Program punktowy – Mastercard Bezcenne Chwile

Organizacje kart płatniczych, zarówno Mastercard jak i VISA, prowadzą programy lojalnościowe i rabatowe mające za zadanie zwiększenie liczby transakcji płatniczych wykonywanych kartami wydawanymi przez te organizacje. Posiadacze kart z logo VISA mogą korzystać z programu rabatowego Visa Oferty. W tym wpisie zajmę się programem organizowanym przez Mastercard.

Mastercard Bezcenne Chwile to program rabatowo-lojalnościowy organizowany przez międzynarodową organizację płatniczą Mastercard. Wcześniej Mastercard, na rynku polskim, używał anglojęzycznej nazwy programu – Priceless Specials. Program polega na zbieraniu punktów za wykonywane transakcje kartami płatniczymi Mastercard. Zebrane punkty można wymieniać na nagrody dostępne w katalogu nagród.

Zalety programuWady programu
Możliwość skorzystania z punktów powitalnych o wartości w przeliczeniu 50 lub nawet 100 złotychBrak możliwości łączenia punktów z kart rożnych banków
Rozbudowany katalog z szerokim wachlarzem nagródDługi czas zbierania punktów ze standardowych transakcji kartami
Oferty przyspieszające oraz wyższy przelicznik punktów za transakcje u partnerów programuKonieczność przelogowania na stronie programu w przypadku posiadania kart z różnych banków
Szeroki zakres partnerów programu popularnych marekBrak możliwości rejestracji wszystkich kart Mastercard
3 letni okres ważności punktów 

Kto może korzystać z programu Mastercard Bezcenne Chwile?

Do programu mogą przystąpić posiadacze kart płatniczych Mastercard wydawanych przez następujące banki: Alior Bank, Bank Millennium, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Edenred, VeloBank, Bank BPS, mBank, Pekao SA, PKO BP, Bank Pocztowy, Santander Bank Polska, SGB Banki Spółdzielcze oraz fintech ZEN.

Reklama

Samo posiadanie karty z logo Mastercard i wykonywanie transakcji nie wystarczy. Taką kartę należy najpierw zarejestrować na stronie programu. Musisz wiedzieć, że nie wszystkie karty Mastercard, które wydają wyżej wymienione banki mogą być zarejestrowane w programie. Przed zarejestrowaniem karty należy ją zweryfikować na stronie programu podając jej pierwsze 8 cyfr. Na ogół nie można podłączyć karty, która pozwala na uzyskiwanie innych rabatów w ramach promocji danego banku.

Bezcenne Chwile
źródło: strona programu Bezcenne Chwile

Rejestracja w programie Mastercard Bezcenne Chwile

Do programu możesz przystąpić rejestrując karty prywatne oraz firmowe (tzw. biznesowe). W programie Mastercard Bezcenne Chwile zarejestrujesz kartę debetową, która została wydana dla klienta do konta osobistego lub kartę kredytową a w przypadku klienta biznesowego kartę powiązaną z rachunkiem firmowym. Użytkownik karty dodatkowej może również zbierać punkty w programie i są one przypisywane do konta posiadacza karty głównej.

Uwaga! Rejestracja karty w programie Mastercard Bezcenne Chwile wymaga aktywacji konta punktowego przez Mastercard co może zająć maksymalnie 14 dni roboczych od daty rejestracji. Na ogół trwa to do 5 dni. Oznacza to, że do czasu aktywacji transakcje wykonane kartą nie będą zaliczane.

Reklama

Podłączyć możesz więcej niż jedną kartę, z różnych banków. Rejestracji dokonujesz dla każdej karty z osobna. Do programu możesz przypisać maksymalnie 10 kart. W ciągu jednego roku możesz wymienić dane 5 kart (nie dotyczy kart odnawianych).

Jednak w ramach różnych banków nie możesz łączyć punktów, gdyż transakcje są traktowane oddzielnie. Niestety oznacza to, że nie jest możliwe przyspieszenie poprzez łączenie ich z transakcji wykonywanych kartami kilku banków. Część banków umożliwia łączenie punktów w ramach swoich kart jak np. Citi Handlowy, gdzie są sumowane dla karty płatniczej do konta CitiCard i karty kredytowej Citi Simplicity. Dostęp do każdej karty z innego banku jest trochę utrudniony. Jeśli chcesz podejrzeć punkty zdobyte na kartach kilku banków musisz wylogować się i zalogować ponownie wybierając kolejną kartę z listy dostępnych.

Bezcenne Chwile
źródło: strona programu Bezcenne Chwile

Kiedy najlepiej przystąpić do programu?

Jeśli nie rejestrowałeś dotychczas swojej karty w programie Mastercard Bezcenne Chwile, wstrzymaj się. Zbieranie punktów tylko z transakcji nie przybliży cię szybko do atrakcyjnej nagrody. Być może bank wprowadzi promocję dla takich klientów (dotyczy to szczególnie posiadaczy kart w Santander Bank Polska, Alior Bank, Pekao SA).

Reklama

Banki we współpracy z Mastercard organizują akcje specjalne dla nowych klientów, którzy zakładają konto bankowe lub wyrabiają kartę kredytową a w zamian za przystąpienie do programu otrzymują punkty powitalne. Najczęściej jest to 3400 punktów (co umożliwia wymianę na nagrody o wartości 50 zł) lub 6800 (co umożliwia wymianę na nagrody o wartości 100 zł). Promocje są również dostępne dla dotychczasowych klientów, którzy jeszcze nie zarejestrowali posiadanej karty. Niestety czasami jest to tylko 1000 punktów, które wystarczy na nagrodę o wartości ok. 20 zł. Jednak nawet 1000 punktów na start jest lepsze niż start od zera.

Zbieranie punktów w Mastercard Bezcenne Chwile

Po rejestracji kolejnym zadaniem jest określenie celu, dla którego realizacji (realizacji pasji) będą zbierane punkty, czyli tak naprawdę wybór nagrody, o którą będziesz się starał. Na wykresie będziesz widział procent zrealizowanego celu i ile jeszcze brakuje do uzyskania 100% jego wykonania. Cel określony na początku możesz zmienić w trakcie korzystania z programu.

Bezcenne Chwile
źródło: strona programu Bezcenne Chwile

Cel wybierasz z ośmiu dostępnych kategorii: Film i kultura, Podróże, Muzyka, Sport, Zakupy, Rozrywka, Kulinaria, #eko lub #zostań w domu. Szczegóły znajdziesz poniżej w rozdziale dotyczącym nagród.

Reklama

Zbieranie punktów jest dosyć czasochłonne, jeśli nie będziesz dokonywał transakcji u partnerów programu. U partnerów programu otrzymujesz od 2 do 8 punktów za każde wydane 5 złotych. Dokonując transakcji w pozostałych punktach zarówno stacjonarnych jak i internetowych otrzymujesz 1 punkt za każde wydane 50 zł. Punkty są przyznawane za każdą transakcję bez względu na kwotę. Przykładowo, jeśli dokonasz transakcji na kwotę 10 zł otrzymasz 0,2 punktu.

Bezcenne Chwile
źródło: strona programu Bezcenne Chwile

Na dzień 8 listopada 2020 roku lista partnerów w programie Mastercard Bezcenne Chwile to: Carrefour, CIRCLE K, Cinema City, Multikino, Empik, RTV Euro AGD, Decathlon, Vistula, Wólczanka, W.Kruk, Douglas, SkyCash, HBO GO, Eventim, Intersport, TIDAL, Storytel, Komfort, Kolporter, Black Red White, home&you, HOMLA, iSpot, Diverse, Mohito, Giacomo Conti, SkiTeam, Lux Med, Wojas, Frisco, Restaurant Week, North Fish, Telepizza, Bobby Burger, Hard Rock Café, Salad Story, Merlin.pl, FREE NOW, Time Trend, Denon, For Pro, Świat Zabawek, blinkee.city, 3i, Twoje Soczewki, Batida, Poczta Kwiatowa, Calvado, Chocolissimo, Czas na Herbatę, E-bielizna, Gafas, Girls Love Shopping, Hefra, Inspire, Limango, Pakamera, BlaBlaCar, Próchnik, AnOther Design, Willsoor, Tailors Club, Podaruj SPA, BB Home, Ce-ce Beauty Clinic, Polonus, Toys Box, BubbleJoy, Buff, Bollé, Cebe, Euro Time, Fine Dining Week, Home&you taste, Kaligraf, Lambert, WrapMe, Puro Hotels, Rebel.pl

Aktualna lista jest dostępna pod adresem: https://bezcennechwile.mastercard.pl/partnerzy

Reklama

Punkty przyznane za transakcje kartą są ważne 3 lata. Na stronie programu zostaniesz poinformowany o punktach, które stracą ważność w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Pozostałe punkty uzyskane np. w ramach akcji specjalnych dla nowych klientów mają inny, określony w regulaminie danej promocji, okres ważności. Należy dokładnie sprawdzić regulamin, ponieważ punkty z akcji specjalnych mogą być ważne np. tylko przez 3 miesiące, najczęściej nie dłużej niż 1 rok.

Jak szybciej zbierać punkty?

Mastercard wraz z partnerami programu przygotowują oferty przyspieszające do osiągnięcia wybranego celu (nagrody). Oferty przyspieszające są przypisane do konkretnej karty. Dostępność ofert przyspieszających może być inna w zależności od banku, w którym posiadasz kartę. Jeśli masz kilka kart, dla każdej będziesz miał dostępne inne oferty, a czasem nie będziesz miał ich wcale. Za transakcje u danego partnera programu w okresie promocyjnym, na określoną kwotę minimalną, otrzymasz dodatkowo od 20% do nawet 100% przyznanych punktów standardowych.

Bezcenne Chwile
źródło: strona programu Bezcenne Chwile
Za jakie transakcje nie otrzymasz punktów?

Transakcje muszą być zrealizowane przez centrum rozliczeniowe w Polsce. Mastercard nie uwzględni: wypłat z bankomatów oraz doładowań portfeli elektronicznych (Revolut, Curve, Monzo, DiPocket, TransferWise, itp.). Dodatkowo punkty nie zostaną naliczone przy transakcjach w następujących miejscach identyfikowanych kodami MCC (Merchant Category Code) w terminalu płatniczym:

Reklama
4829 – internetowe przekazy pieniężne6012 – inne instytucje finansowe, np. Revolut
5122 – apteki6050 / 0651 – przekazy pieniężne w instytucjach finansowych / niefinansowych
5175 – hurtownie alkoholi6540 – instytucje niefinansowe
5813 – m.in. dyskoteki, kluby, bary sprzedające alkohol7511 – zakłady bukmacherskie, kasyna i loterie
5912 – drogerie i apteki (w przypadku, gdy w ramach jednego terminala obsługiwana jest drogeria i apteka, nie dotyczy np. Douglas)8999 – wolne zawody (pod tym kodem kryje się również Curve)
5921 – sklepy z alkoholem9311 – płatność podatków
6010 / 6011 – wypłata gotówki z kasy w banku / z bankomatu 

Szczegóły w zasadach przyznawania punktów.

Nagrody w programie Mastercard Bezcenne Chwile

Zebrane w programie Mastercard Bezcenne Chwile punkty można wymienić na nagrody dostępne w katalogu. Nagrody podzielone są na następujące kategorie: Film i kultura, Podróże, Muzyka, Sport, Zakupy, Rozrywka, Kulinaria, #eko, #zostań w domu.

Bezcenne Chwile
źródło: strona programu Bezcenne Chwile

W katalogu znajdziesz różnorodne nagrody. Najbardziej popularne są nagrody w postaci voucherów na zakupy, najczęściej u partnerów (ale nie tylko) m.in. Carrefour, CIRCLE K, Empik, RTV Euro AGD, Decathlon, Douglas, Telepizza, Salad Story, Merlin.pl, Time Trend, Poczta Kwiatowa. Przykładowe nagrody w pozostałych kategoriach to: film i kultura – bilety do kin Cinema City, dostęp do serwisu player.pl, abonament w Storytel; podróże – wynajem samochodów w TrafiCar, taksówki FREE NOW, bilety w SkyCash; muzyka to głośniki, słuchawki, dostęp do platform streamingowych. W rozrywce mogą to być nagrody związane z grami komputerowymi, miesięczne subskrypcje XBox, Play Station, iTunes. W kulinariach mogą być vouchery do restauracji, warsztaty kulinarne, ale też sprzęt kuchenny. W sporcie vouchery do Decathlon, InterSport lub sprzęt sportowy. Ciekawymi nagrodami są również bilety na wydarzenia sportowe, takie jak np. na mecze piłkarskiej Ligi Mistrzów czy festiwale muzyczne (oczywiście ze względu na pandemię obecnie niedostępne).

Reklama

Pierwsze nagrody są dostępne od momentu uzbierania 800 punktów. Wartość takiej nagrody to ok. 10 zł. Oczywiście zbierając większą liczbę punktów nagrody będą bardziej atrakcyjne. Najbardziej atrakcyjne nagrody w postaci voucherów do popularnych sieci sklepów są dostępne od 3400 punktów. Obecnie, „najdroższa” nagroda wymaga zebrania aż 60 000 punktów.

Na nagrody również bywają promocje. Przykładowo nagroda o wartości 3400 punktów, może być okresowo „przeceniona” na 3000 punktów. Jedna uwaga. Wszystko zależy od twojego banku, ponieważ mając więcej niż jedną kartę w różnych bankach dla jednej karty nagroda może być dostępna już przy liczbie 3000 punktów a dla drugiej przy liczbie 3400 punktów.

W zakładce „cele gotowe do odbioru” znajdziesz dostępne nagrody, dla których uzbierałeś już wystarczającą liczbę punktów.

Musisz wiedzieć, ze nagrody w katalogu mają swoje limity, np. możesz wymienić punkty na maksymalnie 5 voucherów do danego sklepu. W przypadku nagród specjalnych, typu bilety na wydarzenie, z wiadomych względów ich liczba jest ograniczona. W przypadku innych nagród również ich liczba może być ograniczona. Zbierając na określony cel może się okazać, że zniknie z oferty programu.

Po wybraniu nagrody w postaci elektronicznej (kod sms lub voucher w formie pliku pdf) powinieneś ją otrzymać maksymalnie w ciągu 2 dni ale najczęściej jest wysyłana w ciągu godziny. W przypadku nagród w postaci materialnej, a także biletów, zaproszeń na wydarzenia specjalne, wysyłka jest organizowana za pośrednictwem kuriera, który powinien dostarczyć przesyłkę do 7 dni. Mastercard zastrzega jednak, że wysyłka może być dostarczona w ciągu 21 dni.

Strefa Premium w programie Mastercard Bezcenne Chwile

Dla osób wykonujących transakcje na wysokie kwoty kartami zarejestrowanymi w programie Mastercard Bezcenne Chwile jest dedykowana Strefa Premium. Dostaniesz się do Strefy Premium jeśli wartość twoich transakcji w ciągu ostatnich trzech miesięcy przekroczy 9000 złotych (15000 złotych w przypadku klienta biznesowego). Zostaniesz wtedy automatycznie włączony do Strefy Premium. Przez kolejny rok będziesz posiadał dostęp do bardziej ekskluzywnych nagród. Jeśli będziesz chciał nadal korzystać ze Strefy Premium musisz wykonywać transakcje bezgotówkowe średnio 3 000 zł miesięcznie (czyli 36000 zł w ciągu roku).

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.