Zapomniałeś zapłacić za telefon czy prąd? Dzisiaj mija termin spłaty karty kredytowej albo raty kredytu. Musisz szybko komuś bliskiemu przelać pieniądze? Jesteś na wspólnym wyjściu za znajomymi i chcesz się szybko rozliczyć a nie masz gotówki? Jeśli na któreś z powyższych pytań, lub podobnych, odpowiedź brzmi tak, zapoznaj się z poniższym wpisem opisującym przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy).

Wyróżniamy dwa podstawowe systemy szybkich przelewów dostępnych dla klientów indywidualnych: Express Elixir i BlueCash. Trzecim dostępnym systemem jest SORBNET2 ale jest on raczej oferowany dla firm i do przelewów na wysokie kwoty. Barierą dla klientów indywidualnych jest też wysoka opłata za taki przelew. Dodatkowo w ramach Express Elixir można, w wybranych bankach, korzystać z tzw. „przelewów na telefon” za pośrednictwem BLIKA.

Usługa Express Elixir jest udostępniana przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR). Z kolei BlueCash jest usługą prowadzoną przez prywatną firmę Blue Media SA (zajmująca się również m.in. doładowaniami telefonów czy opłatami za autostrady bez konieczności stania na bramkach). Należy pamiętać, że dostępność przelewów (godziny i dni przyjmowania) jest różna w obu systemach a BlueCash nie jest dostępny we wszystkich nawet największych bankach. W związku z powyższym może się zdarzyć, że nie będziemy mogli zrealizować przelewu jeśli okaże się, że bank odbiorcy akurat nie obsługuje takich płatności, w godzinach, w których chcemy taki przelew wykonać lub też nie jest on tam w ogóle dostępny. BLIK należy do spółki Polskie Standardy Płatności, której udziałowcami jest 6 polskich banków oraz Mastercard Europe.

Reklama

Zlecenie szybkiego przelewu w bankowości internetowej czy tez mobilnej jest bardzo proste. Wystarczy przygotowując przelew wybrać odpowiednią opcję (domyślnie będzie to przelew standardowy) przelewu natychmiastowego. Obok powinna pojawić się informacja dotycząca kosztu wykonania takiego przelewu.

Santander szybki przelew
Przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy) 4

Express Elixir

Przelew natychmiastowy w ramach Express Elixir można zlecić do następujących banków: Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Nowy BFG, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, Idea Bank, ING Bank, mBank, neoBANK, PKO BP, Santander Bank Polska, SGB-Bank, T-Mobile Uslugi Bankowe. W weekend szybkiego przelewu nie zlecisz w/do Citi Handlowy i BNP Paribas. W Citi Handlowy szybkie przelewy są ograniczone w tygodniu do godz. 18.00.

Aktualna listę banków oraz godziny przyjmowania przelewów można sprawdzić w tabeli dostępności na stronie KIR: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

Reklama

Poniższy uproszczony schemat przedstawia sposób działania systemu Express Elixir, w którym KIR jest operatorem przetwarzającym dane przesyłane prze banki i rozliczającym transakcje. Pieniądze są zdeponowane w Narodowym Banku Polskim a KIR dokonuje odpowiednich przeksięgowań pomiędzy bankami. Pieniądze na rachunku odbiorcy powinny znaleźć się w ciągu kilku sekund.

Przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy) Express Elixir
Przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy) 5

BlueCash

Przelewy za pomocą BlueCash działają na trochę innej zasadzie. Tak naprawdę firma Blue Media posiada w kilkunastu bankach konta a usługa polega na przekazaniu kwoty przelewu z Twojego konta na rachunek Blue Media w tym samym banku a następnie przekazanie na rachunek Blue Media w banku odbiorcy i stamtąd środki trafiają już bezpośrednio na rachunek odbiorcy. Stąd też wysyłając taki przelew w jego szczegółach będzie widniała właśnie firma Blue Media. Ograniczeniem będą tu godziny realizacji przelewów wewnętrznych w danym banku. Schemat działania przedstawia poniższa ilustracja.

Przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy) BlueCash
Przelewy natychmiastowe (szybkie przelewy) 6

Przez cały tydzień i całą dobę wykonasz przelewy w: Alior Banku, Bank Ochrony Środowiska, Credit Agricole, ING Bank, mBank, Santander Bank Polska, T-Mobile Uslugi Bankowe. Pieniądze, na rachunku odbiorcy, powinny pojawić się najpóźniej w ciągu kilku minut.

Reklama

Szczegółową listę banków znajdziesz na stronie: https://bluecash.pl/spbc/out

Jeśli przelewy BlueCash nie są dostępne w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej możesz korzystać z usług platformy Rachuneo Płatności (dawniej bm.pl) należącej pośrednio do Blue Media. Zakładając tam swój profil będziesz mógł dokonywać szybkich przelewów pomiędzy rachunkami. Maksymalnie możesz zlecić przelew na kwotę 20 000 złotych. Koszt takiego przelewu wynosi 5 złotych (w promocji 4,49 zł) za każde rozpoczęte 5 000 złotych.

Przelewy na telefon BLIK

Przelewy natychmiastowe w ramach usługi BLIK wykonywane są za pośrednictwem systemu Express Elixir. Działa to na zasadzie przypisania (rejestracji) numeru telefonu do posiadanego rachunku bankowego. Szybki przelew zadziała tylko jeśli również odbiorca będzie posiadał zarejestrowany numer telefonu. Przelew BLIK to duże ułatwienie, ponieważ nie musisz znać nazwy banku, trudnego do zapamiętania numeru rachunku bankowego (26 cyfr) a jedynie musisz wybrać numer telefonu (9 cyfr), który zapewne masz zapisany w telefonie. W tym samym czasie do numeru telefonu można mieć przypisany tylko jeden rachunek bankowy. Jeśli posiadasz rachunek w dwóch bankach rejestracja w drugim automatycznie dezaktywuje usługę w pierwszym banku.

Reklama

Przelew „na telefon” w ramach systemu BLIK wykonasz pomiędzy użytkownikami telefonów posiadającym konta w jednym z następujących banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao SA, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska a od kwietnia 2022 roku również BNP Paribas.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://blikmobile.pl/

Ile kosztują przelewy natychmiastowe?

Zazwyczaj banki pobierają opłaty z tytułu wykonywania przelewów natychmiastowych. Ich koszt może się różnić ale w większości banków wynosi 5 złotych. Pozytywnym wyjątkiem są tu Santander Bank Polska i Alior Bank. Santander Bank Polska w ramach Konta Jakie Chcę umożliwia nieograniczoną liczbę bezpłatnych przelewów zarówno wykorzystując Express Elixir jak i BlueCash. Alior Bank w swoich „Korzyściach do konta” Konta Jakże Osobistego daje jedną z „korzyści”, jaką jest możliwość wykonywania 5 szybkich przelewów w miesiącu za darmo. Dwie wybrane korzyści są bezpłatne. W innych bankach również można skorzystać z darmowych szybkich przelewów ale są one dostępne w ramach swojego rodzaju „abonamentu”, gdzie za jedną opłatą miesięczną, bank udostępnia niektóre usługi w nieograniczonej liczbie. Najgorzej pod względem przelewów natychmiastowych wypada Citi Handlowy, gdzie opłata wynosi 10 złotych.

Reklama

Poniższa tabela przedstawia koszty takich przelewów w największych polskich bankach.

Koszty przelewu natychmiastowego Express Elixir/BlueCash zlecanego w kanałach elektronicznych banku dla podstawowych ofert kont osobistych

BankKoszt przelewuLimit darmowych przelewówMożliwość obniżenia kosztu
Alior Bank0 zł* / 5 zł* 5 w miesiącu* włączenie „korzyści do konta”
Bank Millennium5 złNie dotyczy 
BNP Paribas5 złNie dotyczy 
Citi Handlowy5 złNie dotyczy* CitiKonto – 3 bezpłatne przelewy w miesiącu
Credit Agricole5 zł / 5 zł / m-c** Bez ograniczeń* abonament miesięczny „Przelewy ekspresowe”
Getin Bank5 złNie dotyczy 
ING Bank5 złNie dotyczy 
mBank0 zł* / 5 zł* 3 w miesiącu* dla posiadaczy konta Intensive
Bank Pekao SA5 złNie dotyczy 
PKO BP4,99 złNie dotyczy 
Santander Bank Polska0 złBez ograniczeń 

stan na dzień 04.09.2020 r.

Reklama

Wykonywanie przelewów natychmiastowych może być ograniczone limitem dziennym. Szczegóły dotyczące limitów przelewów (w tym natychmiastowych) znajdziesz we wpisie: Maksymalne limity transakcji w bankowości internetowej i mobilnej.

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.