W którym banku znajdę bezpłatne konto osobiste w 2024?

Czas bezwarunkowo bezpłatnych kont osobistych powoli się kończy. Banki, powołując się na zapisy w regulaminach, wykorzystują sytuację by odbić sobie straty w związku z niskimi przychodami z odsetek, zwiększając opłaty i prowizje. Coraz trudniej będzie znaleźć na rynku bezpłatne konto osobiste w 2022, które będzie spełniało wymogi klientów oczekujących łatwych do zapamiętania i spełnienia warunków.

Kolejne banki podnoszą opłaty za swoje konta. Ostatnio dołączyły do nich mBank i Nest Bank. O ile konto w Nest Bank co do zasady nadal jest darmowe, to mBank wprowadził jeden z najostrzejszych wymogów dotyczących bezpłatnej karty, transakcje aż na 350 złotych miesięcznie.

Oczywiście banki nie chcą podnosić opłat za prowadzenie konta i obsługę karty, gdyż nie mogłyby już reklamować ich jako „konto osobiste za 0 zł”. Niestety w inny sposób próbują to obejść, przede wszystkim stawiając coraz wyższe wymagania, co do bezpłatnego konta czy też karty lub sięgając do kieszeni osób załatwiających większość spraw w placówkach bankowych, także korzystając z bankomatów.

Reklama

To wynika przede wszystkim z potrzeby ograniczenia usług generujących najwyższe koszty, czyli koszty wynajmu powierzchni oddziału, zatrudnienia pracowników oraz opłaty dla operatorów bankomatów. Dlatego też, podnosząc opłaty i prowizje namawiają do korzystania z bankowości internetowej lub mobilnej, które nadal pozostają bezpłatne lub opłaty są na niskim poziomie.

Postanowiłem zebrać wszystkie informacje na temat kont osobistych i odpowiedzieć na pytanie: w którym banku znajdę bezpłatne konto lub takie, gdzie opłaty są niewielkie i łatwo ich uniknąć?

W poniższym zestawieniu pragnę zwrócić uwagę na datę ostatniej zmiany tabeli opłat i prowizji, co może dawać nadzieję, że w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie.

Reklama

Bezwarunkowo bezpłatne konto osobiste 2024

Takich kont jest już na rynku niewiele. Praktycznie pozostały trzy liczące się banki. Zacznę od konta, które w nowej odsłonie pojawiło się we wrześniu 2020 roku, więc można zakładać, że jeszcze przez jakiś czas bank nie podniesie opłat. Chodzi o CitiKonto w Citi Handlowy.

1. CitiKonto w Citi Handlowy – konto osobiste za 0 zł

Konto w obecnej formie pojawiło się we wrześniu 2020 roku. Konto jest bezwarunkowo darmowe jednak skierowane jest przede wszystkim do osób korzystających z bankowości internetowej. W przypadku obsługi telefonicznej lub w oddziale opłaty i prowizje są dosyć wysokie. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które kilka razy w miesiącu potrzebują wypłacić gotówkę z bankomatu, ale nie będą tego robić w oddziale. Warte odnotowania są trzy w miesiącu przelewy natychmiastowe.

Dodatkowo do konta dostępna jest oferta powitalna dla nowych klientów, gdzie można otrzymać dodatkowe nagrody o wartości min. 150 złotych.

Reklama

2. Nest Konto w Nest Banku – konto osobiste za 0 zł

Jeszcze 12 grudnia 2020 roku postawiłbym to konto wyżej, ale wprowadzone zmiany w tabeli opłat i prowizji spowodowały, że konto straciło swoją przewagę nad innymi, szczególnie pod kątem kosztów wypłat z bankomatów oraz przelewów natychmiastowych.

Konto pozostało bezwarunkowo darmowe, jeśli chodzi o opłatę za prowadzenie oraz z kartę. Do konta nie są oferowane żadne promocje. Obsługa w oddziale to dodatkowe koszty za każdą czynność. Wypłatę gotówki z bankomatu najlepiej wykonać w sieci Euronet lub BLIKIEM, gdzie jest to możliwe. Dzięki temu można uniknąć opłat.

Zaletą posiadania jest możliwość uzyskania promocyjnych warunków oprocentowania dla nowych klientów, zarówno na lokacie powitalnej jak i na koncie oszczędnościowym.

Reklama

Bezpłatne konto osobiste w 2024 – z wymogiem transakcji kartą na niewielkie kwoty

W tej części artykułu znajdują się konta, które nie wymagają comiesięcznych wpływów a jedynie niewielkiej liczby transakcji kartą, aby było bezpłatne. Jest to obecnie najczęściej spotykana praktyka banków i w sumie jedynie słuszna z punktu widzenia klienta, jeśli już konto nie może być bezwarunkowo darmowe.

3. Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas

Jedne z najtańszych kont a jednocześnie mocno promowanych wysokimi bonusami za jego założenie.

W przypadku konta BNP Paribas od sierpnia 2021 r. wymagane są 3 transakcje kartą na dowolną kwotę w miesiącu by konto było bezpłatne. Należy zwrócić uwagę, że takie warunki obowiązują wyłącznie w przypadku Karty Otwartej na Dzisiaj. Problemem może być brak możliwości uniknięcia opłaty za wypłatę gotówki z bankomatu, jeśli nie jest to bankomat należący do BNP Paribas. Nie obejdziemy też opłaty BLIKIEM. Koszt wypłaty to również 5 złotych.

Reklama

Pozostałe warunki konta nie odbiegają od średniej rynkowej.

4. Konto za Zero w PKO BP

W przypadku konta oferowanego przez PKO BP wymogi są już na wyższym poziomie, ponieważ wymagane jest minimum 5 transakcji kartą płatniczą (lub BLIKIEM) na dowolne kwoty. Jeśli nie wykonasz tych transakcji w okresie miesiąca rozliczeniowego, który jest liczony w kolejnych miesięcznych okresach od dnia założenia konta zapłacisz 10 złotych opłaty. Ten rzadko spotykany okres rozliczeniowy może być znacznym utrudnieniem dla niektórych osób.

Wypłaty z własnych bankomatów PKO BP są bezpłatne a ich sieć jest jedną z największych w kraju. W pozostałych bankomatach warto wypłacać BLIKIEM, gdyż wtedy wypłata jest bezpłatna.

Reklama

Pozostałe konta dostępne na rynku wymagają zapewnienia wpływów na konto (niekoniecznie z wynagrodzenia a z konta w innym banku) i/lub transakcji kartą, także na kwoty od min. 300 złotych miesięcznie.

Jeśli zdecydujesz się na zmianę banku sprawdź wpis z instrukcjami jak i na co zwrócić uwagę w przypadku rezygnacji z konta osobistego.

Chcesz zrezygnować z konta? Sprawdź oferty promocyjne innych banków: Promocje kont osobistych

Reklama

Zapoznaj się również z ofertą innych kont osobistych opisywanych na blogu lub sprawdź proponowane poniżej:

Niniejszy artykuł zawiera odnośnik (-i) do stron instytucji finansowych i jeżeli użytkownik przejdzie na jedną z nich, złoży wniosek i podpisze umowę, autor bloga Bankowe ABC może uzyskać wynagrodzenie.
Warunki nie będą gorsze (a często lepsze) niż te, które użytkownik uzyskałby bezpośrednio. Dzięki temu wynagrodzeniu będzie możliwe pokrycie kosztów utrzymania działalności bloga.
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.