14 porad jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej?

Gotówka czy karta? Nie od dziś trwa dyskusja i znaleźć można zdecydowanych zwolenników i przeciwników każdego rozwiązania, którzy zwracają uwagę na zalety i wady w różnych aspektach. Z punktu widzenia bezpieczeństwa trzeba przyznać, że gotówkę trudniej zabezpieczyć niż kartę. Gotówka jest jednak środkiem płatniczym „na okaziciela”. Karta jest z kolei spersonalizowaną formą płatności. Obecnie, ze względu na sytuację związaną z pandemią, płatności bezgotówkowe kartami zyskują na znaczeniu a w większości sklepów znajdziemy prośby o płatności kartą jeśli tylko to możliwe.

Być może już od dawna korzystasz z karty a może dopiero zaczynasz lub zamierzasz. Bez względu na to, czy używasz karty debetowej do konta, czy też karty kredytowej powinieneś zachować szczególną ostrożność w korzystaniu z niej. W poniższym wpisie dowiesz się jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej oraz zdradzę kilka sposobów, z których korzystam, o których słyszałem. Myślę, że zastosowanie się do tych reguł powinno pozwolić się cieszyć z możliwości bezpiecznych płatności bezgotówkowych.

1. Sprawdź czy ktoś nie otwierał przesyłki z nową kartą lub PINem

Zacznijmy od początku, czyli od wyrobienia karty. Jeśli karta jest wysyłana pocztą, sprawdź czy koperta z kartą, którą dostaniesz nie nosi śladów uszkodzeń. Jeśli przesyłka jest uszkodzona natychmiast powiadom bank.

Reklama

W większości banków PIN do karty nadasz w bankowości internetowej, mobilnej lub przez infolinię ale jest też część banków, która wysyła PIN przesyłką pocztową (oddzielnie od karty). Podobnie jak z kartą sprawdź czy przesyłka z PINem nie jest uszkodzona i ktoś nie odczytał tego numeru.

Większość banków wysyła kartę maksymalnie w ciągu dwóch do trzech dni, często informując smsem lub mailem, że karta została wysłana. Jeśli nie otrzymasz przesyłki z kartą w ciągu dwóch tygodni skontaktuj się infolinią banku i ustal czy była wysłana na prawidłowy adres. Jeśli dane były w porządku bank zastrzeże kartę a następnie wyśle nową, bez opłat.

2. Ustaw trudny do zgadnięcia PIN do karty i dobrze go pilnuj

PIN powinien być na tyle trudny do zgadnięcia przez obcą osobę, na ile łatwy do zapamiętania dla Ciebie. Oczywiście nie może to być data urodzenia, proste kombinacje cyfr typu 1234, 7777, ani inne liczby widoczne na karcie. Postaraj się nauczyć PINu na pamięć i nie zapisuj go. Jeśli już musisz zapisać to nie noś go ze sobą na kartce trzymanej razem z kartą. W żadnym przypadku nie zapisuj PINu na samej karcie. Jeśli ktoś wykona transakcje twoją kartą używając prawidłowego PINu, bank raczej nie uwzględni reklamacji i nie będzie możliwe odzyskanie środków. Jeśli posiadasz więcej niż jedną kartę ustaw dla każdej inny PIN.

Reklama

Pamiętaj, że nikt nigdy, także sam bank, nie proszą o podanie PINu. Uważaj, ponieważ dosyć często pojawiają się w ostatnim czasie próby wyłudzenia m.in. danych kart przez osoby dzwoniące, podające się za pracowników banków lub przez fałszywe maile sugerujące prośbę o podanie danych do banku. To samo dotyczy stron internetowych podszywających się pod strony banków.

Jak możesz przeczytać na blogu, korzystam z 10 kont i do prawie każdego posiadam kartę debetową a oprócz tego posiadam jeszcze karty kredytowe. Oczywiście nie noszę ich wszystkich ze sobą. Każda karta ma oddzielny PIN i każdy z nich pamiętam. Nie musiałem ich się uczyć na pamięć. Po prostu wymyśliłem system, którego się trzymam i zawsze wiem wyciągając kartę jak jest jej PIN. Jeśli kiedyś będę zakładał konto w kolejnym banku jestem już dziś w stanie podać jej PIN. Niestety z wiadomych względów nie mogę zdradzić tego systemu. Zastanów się czy nie masz już takiego zestawu liczb, który znasz tylko ty i mógłbyś go wykorzystać do ustawienia PINu do karty.

3. Nigdy nie podawaj nikomu danych swojej karty

Bez PINu też można wykonać transakcje, więc nie podawaj nikomu także numeru swojej karty, daty ważności oraz kodu CVV2/CVC2 umieszonego na odwrocie karty. Dane te wystarczą do wykonania transakcji przez internet. Nie pokazuj swojej karty obcym osobom, które nie są kasjerami obsługującymi terminal płatniczy w sklepie, w którym dokonujesz transakcji.

Reklama

Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, że ludzie beztrosko zamieszczają na profilach społecznościowych zdjęcia, na których widać kartę wraz z wszystkimi danymi. Należy tu również wspomnieć o publikowaniu dokumentów, które zawierają innego rodzaju dane ale umożliwiające dotarcie do danych karty płatniczej. Przykładem może być bilet lotniczy lub karta pokładowa, na których mogą być umieszczone dane zapisane pod kodami paskowymi, kodami QR, numerami identyfikacyjnymi. Dla wytrawnego złodzieja nie będą stanowiły problemu do odczytania. Zamieszczanie biletu na egzotyczne wakacje na profilach społecznościowych może być znacznym ułatwieniem do pozyskania naszych danych. Niekoniecznie bezpośrednio ale poprzez dane do logowania do systemu linii lotniczych a tam już do przeprowadzonych transakcji z wykorzystaniem kart. W internecie grasują osoby wyszukujące takie przypadki używając popularnych hasztagów.

Jednym ze sposobów, dla osób, które nie korzystają i nie będą korzystać z zakupów przez internet jest zdrapanie kodu CVV2/CVC2. Oczywiście odzyskanie go nie będzie później możliwe. Należy uważać żeby nie uszkodzić układów zatopionych w kracie. W takim przypadku, gdy karta wpadnie w niepowołane ręce, nie będzie można dokonać transakcji w internecie.

Jakiś czas temu w mediach był opisywany przypadek jednej ze znanych polskich celebrytek, która zamieściła zdjęcie karty pokładowej lotu. Okazało się, że na podstawie danych tam umieszczonych było możliwe zalogowanie właśnie do systemu rezerwacyjnego. Nie stanowiło to większego problemu. Na szczęście zrobiła to osoba, która nie wykorzystała tego do niecnych celów a jedynie chciała pokazać jakie to niesie zagrożenie i poinformowała tę osobę.

Reklama

4. Nigdy nie trać z zasięgu wzroku swojej karty

Kartę płatniczą zawsze powinieneś nosić przy sobie. Nie zostawiaj karty w miejscu, w którym mogą mieć do niej dostęp obce osoby. Pilnuj jej również w miejscach, w których dokonujesz płatności. Nie zgadzaj się na to, by sprzedawca zabierał twoją kartę, ponieważ terminal ma na zapleczu. W takim przypadku poproś o możliwość pójścia z nim. Sprzedawca, który będzie chciał cię oszukać może chcieć np. wykonać zdjęcie karty. Terminal powinien być dostępny w widocznym miejscu dla klienta.

Taka sytuacja może mieć miejsce w restauracji, gdy chcesz zapłacić kartą a kelner chce zabrać ją do terminala. Nie są to już częste przypadki ze względu na upowszechnienie przenośnych terminali ale trzeba zachować czujność. Należy bezwzględnie protestować mając na uwadze nie tylko możliwość wykonania zdjęcia karty ale także przypadki „skanowania” specjalnym czytnikiem danych z karty przez złodzieja a następnie posługiwanie się zduplikowaną wersją kartą.

5. Ustaw odpowiednie dla siebie limity wypłat z bankomatów i transakcji kartą

Dosyć ważnym aspektem bezpiecznego korzystania z karty ale często zapominanym jest ustawienie dziennych limitów transakcji. Banki z reguły ustawiają domyślnie średni poziom limitów.

Reklama

Limity ustawia się oddzielnie dla wypłat gotówki z bankomatów oraz dla płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych oraz zakupy w internecie. W zależności od banku limity ustala się dla maksymalnej liczby transakcji i/lub kwoty transakcji.

Warto sprawdzić w systemie bankowości internetowej banku jakie zostały ustalone limity i dopasować do swoich potrzeb. Być może są one za wysokie i nigdy w pełni nie będziesz z nich korzystał. Jeśli nie wypłacasz pieniędzy z bankomatu albo nie kupujesz nic przez internet możesz ustawić minimalny limit, nawet 0 złotych. W takim przypadku nie będzie możliwe wykonanie operacji kartą. Pamiętaj, że zawsze możesz te limity zmienić.

6. Korzystaj bezpiecznie z karty w bankomacie

Staraj się wypłacać gotówkę z bankomatów w uczęszczanych miejscach. Obserwuj czy ktoś nie stoi za blisko lub nie obserwuje ciebie. Bezpieczne korzystanie z bankomatu uchronić nas może przed tzw. skimmingiem czyli przechwyceniem przez złodziei danych zapisanych na karcie oraz wpisywanego numeru PIN.

Reklama

Przede wszystkim musimy sprawdzić w bankomacie trzy elementy: czy na otworze do wkładania karty nie zostało doczepione urządzenie do skanowania danych z karty, czy na klawiaturze nie została zainstalowana nakładka lub w górnej części bankomatu nie została zamontowana kamera, które utrwalą wpisany przez nas PIN. Dlatego pamiętaj by zasłaniać dłonią klawiaturę, gdy wpisujesz PIN. Dla niewprawnego oka zauważenie, że coś jest nie tak może być trudne ale jeśli coś wzbudza twoje podejrzenie nie wypłacaj w tym bankomacie gotówki.

W Polsce praktycznie wszystkie terminale płatnicze i bankomaty obsługują karty posiadające chip, które są znacznie bezpieczniejsze od posiadających paski magnetyczne. Nowe karty obecnie wydawane nie posiadają paska magnetycznego lub mają go domyślnie wyłączonego. Sprawdź w swoim banku (bankowości internetowej) jak jest w przypadku twojej karty. Wiele banków udostępnia możliwość włączania i wyłączania paska magnetycznego na kracie. Jeśli nie będziesz korzystał z karty za granicą, gdzie jeszcze w wielu miejscach możliwa jest płatność tylko paskiem magnetycznym, włączanie go nie będzie potrzebne.

Na koniec jeszcze jedna rada. Po wykonaniu transakcji nie zapomnij zabrać karty z bankomatu. Pamiętaj, że jeśli nie odbierzesz karty to zostanie ona zatrzymana przez bankomat. Będzie konieczne zastrzeżenie jej i wystąpienie o nową.

Reklama

7. Korzystaj bezpiecznie z karty w internecie

Stosuj się do podstawowych zasad bezpiecznego korzystania ze stron internetowych. Używaj na bieżąco aktualizowanego, legalnego oprogramowania, programu antywirusowego, nie korzystaj z publicznych sieci WiFi. Staraj się unikać mało wiarygodnych sklepów internetowych. Jeśli nie wzbudza twojego zaufania, zrezygnuj z zakupów. Pamiętaj, że szczególnie atrakcyjna oferta może być próbą wyłudzenia. Oprócz braku towaru może się okazać, że jeszcze stracisz pieniądze z konta.

Korzystaj ze sklepów internetowych, których połączenie jest szyfrowane za pomocą protokołu HTTPS. Adres strony w przeglądarce powinien zaczynać się od https://. Dodatkowo o zabezpieczeniu informuje ikona kłódki. W większości przypadków płatność za towary i usługi odbywa się za pomocą zewnętrznych systemów płatności. Do najczęściej spotykanych należą: DotPay, PayU, Przelewy24, PayPal, TPay, eCard. Po wybraniu opcji płatności zostaniesz przeniesiony na stronę systemu. Uważaj na przekierowania do fałszywych bramek płatności. Upewnij się czy adres strony jest poprawny. Niestety zdarzają się przypadki, gdy fikcyjny sklep internetowy przekierowuje na fikcyjną stronę płatności. Tu koniecznie sprawdź czy połączenie jest szyfrowane za pomocą protokołu HTTPS jak również, klikając na ikonę kłódki, czy certyfikat został wystawiony dla tej własnie strony systemu płatności.

Przypominam, że przy dokonywaniu płatności w sklepach internetowych bank nigdy nie wymaga podania kodu PIN do karty.

W internecie korzystaj z kart, które zapewniają zabezpieczenie 3D Secure. 3D Secure to bezpłatna usługa udostępniana przez banki do dwustopniowej autoryzacji płatności dokonywanych kartą w internecie. Dodatkowa autoryzacja polega na wysłaniu przez bank kodu sms, który należy wprowadzić na stronie sklepu internetowego. Sprawdź czy sklep udostępnia takie zabezpieczenie przez oznaczenie: Mastercard SecureCode, Verified by VISA lub Mastercard ID Check.

Jeśli boisz się używać karty w internecie, kiedy to możliwe, do płatności używaj kodów BLIK. Nie musisz podawać żadnych danych karty a jedynie 6-cyfrowy kod generowany w aplikacji mobilnej banku a następnie zatwierdzić w aplikacji. W tym przypadku, nawet przechwycenie tego kodu na niewiele się zda ze względu na to, że ważny jest tylko 2 minuty tylko dla tej transakcji, którą akceptujesz.

8. Sprawdzaj na terminalu lub na rachunku kwotę transakcji

Zakupy to często pośpiech, emocje i tłum ludzi za nami. Idziemy do kasy i pochłonięci zakupami zapominamy o zachowaniu spokoju a ostrożności nigdy za wiele. Przed wykonaniem transakcji kartą w kasie poczekaj aż wyświetli się jej kwota na terminalu. Dotyczy to przede wszystkim terminali, które nie są podłączone do kasy fiskalnej, gdzie sprzedawca musi ręcznie wpisać kwotę transakcji. Nie zakładaj z góry, że ktoś chce ciebie oszukać. Po prostu może nieprawidłowo wpisać kwotę. Łatwiej jest zapobiec takiej transakcji niż potem ją odkręcać, tracić czas i nerwy. Czasem jednak warto też wziąć paragon i potwierdzenie płatności z terminala. Jeśli nie sprawdziłeś kwoty na terminalu postaraj się chociaż sprawdzić je przed odejściem od kasy.

Pamiętaj również o zabieraniu potwierdzenia anulowanej transakcji. Może się przydać w przypadku, gdy transakcja jednak zostanie zaksięgowana. To samo dotyczy zwrotów towarów, gdy nie otrzymasz zwrotu środków na kartę.

Z własnego doświadczenia wiem, że ludziom zdarzają się pomyłki, niekoniecznie świadomie. Jakiś czas temu płaciłem kartą za leki w aptece i już przykładałem kartę zbliżeniowo, gdy w ostatniej chwili zauważyłem na wyświetlaczu, że zamiast 25,49 złotych widnieje kwota 254,90 złotych. Zdążyłem cofnąć rękę z kartą. Po prostu aptekarz niechcący błędnie wpisał kwotę do zapłaty na terminalu.

9. Aktywuj powiadamianie na telefonie o transakcjach wiadomością SMS lub PUSH

Dobrym rozwiązaniem jest również aktywowanie wiadomości sms lub w aplikacji mobilnej powiadomień PUSH. Oczywiście otrzymywanie wielu wiadomości i powiadomień może być denerwujące ale dzięki temu będziesz mógł sprawdzić kwotę transakcji a przede wszystkim dowiesz się natychmiast jeśli ktoś obcy wykona transakcję twoją kartą. Masz szansę szybko zareagować i zastrzec kartę.

UWAGA!!! Taka usługa sms może być płatna więc warto to sprawdzić w tabeli opłat i prowizji swojego banku. W przypadku wiadomości PUSH wymagane jest zainstalowanie aplikacji banku ale często, w odróżnieniu od smsów, ta usługa jest darmowa.

10. Korzystaj z możliwości podłączenia karty do „portfeli elektronicznych”

Jednym ze sposobów na zwiększenia bezpieczeństwa transakcji kartą jest dodanie karty wirtualnej do portfela elektronicznego w aplikacji na telefonie lub w smartwatchu. Warunkiem uruchomienia takiej aplikacji jest posiadanie urządzenia z technologią NFC (Near Field Communication) służącej do zbliżeniowego przesyłania danych. Używanie karty podczas zakupów nie wymaga połączenia z internetem.

Dla telefonów opartych o system operacyjny Android dostępna jest usługa Google Pay. Z kolei użytkownicy telefonów z „nadgryzionym jabłkiem” w logo mogą korzystać z Apple Pay. Kartę można dodać również do aplikacji Garmin Pay i FitBit Pay w zegarkach tych marek. Niestety nadal w Polsce nie jest dostępna usługa Samsung Pay dla zegarków marki Samsung. Poszczególne banki udostępniają własne systemy płatności kartą (HCE) we własnych aplikacjach np. Pekao SA w PeoPay, PKO BP w iPKO. Wszystkie wymienione płatności odbywają się poprzez zbliżenie „wybudzonego” urządzenia do terminala płatniczego. Tak samo jak przy fizycznej karcie wymagane jest potwierdzanie płatności PINem powyżej kwoty 100 złotych.

Podczas dodawania karty do aplikacji nadawany jest jej numer wirtualny karty. Aplikacja, centrum rozliczeniowe i bank, na podstawie tego numeru identyfikują wykonane transakcje i przypisują do odpowiedniego rachunku karty. W telefonie nie są przechowywane ani udostępniane w trakcie transakcji rzeczywiste dane karty. W ten sposób nieuczciwy sprzedawca nie skopiuje twojej karty.

Jeśli nie chcesz korzystać w danym momencie z płatności zbliżeniowych telefonem możesz je wyłączyć, wyłączając opcję NFC w Twoim telefonie. Pamiętaj, że przed kolejną transakcją musisz ją ponownie włączyć.

Jakie inne korzyści przynoszą „portfele elektroniczne” jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Dużo mniejsze jest prawdopodobieństwo, że ukradną ci lub zgubisz jednocześnie portfel i telefon. Nawet przy stracie telefonu złodziej niekoniecznie będzie wiedział, że jest tam zainstalowana aplikacja do płatności bezgotówkowych. W przypadku, gdy nie jesteś pewien co się stało z twoim telefonem możesz samodzielnie zablokować telefon zdalnie albo dezaktywować kartę. Gdy zgubisz plastikową kartę musisz ją zastrzec. W przypadku odnalezienia i tak będzie konieczne wyrobienie nowej. Jeśli do elektronicznego portfela podłączysz więcej niż jedną kartę, złodziej bez odblokowania telefonu, będzie mógł zrobić transakcje tylko jedną kartą. Jeśli ukradnie tradycyjny portfel, wszystkie karty będzie miał do dyspozycji.

Ja korzystam z Google Pay w telefonie. Oprócz korzyści płynących z używania tej formy płatności zapewnia mi to dużo większe bezpieczeństwo niż noszenia plastikowych kart.

11. Sprawdź w swoim banku możliwość korzystania z ubezpieczenia karty

Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych bank odpowiada wyłącznie za nieautoryzowane transakcje powyżej równowartości 50 Euro. Dopiero od momentu zastrzeżenia karty bank odpowiada w całości.

Część banków, z tych, w których posiadam karty: Bank Millennium, Getin Bank, ING Bank, Santander Bank Polska, oferuje ubezpieczenie nieautoryzowanych transakcji w przypadku kradzieży karty czyli możesz otrzymać zwrot pełnej kwoty także poniżej 50 Euro. Oprócz tego zapewniają wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży środków wypłaconych z bankomatu.

Pamiętaj, że podstawą uzyskania odszkodowania jest niezwłoczne zgłoszenie kradzieży oraz spełnienie warunków zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Sprawdź co oferuje twój bank. Być może w ramach promocji takie ubezpieczenie będzie darmowe lub koszt na tyle niewielki, że warto z niego skorzystać. Przed zawarciem umowy sprawdź warunki ubezpieczenia, od kiedy działa i do jakiej kwoty.

12. Używaj portfela z technologią RFID

Zabezpieczenie przed tzw. skimmingiem czyli przechwyceniem przez złodziei danych zapisanych na karcie nie dotyczy wyłącznie bankomatów. Dane z karty może również ukraść osoba, która stoi obok nas np. w tłumie w środkach komunikacji miejskiej. Kradzież musi nastąpić z bardzo bliskiej odległości tak, aby urządzenie (czytnik) złodzieja było jak najbliżej twojego portfela i mogło połączyć się z kartą (dokładnie na tej samej zasadzie jak przeprowadzamy transakcje zbliżeniowe w terminalu płatniczym).

Pomimo, że takich przypadków odnotowuje się niewiele, to warto zabezpieczyć się przed zeskanowaniem karty. Do tego służą portfele/portmonetki z technologią RFID, które uniemożliwiają przesłanie danych z karty zakłócając ich sygnał (materiał użyty w podszewce). Myśląc o nowym portfelu/portmonetce warto w sklepie spojrzeć na tego typu produkty. Na ogół są one specjalnie oznaczone. Z zewnątrz nie różnią się wcale od zwykłego portfela.

Dobrym sposobem jest również noszenie dwóch kart złączonych razem w jednej przegródce. W takim przypadku nie będzie możliwe skopiowanie danych karty, ponieważ będą wzajemnie zakłócały sygnał.

Korzystając z „portfela elektronicznego” w telefonie, jeśli trzymamy go w kieszeni i jest on wygaszony, możemy być spokojni. W tym momencie technologia NFC nie działa więc nie emituje sygnału.

13. Korzystaj z możliwości chargeback

Usługa chargeback ma uchronić przed nieuczciwymi sprzedawcami lub błędnym księgowaniem transakcji. Sytuacji, w których skorzystanie z chargebacku będzie opłacalne, jest wiele. Może się zdarzyć, że dokonując płatności kartą nie otrzymasz zamówionego towaru czy też będzie uszkodzony, niezgodny z opisem. W innym przypadku usługa, którą zamawiałeś nie zostanie wykonana. Być może dokonasz zwrotu towaru ale nie otrzymasz zwrotu środków. Zwłaszcza w obecnych czasach możliwe jest, że firma, w której nabywałeś towar lub usługę zbankrutuje (np. biuro podróży, linia lotnicza). Zrezygnowałeś z transakcji kartą i zapłaciłeś gotówką ale pieniądze zostały pobrane z karty. 

Chargeback umożliwia zwrot wydanej kwoty w przypadku niewywiązania się z umowy sprzedawcy. Dotyczy zarówno transakcji w terminalach płatniczych jak i internecie.

Szczegóły dotyczące usługi chargeback znajdziesz we wpisie.

14. Załóż dwa konta z kartami w dwóch organizacjach płatniczych

Nie jest to może związane bezpośrednio z bezpieczeństwem kart ale jeśli zastosujesz się do rady dotyczącej przechowywania kart w różnych miejscach (lub wirtualnie) masz możliwość uniknięcia poważnych problemów. Jeśli jesteś np. na wakacjach i zostaniesz okradziony w obcym miejscu. Dzięki drugiej karcie będziesz mógł zakupić bilet powrotny i inne rzeczy niezbędne do czasu powrotu do domu.

Warto wybrać konta, gdzie wydawane są karty dwóch różnych organizacji płatniczych VISA i Mastercard. Przy okazji uniezależnisz się od sytuacji braku dostępu do pieniędzy, gdy w jednym z banków dojdzie do awarii systemów, trzy razy wprowadzasz błędny PIN lub karta zostanie zablokowana w bankomacie.

Co należy zrobić, gdy ukradną mi/zgubię kartę lub mam podejrzenie, że ktoś przechwycił jej dane?

Najważniejsze to jak najwcześniej zareagować. Najpierw upewnij się czy czasem nie zapomniałeś karty z domu. Zastanów się, czy gdzieś jej nie zostawiłeś. Nawet jeśli kartę odnajdziesz ale wiesz, że obce osoby mogły mieć do niej dostęp natychmiast zmień PIN. Nigdy nie wiesz, czy ktoś nie skorzystał z sytuacji i być może zrobił jej zdjęcie. Moim zdaniem warto jednak zastanowić się nad zastrzeżeniem takiej karty. Owszem sprawi to wiele kłopotów w związku z koniecznością wyrobienia nowej ale możesz uniknąć strat w przypadku, gdy ktoś jednak z niej skorzysta. Zdarza się, że złodzieje wykonują transakcje dopiero po kliku dniach albo tygodniach. Jak już pisałem powyżej, bank odpowiada wyłącznie za nieautoryzowane transakcje powyżej równowartości 50 Euro.

Jeśli już wiesz, że karta została skradziona lub zgubiona natychmiast zastrzeż kartę. Możesz to zrobić przez infolinię swojego banku. Jeśli nie pamiętasz numeru do swojego banku, najprostszym sposobem będzie kontakt z infolinią Związku Banków Polskich utworzoną w celu zastrzegania kart:

(+48) 828 828 828

Infolinia działa również dla połączeń z zagranicy. Warto sobie zapisać ten numer, szczególnie w telefonie. Przypominam, że im wcześniej zastrzeżesz kartę, tym masz większą szansę zapobiec wykradzeniu twoich pieniędzy lub chociaż ograniczyć straty.

Po połączeniu z infolinią i wskazaniu w jakim banku posiadasz kartę zostaniesz przekierowany na właściwy numer infolinii twojego banku. Jeśli posiadasz karty w kilku bankach będziesz musiał zadzwonić ponownie.

W ramach połączenia możesz zastrzec karty w następujących bankach: Alior Bank, Bank Millennium, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, Grupa BPS, IKANO Bank (IKEA), ING Bank, PBS Bank, Bank Pekao SA, PKO BP, Plus Bank, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank, Grupa SGB, T-Mobile Usługi Bankowe.

Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał korzystać z zastrzegania karty.

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.