mogą dotrzeć do adresata nawet po trzech dniach roboczych ze względu na czas jaki potrzeba na przeksięgowanie wpłat. Dlatego dokonując płatności warto to uwzględnić i płatności dokonywać wcześniej.

Ile to kosztuje? Co można zyskać?

Usługa nie jest oferowana za darmo. Koszt płatności wynosi do 0,89 zł. W przypadku opłacania większej ilości rachunków warto zebrać je wszystkie i połączyć w paczkę, ponieważ koszt będzie liczony od całości i wyniesie maksymalnie 0,89 zł. W takim razie na pewno zadasz pytanie, czemu opisuję „Rachunki imoje” jeśli wszystkie płatności można regulować przelewami internetowymi za darmo? Otóż, w „Rachunki imoje” można opłacać rachunki kartą debetową lub kredytową oraz BLIKIEM. Dlaczego jest to takie ważne? Z punktu widzenia promocji bankowych, które opisuję na blogu, w przypadku płatności rachunków przy wykorzystaniu platformy, w łatwy sposób można:

Reklama
  • Spełnić wymóg bezpłatnej karty do konta lub kredytowej;
  • Uzyskać nagrodę w ramach promocji za założenie i korzystanie z konta;
  • Zyskać zwrot części środków za płatności, tzw. „moneyback”.

Najłatwiejszym sposobem wykorzystania „Rachunki imoje” jest wykonywanie transakcji kartą by była darmowa. Przykładowo Alior Bank i ING Bank wymagają transakcji kartą do konta na kwoty min. 300 złotych miesięcznie. Citi Handlowy dla karty kredytowej Citi Simplicity wymaga transakcji na kwotę 1 000 złotych co miesiąc. Opłacając rachunki zmniejszasz kwotę na jaką musisz wykonać transakcje np. za zakupy. W tym przypadku banki najrzadziej wykluczają tego typu transakcje w swoich regulaminach. Koszt 0,89 zł za płatności w „Moje Usługi” będzie niższy niż np. 5 zł opłaty miesięcznej za kartę.

Korzystając z promocji bankowych (kont osobistych lub kart kredytowych) często do wykonania mamy zadania polegające na dokonywaniu płatności na wysokie kwoty. Niestety korzystanie z „Rachunki imoje” do wypełniania wymogów promocji nie jest takie proste jakby się wydawało. Dużo rzadziej banki dopuszczają tego typu transakcje i wprowadziły wyraźne ograniczenia wykluczające opłacanie rachunków. Z punktu widzenia niektórych banków nagrody z promocji byłyby zbyt łatwe do uzyskania. Jeśli teraz myślisz o jakiejś promocji ale bałeś się, że nie będziesz w stanie spełnić ich wymagań najpierw sprawdź, czy dany bank nie wyklucza tego rodzaju transakcji. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę w regulaminie promocji czy nie są wykluczone transakcje kartą w terminalach o kodzie MCC: 4900 (takim kodem są opisywane transakcje w „Rachunki imoje”). Na temat kodów MCC pisałem w linkowanym wpisie.

Na rynku znajdą się również oferty, które pozwolą odzyskać, w formie zwrotu za płatności, niewielką kwotę, w ramach oferowanego moneybacku. Przykładowo, jeżeli opłacisz rachunki na kwotę 500 złotych, koszt 0,89 zł będzie niższy niż 1% zwrotu, czyli 5 złotych.

Reklama

Posiadacze konta w Santander Bank Polska („Konto Jakie Chcę”) za płatności za prąd, gaz i internet z kablówką dostają zwrot 1% opłaconych rachunków. W odróżnieniu od oferty Santander Bank Polska, w „Rachunki imoje” można zyskiwać na płatnościach wszystkich rachunków (np. czynszu) nie tylko za wybrane media jak również na podstawie faktur wystawionych na inne osoby niż właściciel konta.

Płatności za rachunki z odroczonym terminem płatności do 21 dni (a nawet 45 dni).

Jeżeli co miesiąc mizernie u Ciebie z pieniędzmi na opłaty za rachunki lub masz spiętrzenie płatności, ponieważ otrzymujesz je nieregularnie np. co drugi miesiąc, możesz skorzystać z płatności z odroczonym terminem do 21 dni. Dostawca otrzyma zapłatę za fakturę/rachunek a ty uregulujesz płatność w ciągu 21 dni. W ramach usługi Twisto (tu również zaangażowany jest ING Bank Śląski), posiadając podpisaną umowę Twisto Free, możliwe jest wydłużenie tego terminu do 45 dni. O Twisto pisałem tutaj.

Promocja dla polecających „Polecaj i zarabiaj”

„Rachunki imoje” dla zachęcenia nowych klientów, w ramach promocji poleceń, oferuje bonus 30 złotych za rejestrację i wykonanie pierwszej transakcji w ciągu 30 dni.

Reklama

Jeśli będziesz polecać „Rachunki imoje” to za każde polecenie otrzymasz kolejne 30 złotych (maksymalnie 300 złotych). Razem daje to do 330 złotych.

MU polecenie

Co trzeba zrobić by otrzymać 30 złotych?

1. Zarejestruj się

W okresie trwania promocji zarejestruj się na stronie „Rachunki imoje” i podaj kod polecenia (nie mogłeś być wcześniej użytkownikiem platformy). Pamiętaj o wyrażeniu zgody aby osoba polecająca otrzymała informacje o twojej rejestracji oraz o tym czy spełniłeś warunki promocji (żadne dane osobowe nie są przekazywane).

Jeśli nie znasz osoby, która może tobie przekazać kod polecenia, możesz skorzystać z powyższego linku lub kodu.

Reklama

2. Zweryfikuj konto

Za pomocą kodu SMS otrzymanego na podany numer telefonu dokonaj weryfikacji konta – konto otrzyma status Konta Zweryfikowanego.

MU zweryfikowane
Rachunki imoje dawniej Moje Usługi - Efektywne zarządzanie rachunkami domowymi 2022 6

3. Opłać przynajmniej jedną „zweryfikowaną opłatę”

Po rejestracji, w ciągu 30 dni, opłacisz przynajmniej jedną „zweryfikowaną opłatę”. Zgodnie z regulaminem „zweryfikowana opłata” to rachunek lub faktura, które zostały automatycznie zaczytane przez „Rachunki imoje” z BOK dostawcy lub z skrzynki e-mail. Nie zostaną zakwalifikowane rachunki i faktury dodawane „ręcznie”.

4. Odbierz nagrodę

Nagrody mogą być wypłacane w częściach np. z przyznanych 30 zł mogą być wypłacane oddzielnie 3 nagrody po 10 zł każda. 30 zł zbierzesz wtedy po wykonaniu trzech płatności.

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.