Czas bezwarunkowo bezpłatnych kont osobistych powoli się kończy. Banki, powołując się na zapisy w regulaminach, wykorzystują sytuację by odbić sobie straty w związku z niskimi przychodami z odsetek, zwiększając opłaty i prowizje. Coraz trudniej będzie znaleźć na rynku bezpłatne konto osobiste w 2022, które będzie spełniało wymogi klientów oczekujących łatwych do zapamiętania i spełnienia warunków.
Kolejne banki podnoszą opłaty za swoje konta. Ostatnio dołączyły do nich mBank i Nest Bank. O ile konto w Nest Bank co do zasady nadal jest darmowe, to mBank wprowadził jeden z najostrzejszych wymogów dotyczących bezpłatnej karty, transakcje aż na 350 złotych miesięcznie.
Oczywiście banki nie chcą podnosić opłat za prowadzenie konta i obsługę karty, gdyż nie mogłyby już reklamować ich jako „konto osobiste za 0 zł”. Niestety w inny sposób próbują to obejść, przede wszystkim stawiając coraz wyższe wymagania, co do bezpłatnego konta czy też karty lub sięgając do kieszeni osób załatwiających większość spraw w placówkach bankowych, także korzystając z bankomatów.
To wynika przede wszystkim z potrzeby ograniczenia usług generujących najwyższe koszty, czyli koszty wynajmu powierzchni oddziału, zatrudnienia pracowników oraz opłaty dla operatorów bankomatów. Dlatego też, podnosząc opłaty i prowizje namawiają do korzystania z bankowości internetowej lub mobilnej, które nadal pozostają bezpłatne lub opłaty są na niskim poziomie.
Postanowiłem zebrać wszystkie informacje na temat kont osobistych i odpowiedzieć na pytanie: w którym banku znajdę bezpłatne konto lub takie, gdzie opłaty są niewielkie i łatwo ich uniknąć?
W poniższym zestawieniu pragnę zwrócić uwagę na datę ostatniej zmiany tabeli opłat i prowizji, co może dawać nadzieję, że w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie.
Bezwarunkowo bezpłatne konto osobiste 2024
Takich kont jest już na rynku niewiele. Praktycznie pozostały trzy liczące się banki. Zacznę od konta, które w nowej odsłonie pojawiło się we wrześniu 2020 roku, więc można zakładać, że jeszcze przez jakiś czas bank nie podniesie opłat. Chodzi o CitiKonto w Citi Handlowy.
1. CitiKonto w Citi Handlowy – konto osobiste za 0 zł
Konto w obecnej formie pojawiło się we wrześniu 2020 roku. Konto jest bezwarunkowo darmowe jednak skierowane jest przede wszystkim do osób korzystających z bankowości internetowej. W przypadku obsługi telefonicznej lub w oddziale opłaty i prowizje są dosyć wysokie. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które kilka razy w miesiącu potrzebują wypłacić gotówkę z bankomatu, ale nie będą tego robić w oddziale. Warte odnotowania są trzy w miesiącu przelewy natychmiastowe.
Dodatkowo do konta dostępna jest oferta powitalna dla nowych klientów, gdzie można otrzymać dodatkowe nagrody o wartości min. 150 złotych.
-
???
2. Nest Konto w Nest Banku – konto osobiste za 0 zł
Jeszcze 12 grudnia 2020 roku postawiłbym to konto wyżej, ale wprowadzone zmiany w tabeli opłat i prowizji spowodowały, że konto straciło swoją przewagę nad innymi, szczególnie pod kątem kosztów wypłat z bankomatów oraz przelewów natychmiastowych.
Konto pozostało bezwarunkowo darmowe, jeśli chodzi o opłatę za prowadzenie oraz z kartę. Do konta nie są oferowane żadne promocje. Obsługa w oddziale to dodatkowe koszty za każdą czynność. Wypłatę gotówki z bankomatu najlepiej wykonać w sieci Euronet lub BLIKIEM, gdzie jest to możliwe. Dzięki temu można uniknąć opłat.
Zaletą posiadania jest możliwość uzyskania promocyjnych warunków oprocentowania dla nowych klientów, zarówno na lokacie powitalnej jak i na koncie oszczędnościowym.
-
???
Bezpłatne konto osobiste w 2024 – z wymogiem transakcji kartą na niewielkie kwoty
W tej części artykułu znajdują się konta, które nie wymagają comiesięcznych wpływów a jedynie niewielkiej liczby transakcji kartą, aby było bezpłatne. Jest to obecnie najczęściej spotykana praktyka banków i w sumie jedynie słuszna z punktu widzenia klienta, jeśli już konto nie może być bezwarunkowo darmowe.
3. Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas
Jedne z najtańszych kont a jednocześnie mocno promowanych wysokimi bonusami za jego założenie.
W przypadku konta BNP Paribas od sierpnia 2021 r. wymagane są 3 transakcje kartą na dowolną kwotę w miesiącu by konto było bezpłatne. Należy zwrócić uwagę, że takie warunki obowiązują wyłącznie w przypadku Karty Otwartej na Dzisiaj. Problemem może być brak możliwości uniknięcia opłaty za wypłatę gotówki z bankomatu, jeśli nie jest to bankomat należący do BNP Paribas. Nie obejdziemy też opłaty BLIKIEM. Koszt wypłaty to również 5 złotych.
Pozostałe warunki konta nie odbiegają od średniej rynkowej.
-
???
4. Konto za Zero w PKO BP
W przypadku konta oferowanego przez PKO BP wymogi są już na wyższym poziomie, ponieważ wymagane jest minimum 5 transakcji kartą płatniczą (lub BLIKIEM) na dowolne kwoty. Jeśli nie wykonasz tych transakcji w okresie miesiąca rozliczeniowego, który jest liczony w kolejnych miesięcznych okresach od dnia założenia konta zapłacisz 10 złotych opłaty. Ten rzadko spotykany okres rozliczeniowy może być znacznym utrudnieniem dla niektórych osób.
Wypłaty z własnych bankomatów PKO BP są bezpłatne a ich sieć jest jedną z największych w kraju. W pozostałych bankomatach warto wypłacać BLIKIEM, gdyż wtedy wypłata jest bezpłatna.
-
???
Pozostałe konta dostępne na rynku wymagają zapewnienia wpływów na konto (niekoniecznie z wynagrodzenia a z konta w innym banku) i/lub transakcji kartą, także na kwoty od min. 300 złotych miesięcznie.
Jeśli zdecydujesz się na zmianę banku sprawdź wpis z instrukcjami jak i na co zwrócić uwagę w przypadku rezygnacji z konta osobistego.
Chcesz zrezygnować z konta? Sprawdź oferty promocyjne innych banków: Promocje kont osobistych
Zapoznaj się również z ofertą innych kont osobistych opisywanych na blogu lub sprawdź proponowane poniżej:
-
???
-
???
-
???
Warunki nie będą gorsze (a często lepsze) niż te, które użytkownik uzyskałby bezpośrednio. Dzięki temu wynagrodzeniu będzie możliwe pokrycie kosztów utrzymania działalności bloga.