Idea Bank przejęty przez Bank Pekao

Jakby mało wydarzeń przyniósł rok 2020 to w jego ostatnim dniu pojawiła się informacja, która można powiedzieć wstrząsnęła rynkiem bankowym w Polsce. Co się właściwie wydarzyło? Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wszczął przymusową restrukturyzację Idea Banku, który 3 stycznia 2021 r. zostanie przejęty przez Bank Pekao SA. O ile sytuacja finansowa Idea Banku od dłuższego czasu budziła wątpliwości to jednak przymusowa restrukturyzacja tak dużego banku jest bez precedensu w polskim sektorze bankowym.

Co oznacza przymusowa restrukturyzacja dla klientów Idea Banku?

Od razu pragnę uspokoić klientów Idea Banku, że wszystkie środki na kontach i lokatach są bezpieczne. Przymusowa restrukturyzacja, według BFG, ma zabezpieczyć klientów przed spodziewaną upadłością banku.

Klienci Idea Banku od 3 stycznia stają się automatycznie klientami Banku Pekao SA. Wszystkie dotychczasowe umowy, zarówno jeśli chodzi o depozyty, jak i kredyty pozostają w mocy.

Reklama

Zgodnie z informacją na stronie BFG: „Klienci Idea Banku są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mając dostęp do swoich oszczędności przez bankowość internetową i aplikację mobilną (za wyjątkiem przerwy technicznej od 20:00 dnia 31 grudnia 2020 r. zaplanowanej i ogłoszonej wcześniej przez Idea Bank). Klienci mogą korzystać z kart i bankomatów oraz oddziałów banku. Nie zmieniają się numery rachunków, hasła i loginy do bankowości internetowej.”

W szczegółach:

  • nie musisz podejmować żadnych działań,
  • wszystkie środki na kontach i lokatach zostają w całości przeniesione do Pekao SA,
  • wszystkie kredyty zostają również przeniesione do Pekao SA,
  • działalność banku nie zostaje zawieszona, wszystkie produkty pozostają aktywne,
  • numery rachunków bankowych pozostają bez zmian,
  • dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej1) nie ulega zmianie (hasła i loginy),
  • nadal możesz korzystać z kart (transakcje w sklepach i wypłata gotówki z bankomatów)1),
  • oddziały Idea Banku będą otwarte 4 stycznia 2021 r. od godziny 13:00 ale już pod nazwą Banku Pekao SA (przed udaniem się do placówki, warto sprawdzić godziny otwarcia),
  • transakcje i operacje realizowane są na bieżąco; za wyjątkiem szybkich przelewów Express Elixir, które mogą być niedostępne.

1) nie dotyczy zaplanowanej przerwy technicznej w dniu 31.12.2020 od godziny 20:00 do godziny 04:00 dnia 01.01.2021 r., transakcje kartami płatniczymi będą realizowane do wysokości dostępnych środków na koncie z godziny 18:00 dnia 31.12.2020 r

Reklama

Jakie skutki będzie miała przymusowa restrukturyzacja Idea Bank dla rynku finansowego?

Abstrahując od podtekstów politycznych związanych z osobą właściciela, Leszka Czarneckiego, dla wielu osób Idea Bank był przykładem stosowania najgorszych praktyk bankowych. Wiele osób miało negatywne opinie o tym banku, często poparte o własne doświadczenia. Oficjalnie mówiło się o stosowaniu agresywnej polityki sprzedażowej produktów bankowych i nie tylko bankowych oraz słabej obsłudze posprzedażowej klientów. Bank oraz spółki z grupy kapitałowej korzystały delikatnie mówiąc z optymalizacji podatkowej tworząc nowe podmioty, przenosząc akcje i udziały pomiędzy nimi. Dzięki temu próbowano również sztucznie podwyższać kapitały banku.

Sprawa przejęcia banku będzie pewnie przez wiele lat tematem spraw sądowych i trudno w tej chwili wyrokować jak się ostatecznie zakończy. Jedno jest pewne. Bank już nie powróci. Ewentualne roszczenia mogą dotyczyć jedynie odszkodowania. Sprawa ma ewidentnie podłoże polityczne ale z drugiej strony dotychczasowy właściciel również przyczynił się do fatalnej sytuacji finansowej banku, balansując na granicy upadłości. Taki stan musiał się wcześniej, czy później zakończyć interwencją nadzoru finansowego. Początek roku może być bardzo ciekawy co do dalszego rozwoju sytuacji.

Idea Bank był przede wszystkim bankiem, który kierował swoją ofertę do podmiotów gospodarczych. Z punktu widzenia Banku Pekao SA przejęcie tych klientów ma zdecydowanie zwiększyć liczbę obsługiwanych klientów firmowych, co będzie dużym bonusem dla banku który do tej pory zdecydowanie specjalizował się w obsłudze klientów detalicznych.

Reklama

Z analizy całości problemu wynika, że najbardziej poszkodowaną grupą, która poniosła największe straty, są posiadacze akcji oraz obligacji wyemitowanych przez Idea Bank, które decyzją BFG zostały umorzone.

Podsumowanie dobrych stron działalności Idea Banku

Nie bez powodu Idea Bank oferował najlepsze na rynku oprocentowanie lokat, co było związane z jego problemami z zachowaniem płynności finansowej. Co rusz pojawiały się krótkie edycje specjalnych ofert (ostatnia w okresie przedświątecznym) co można zaobserwować w moich comiesięcznych rankingach 5 najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych.

Niestety to już koniec dobrych warunków lokat. Idea Bank był ostatnim bankiem, który oferował ponadprzeciętne oprocentowanie dla oszczędności, także dla dotychczasowych klientów (aczkolwiek dużo niższe niż dla nowych). Jak widać nie była to dobra wola banku a próba ratowania sytuacji, próbując przyciągnąć nowe środki.

Reklama

Osobiście korzystałem z usług Idea Banku ale tylko w zakresie lokat bankowych oraz konta osobistego (Konto Idealne). Żadne produkty w stylu poliso-lokat, lokat strukturyzowanych, obligacji dziwnych spółek mnie nie interesowały. Spokojnie podchodzę do obecnej sytuacji, która właściwie była do przewidzenia od dawna. Inwestując środki na dobrze oprocentowanych lokatach miałem świadomość gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i nie miałem obaw co do bezpieczeństwa moich środków. Spokojnie czekam do połowy stycznia na wypłatę lokaty wraz z odsetkami. Później zlikwiduję konto osobiste, które nie będzie mi już potrzebne, ponieważ i tak od dawna jestem już klientem Banku Pekao SA.

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.