Co to jest podstawowy rachunek płatniczy PRP? Poradnik 2024

Jest spora grupa osób, często starszych, z mniejszych miejscowości i wsi, o niskim poziomie wiedzy finansowej, które boją się zakładać konto osobiste. Powodem jest przekonanie o tym, że posiadając rachunek będą musiały za niego płacić wysokie opłaty.

Obowiązujące przepisy dla klientów, którzy często nigdy nie posiadali konta w banku, czyli w celu przeciwdziałania tzw. wykluczeniu finansowemu, nakazują bankom posiadanie w ofercie prostego konta osobistego tzw. „podstawowy rachunek płatniczy”. Każdy z banków, który prowadzi w Polsce działalność polegającą na „prowadzeniu rachunków płatniczych dla konsumentów” musi w swojej ofercie takie konto posiadać.

Przepisy weszły w życie w sierpniu 2018 roku w ramach ustawy o usługach płatniczych, na podstawie dyrektywy unijnej z 2014 roku.

Reklama

Oczywiście banki, na ogół, nie chwalą się takim rachunkiem starając się promować konta osobiste z własnej oferty. Warto jednak wiedzieć, że takie konta istnieją oraz co oferują.

Kluczowe informacje warte zapamiętania:

  • Podstawowy Rachunek Płatniczy to rachunek bankowy oferowany wyłącznie dla osób, które nie posiadają innego rachunku płatniczego w walucie polskiej.
  • PRP nie wymaga comiesięcznych opłat za prowadzenie i nie wymaga posiadania minimalnego salda środków na rachunku, ale banki mogą pobierać opłaty za niektóre operacje.
  • PRP jest dostępny w większości polskich banków, a jego założenie jest proste i szybkie.

Czym jest Podstawowy Rachunek Płatniczy?

Podstawowy Rachunek Płatniczy (PRP) to podstawowy, bezwarunkowo bezpłatny rachunek, który umożliwia dostęp do podstawowych usług płatniczych, takich jak wpłaty, wypłaty, przelewy oraz korzystanie z karty debetowej.

Reklama

PRP jest rachunkiem, który nie wymaga comiesięcznych opłat za prowadzenie, a także nie posiada minimalnego wymaganego salda. Dzięki temu, jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć podstawowe konto bankowe bez dodatkowych kosztów. Jednakże, warto pamiętać, że banki mogą pobierać opłaty za niektóre operacje, takie jak przelewy zagraniczne czy wypłaty z bankomatów innych banków, poza określony limit.

Warunki otwarcia są ściśle określone przez ustawę o usługach płatniczych. Klienci, którzy spełniają wymagania, mogą otworzyć podstawowy rachunek płatniczy w dowolnym banku.

Warunki otwarcia rachunku podstawowego

Warunkiem otwarcia rachunku podstawowego jest nieposiadanie innego konta osobistego w polskich złotych (bank zweryfikuje takie informacje przed założeniem konta, posiadanie konta walutowego nie wyklucza). Możliwe jest również założenie konta przenosząc się z innego banku ale w takim przypadku wymagane będzie pisemne potwierdzenie zamknięcia poprzedniego rachunku. Rachunek prowadzony jest tylko w polskich złotych. Rachunek podstawowy nie może być powiązany z produktami kredytowymi np. kartą kredytową.

Reklama

Musisz być traktowany tak jak klient posiadający standardowe konto oferowane przez bank. Rachunek podstawowy możesz otworzyć w oddziale banku, przez Internet lub infolinię pod warunkiem, że bank umożliwia otwarcie innych kont osobistych właśnie w taki sposób. Konto musi być otwarte w ciągu 10 dni od złożenia wniosku. Jeśli bank prowadzi obsługę swoich kont różnymi kanałami dostępu to musi zapewnić możliwość obsługi rachunku podstawowego w ten sam sposób.

Bank nie może uzależniać zawarcia umowy o prowadzenie rachunku podstawowego od zawarcia innej umowy o świadczenie usług dodatkowych ani wymagać określonych wpływów na konto. Z odmową założenia rachunku możesz się spotkać jeśli nie posiadasz adresu zamieszkania lub korespondencyjnego na terenie Polski.

Jakie są korzyści z posiadania rachunku podstawowego?

Jak sama nazwa wskazuje konto takie pozwala na wykonywanie podstawowych czynności bankowych. Do tych czynności zalicza się dokonywanie:

Reklama
  • wpłat środków pieniężnych (gotówki) na rachunek;
  • wypłat gotówki w bankomatach lub w oddziałach wszystkich podmiotów rynku finansowego działających w Polsce oraz na terytoriom Unii Europejskiej;
  • transakcji płatniczych kartą płatniczą lub przez internet w Polsce oraz na terytoriom Unii Europejskiej;
  • poleceń przelewu oraz ustanawianie zleceń stałych i polecenia zapłaty.

Podsumowując, posiadając takie konto możesz zlecić przekazywanie swoich dochodów od pracodawcy lub świadczeń socjalnych. Możesz korzystać z karty płatniczej i dokonywać transakcji w sklepach oraz w internecie. Możesz wykonywać standardowe przelewy, płacić rachunki.

Najważniejszą cechą rachunku podstawowego jest to, że za założenie rachunku, wydanie karty płatniczej oraz za wymienione powyżej czynności bank nie może pobierać opłat i prowizji. Oczywiście jest pewien haczyk. Bezpłatne jest jedynie pięć pierwszych w miesiącu poleceń przelewu oraz wpłat i wypłat gotówki z bankomatów lub wpłatomatów, innych niż tego banku. Każda szósta i kolejne będą płatne, jednak opłata nie może być wyższa niż najczęściej pobierana przez ostatnie 12 miesięcy za taką czynność w ramach innych kont oferowanych przez ten bank.

Należy pamiętać, ze bank może pobierać opłaty za przelewy zagraniczne, tzw. „transgraniczne transakcje płatnicze”.

Reklama

Gdzie założyć Podstawowy Rachunek Płatniczy?

Podstawowy rachunek płatniczy jest dostępny dla każdego, kto nie posiada konta bankowego. Aby założyć PRP, należy udać się do wybranej placówki bankowej i wypełnić stosowny wniosek. Wiele banków umożliwia również założenie PRP przez internet, co jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą osobiście udać się do placówki.

Ważne jest, aby pamiętać, że PRP to rachunek płatniczy, który nie oferuje wszystkich usług dostępnych na rynku. Na przykład niektóre banki nie umożliwiają wykonywania przelewów Express Elixir czy przelewów Sorbnet. Przed założeniem rachunku warto zapoznać się z ofertą banku i sprawdzić, czy spełnia ona nasze potrzeby.

Jakich potrzeb nie spełni rachunek podstawowy?

Jeśli planujesz aktywne korzystać z konta bankowego, rachunek podstawowy może być dla Ciebie niewystarczający. Korzystanie z konta sprowadza się tylko do podstawowych czynności a w przypadku przelewów i korzystania z „obcych” bankomatów jest ograniczenie do 5 bezpłatnych w miesiącu, o których pisałem powyżej. W przypadku bankomatów problemu nie będzie, gdy bank dysponuje niemałą siecią własnych bankomatów.

Reklama

Jeśli wykonujesz więcej niż 5 przelewów i/lub wypłat z bankomatów w miesiącu, potrzebujesz korzystać z przelewów natychmiastowych, lokat bankowych, kont oszczędnościowych lub z karty płatniczej poza Unią Europejską, musisz pomyśleć o standardowym koncie bankowym.

W ofertach standardowych kont bankowych znajdziesz wiele ofert, w przypadku których spełnienie prostych warunków (np. comiesięcznych wpływów na konto w kwocie nawet od 500 zł, czy też 1 transakcji kartą do konta) umożliwia korzystanie z konta za darmo oraz z dostępnych przywilejów dla klientów, bez żadnych ograniczeń. Rachunek podstawowy nie będzie dobrym wyborem dla osób, które chciałyby swobodnie korzystać z produktów kredytowych np. zaciągnąć kredyt, ustalić limit w koncie lub planują wyrobienie karty kredytowej.

Zalety i wady rachunku podstawowego

ZaletyWady
Bezpłatne założenie i prowadzenie kontaOgraniczenia w zakresie usług dodatkowych, które mogą być płatne
Dostęp do podstawowych operacji bankowych, takich jak wpłaty, wypłaty i przelewyMożliwość odmowy zawarcia umowy PRP przez bank w określonych sytuacjach
Możliwość dokonywania transakcji przy użyciu karty płatniczej
Wdrożony w ramach dyrektywy Unii Europejskiej, co zapewnia standardy i ochronę na poziomie UE
Dostępny dla szerokiego kręgu konsumentów, w tym osób o niższych dochodach
Co to jest podstawowy rachunek płatniczy PRP?

Pamiętaj, że zakładając rachunek podstawowy nie otrzymasz żadnej nagrody w ramach promocji za założenie i korzystanie z konta.

Reklama

We wpisach na blogu znajdziesz aktualne promocje standardowych kont osobistych.

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.