Jak zamknąć konto w Pekao SA? Aktualna instrukcja 2024

Rezygnacja z konta często wydaje się zbyt trudna, ze względu na przyzwyczajenia, brak czasu, ale czasem warto podjąć taką decyzję. Jeśli chcesz zamknąć konto w Banku Pekao SA, zapoznaj się z informacjami na tej stronie, która zawiera odpowiedź na pytanie Jak zamknąć konto w Pekao SA?

Ważne informacje dotyczące rezygnacji z rachunków i kart w bankach znajdziesz we wpisie: Jak zrezygnować z konta osobistego lub karty kredytowej?

W jaki sposób zamknę konto osobiste w Pekao SA?

Na stronie internetowej banku nie znajdziesz informacji o tym jak zamknąć konto. Niestety zamknięcie konta w Pekao SA nie będzie tak proste jak w konkurencyjnych bankach. Zastanawiasz się czy można zamknąć konto w Pekao SA przez internet? Mam dobrą informację. Likwidacja konta przez internet w Pekao SA jest już możliwa, aczkolwiek nie zrobisz tego samodzielnie, bez kontaktu telefonicznego ze strony banku, tak jak można to zrobić w innych bankach. Możliwość zamknięcia konta przez internet została dopiero wprowadzona i może nie być jeszcze dostępna dla wszystkich klientów. Szczegóły znajdziesz w dalszej części wpisu.

Reklama

Zamknąć konto w Pekao SA można na cztery sposoby:

  • wysyłając wiadomość za pośrednictwem bankowości internetowej Pekao24 lub czatu w aplikacji PeoPay,
  • kontaktując się z infolinią banku,
  • udając się osobiście do oddziału,
  • wysyłając wypowiedzenie listownie.

Jeśli chcesz mieć pewność szybkiego załatwienia sprawy najlepiej będzie skorzystać z opcji zamknięcia konta w oddziale. Najłatwiej będzie zgłosić się do oddziału, w którym konto było otwierane, co pozwoli uniknąć biurokratycznej procedury weryfikacji podpisu klienta.

Zamknięcie konta Pekao SA
Przez internet:Wysłanie wiadomości za pośrednictwem bankowości internetowej Pekao24 lub czatu w aplikacji PeoPay
Kontakt telefoniczny ze strony banku w celu przeprowadzenia procedury zamknięcia konta
(usługa może nie być jeszcze dostępna dla wszystkich klientów)
Przez infolinię:Zgłoszenie na infolinii:
+48 22 59 12 232
801 365 365
Kontakt telefoniczny ze strony banku w celu przeprowadzenia procedury zamknięcia konta
(usługa może nie być jeszcze dostępna dla wszystkich klientów)
W oddzialeZłożenie w Oddziale pisemnego oświadczenia o wypowiedzeniu Umowy o prowadzenie rachunku
Listownie na adres:Oddziału, w którym konto było zakładane
lub na adres Centrali:
Bank Pekao SA
ul. Grzybowska 53/57
00-844 Warszawa
Okres wypowiedzenia:1 miesiąc
Oferta na zatrzymanie:Brak

O czym warto pamiętać zanim zamkniesz konto w Pekao SA?

Na początek bardzo ważna informacja. Teoretycznie, przy składaniu wypowiedzenia (w oddziale ale i listownie), według pracowników oddziałów, wymagane jest dostarczenie wydanej karty do konta, która zostanie unieważniona i fizycznie zniszczona. Bank Pekao SA odbiera również dostęp do bankowości elektronicznej. Oznacza to, że po złożeniu wypowiedzenia nie zalogujesz się już do konta przez internet i nie będziesz mógł płacić kartą.

Reklama

Jeśli spotkasz się z takim przypadkiem, pamiętaj, że zgodnie z § 115.1. i 88.5. Regulaminu Rachunków Bankowych (§ 114.1. i 87.5. w obowiązującym od 1 września 2021 r.), “z chwilą rozwiązania Umowy w pełnym zakresie lub tylko w zakresie kart, Posiadacz jest zobowiązany, zniszczyć karty wydane do rachunku, w sposób (.. .) uniemożliwiający posłużenie się tą kartą poprzez uszkodzenie paska magnetycznego oraz chipa.” Możesz również poprosić o pozostawienie dostępu do bankowości elektronicznej do końca okresu wypowiedzenia.

Pamiętaj, że pomimo oddania karty, w okresie wypowiedzenia, Bank Pekao SA pobierze opłatę za użytkowanie karty jeśli nie był spełniony warunek, zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji.

Likwidacja konta przez internet w Banku Pekao SA

Likwidacja konta przez internet jest obecnie dostępna dla wybranych klientów. Odpowiednie zapisy znalazły się nawet w nowym Regulaminie Rachunków Bankowych, obowiązującym od 1 września 2021 roku. W Regulaminie znajduje się odwołanie do tzw. Wykazu Funkcji Serwisów Pekao24 i PeoPay. W § 111.1. Regulaminu zapisano “W celu rozwiązania Umowy Posiadacz może złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu Umowy w Pekao24 zgodnie z WFS lub pisemnie w jednostce Banku, lub listownie.“ Sądzę, że od września 2021 roku opcja zamknięcia konta przez internet w Banku Pekao SA będzie dostępna dla wszystkich.

Reklama

Możesz spróbować zamknąć konto w Banku Pekao SA przez bankowość internetową Pekao24 lub czat w aplikacji mobilnej PeoPay, wysyłając tak naprawdę wyłącznie wiadomość ze zgłoszeniem chęci wypowiedzenia umowy. Opcja dostępna jest tylko dla korzystających z Nowego Pekao24 oraz aplikacji PeoPay, od wersji 3.0. Wiadomość powinna zawierać informacje jak w standardowym wypowiedzeniu wysyłanym pocztą. Tutaj znajdziesz opis, jakie informacje powinno zawierać wypowiedzenie. W ciągu 3 dni skontaktuje się pracownik banku, który przeprowadzi przez cały proces. Pamiętaj, że dopiero po potwierdzeniu przez pracownika banku, złożenie wypowiedzenia będzie skuteczne i jeszcze przez miesiąc konto będzie aktywne.

Jak zamknąć konto w Pekao SA?​
Jak zamknąć konto w Pekao SA? Aktualna instrukcja 2024 4
Jak zamknąć konto w Pekao SA?​
Jak zamknąć konto w Pekao SA? Aktualna instrukcja 2024 5

Przygotowanie wypowiedzenia umowy o prowadzenie konta w Pekao SA

Nie znajdziesz na stronie internetowej Banku Pekao SA wzoru wypowiedzenia umowy prowadzenia rachunku. Będziesz sam musiał taki dokument przygotować. Kilka przydatnych informacji znajdziesz we wpisie: Jak zrezygnować z konta osobistego lub karty kredytowej? Powinieneś w piśmie wskazać, co zrobić ze środkami, które zostaną ewentualnie na koncie po jego zamknięciu. W Regulaminie Rachunków Bankowych wskazano, że “Posiadacz w oświadczeniu wypowiadającym Umowę powinien określić sposób zadysponowania saldem rachunku”.

Podpis na dokumencie musi być zgodny ze wzorem podpisu złożonym w banku. Jeśli nie pamiętasz wzoru podpisu jaki złożyłeś, pewnie składając go dawno temu, sugeruję udanie się do oddziału w celu zamknięcia konta osobiście, o czym poniżej.

Reklama

Zamykanie konta osobistego w oddziale Pekao SA

Z własnego doświadczenia wiem, że załatwienie jakiejkolwiek sprawy w innym oddziale niż oddział, w którym było zakładane konto, może być utrudnione. Bank Pekao SA jest jeszcze we wcześniejszej epoce informatyzacji oddziałów. Problemem jest weryfikacja złożonego przez klienta podpisu. Podpis musi być przesłany i zweryfikowany w oddziale, w którym zakładano konto. Pracownik tego oddziału musi porównać dwa podpisy fizycznie sprawdzając w kartotece klienta. 

Nie zawsze będzie możliwe udanie się do oddziału, w którym było zakładane konto. Być może oddział już nie istnieje w tym miejscu lub obecnie możesz mieć do niego zbyt daleko. Listę placówek Banku Pekao SA znajdziesz tutaj. Lista jest dosyć długa, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem najdogodniejszej placówki banku.

Podczas wizyty w oddziale złóż dyspozycję wypowiedzenia umowy rachunku i karty do konta. Nie musisz przygotowywać wypowiedzenia. Wszelkie formalności załatwisz na miejscu udając się do oddziału z dokumentem tożsamości oraz kartą wydaną do konta. Napisałem powyżej, że nie jest konieczne oddanie karty ale jeśli jesteś zdeterminowany do zamknięcia konta i nie chcesz się wykłócać, może być ona wymagana. Jedyną rzeczą, o której powinieneś pamiętać jest prośba do pracownika banku by przekazał kopię dokumentu potwierdzającego złożenie wypowiedzenia.

Reklama

Zamykanie konta osobistego w Pekao SA listownie

Moim zdaniem najmniej pewnym sposobem zamknięcia rachunku w Pekao SA jest wysłanie wypowiedzenia pocztą. Jeśli się jednak zdecydowałeś na tę formę, przygotowane wypowiedzenie wyślij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, najlepiej na adres oddziału, w którym zakładałeś rachunek. Wcześniej upewnij się na stronie banku, czy ten oddział jeszcze istnieje. Jeżeli oddział już nie istnieje lub nie jesteś pewien, wypowiedzenie możesz wysłać na adres centrali banku.

Bank Pekao SA

ul. Grzybowska 53/57

Reklama

00-844 Warszawa

Bank Pekao SA może nie przyjąć wypowiedzenia jeśli nie dołączysz do przesyłki posiadanej karty do konta. Wysłanie karty wydaje się lekko niebezpieczne, jednak jeśli chcesz to zrobić wcześniej zniszcz ją, aby nie mogła być wykorzystana jeśli przesyłka zaginie.

Jesteś klientem Banku Pekao SA? Chcesz zrezygnować z konta? Sprawdź oferty innych banków:

Reklama

Zapoznaj się również z ofertą innych kont osobistych opisywanych na blogu lub sprawdź proponowane poniżej:

Sprawdź oferty promocyjne innych banków: Promocje kont osobistych

Niniejszy artykuł zawiera odnośnik (-i) do stron instytucji finansowych i jeżeli użytkownik przejdzie na jedną z nich, złoży wniosek i podpisze umowę, autor bloga Bankowe ABC może uzyskać wynagrodzenie.
Warunki nie będą gorsze (a często lepsze) niż te, które użytkownik uzyskałby bezpośrednio. Dzięki temu wynagrodzeniu będzie możliwe pokrycie kosztów utrzymania działalności bloga.
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.