Co to za bank? 11 banków lub firm pożyczkowych, o których mogłeś nie słyszeć

Otrzymując oferty różnych banków możesz czasem zadawać sobie pytanie: co to za bank?

Oprócz dużych rozpoznawalnych banków ale też instytucji pożyczkowych, na rynku podmiotów finansowych obsługującym klientów indywidualnych (konsumentów) funkcjonuje znaczna grupa, o których nie miałeś pojęcia lub których nazwy nic nie mówią. Musisz wiedzieć, że nie zawsze nazwa sugerująca bank będzie oznaczać, że mamy do czynienia właśnie z taką formą prawną.

W zestawieniu znajdziesz banki, instytucje finansowe oraz pośredników kredytowych według poniższych kryteriów:

Reklama
 • wyspecjalizowane w jednej branży;
 • oddziały zagranicznych instytucji finansowych;
 • firmy pożyczkowe przekształcone z banków;
 • należące do dużych koncernów niezwiązanych bezpośrednio z finansami i obsługujące tylko swoją markę;
 • o nic nie mówiącej nazwie.

Co to za bank?

Bank Nowy BFG S.A.

Bank Nowy BFG S.A. to instytucja pomostowa utworzona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) w ramach przeprowadzonej, w styczniu 2020 roku, przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku (PBS). Przymusowa restrukturyzacja PBS była konieczna ze względu na zagrożenie upadłością. Przesłanką dla BFG było działanie w interesie publicznym. Oprócz oczywistego wpływu ewentualnej upadłości banku na wypłatę z gwarancji BFG depozytów klientów detalicznych, ważnym argumentem było duże zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego, którego zdeponowane środki nie są chronione gwarancjami.

Do Banku Nowego BFG S.A. została więc przeniesiona wydzielona część PBS, w tym: depozyty i kredyty klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP. Bank Nowy BFG S.A. prowadzi rachunki na niezmienionych warunkach dla dotychczasowych klientów PBS. 

Warto wspomnieć, że przymusową restrukturyzacją objęty był również Idea Bank. W tym przypadku była to istniejąca instytucja, która zgodziła się to zrobić, Idea Bank został przejęty przez Bank Pekao SA.

Reklama

Cofidis

Cofidis S.A. Oddział w Polsce jest firmą pożyczkowo-leasingową obecną w kraju od 2016 roku po przejęciu portugalskiego banku Banco Banif Mais (działającego w Polsce od 2007 roku). Cofidis podlega nadzorowi Europejskiego Banku Centralnego a głównym akcjonariuszem grupy jest francuski bank Credit Mutuel. Firma jest zarejestrowana w rejestrze instytucji pożyczkowych Komisji Nadzoru Finansowego pod numerem RIP000457.

Działalność Cofidis w Polsce opiera się na finansowaniu zakupu pojazdów, jednak obecnie wchodzi również na rynek kredytów gotówkowych. W odróżnieniu od banków samochodowych możliwe jest sfinansowanie pojazdu każdej marki (nowych i używanych) a oferta jest również dostępna w komisach i u dealerów.

Adres siedziby:
Cofidis S.A. (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce
ul. Domaniewska 39A
02-672 Warszawa
Strona internetowa:
https://www.cofidis.pl/

FCA Bank

FCA Bank to “bank samochodowy”, zajmujący się finansowaniem zakupu samochodów marki Fiat i innych wchodzących w skład grupy (Alfa Romeo, Abarth, Fiat Professional, Jeep). Skrót FCA pochodzić może od Fiat Credit Agricole lub firmy Fiat Chrysler Automobiles. 

Reklama

FCA Bank swoją działalność prowadził od 1998 roku pod nazwą FCA-Group Bank Polska S.A. Od początku 2020 r. działa jako oddział FCA Bank S.p.A S.A. Oddział w Polsce (oddział włoskiego FCA Bank S.p.A. po dokonanym połączeniu). FCA Bank S.p.A to joint venture Fiat Chrysler Automobiles i banku Credit Agricole. Obecnie grupa Fiata należy do grupy Stellantis, razem z markami Peugoet, Citroen, DS i Opel, dla których finansowania udziela PSA Finance (opis w dalszej części).

Udzielanie kredytów odbywa się za pośrednictwem dealerów.

Adres siedziby oddziału banku:
FCA Bank S.p.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
al. Wyścigowa 6
02-681 Warszawa
Strona internetowa:
https://www.fcabank.pl/

FCE Bank

Pod nazwą FCE Bank kryje się kolejny “bank samochodowy”, tym razem spod znaku “błękitnego owalu”, czyli marki Ford. Nazwa FCE to skrót od Ford Credit Europe. Bank zajmował się od 1997 roku udzielaniem kredytów na zakup samochodów tej marki oraz w pewnym okresie innych marek koncernu jak Volvo, Jaguar i Land Rover. Do 2016 roku działał jako FCE Bank Polska SA a od 2016 działa jako FCE Bank Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (oddział brytyjskiego FCE Bank plc po dokonanym połączeniu).

Reklama

Bank nie prowadzi już działalności w postaci udzielania nowych kredytów. W związku z Brexitem uzyskał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na działalność jako oddział banku zagranicznego ale wyłącznie w zakresie obsługi udzielonych kredytów na podstawie umów zawartych do dnia 1 kwietnia 2019 r.

Od kwietnia 2019 do końca stycznia 2020 roku finansowaniem zakupu samochodów marki Ford zajmowała się firma pożyczkowa Ford Credit Poland Sp. z o.o. Obecnie Ford przeniósł finansowanie do BNP Paribas Bank Polska.

W 2024 roku oddział banku zakończył działalność w Polsce.

Reklama
Adres siedziby oddziału banku:
FCE Bank Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
Marynarska Business Park
ul. Taśmowa 7
02-677 Warszawa
Strona internetowa:
brak

Ikano Bank

Ikano Bank to bank należący do grupy spółek, których właścicielem jest rodzina Kamprad, czyli właściciele sieci sklepów IKEA. W Polsce działa od 2010 roku, od 2015 roku jako Ikano Bank AB (publ) SA Oddział w Polsce. Ikano Bank AB (publ) jest instytucją kredytową zarejestrowaną w Szwecji działającą pod nadzorem szwedzkiego Urzędu Nadzoru Finansowego („Finansinspektionen”), za wyjątkiem wskazanych w decyzji przez Komisję Nadzoru Finansowego szczegółowych warunków prowadzenia działalności na terenie kraju.

Ikano Bank prowadzi w Polsce działalność kredytową w zakresie:

 • sprzedaży ratalnej w sklepach sieci IKEA w postaci:
  • kredytu ratalnego, 
  • karty kredytowej 
 • kredytu gotówkowego na dowolny cel udzielanego poprzez pośredników finansowych Grupa ANG lub Notus Finanse.

Wkrótce zaproponuje kredyt na sfinansowanie paneli fotowoltaicznych “Energii Słonecznej dla domu”.

Reklama
Adres siedziby oddziału banku:
Ikano Bank AB (publ) Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
Strona internetowa:
https://ikanobank.pl/

InBank

InBank działa w Polsce od 2017 roku jako AS Inbank S.A. – Oddział w Polsce. Jest instytucją utworzoną za zezwoleniem estońskich władz nadzorczych „Finantsinspektioon”, oprócz określonych w decyzji przez Komisji Nadzoru Finansowego warunków prowadzenia działalności oddziału w Polsce.

Ze względu na obsługę online wszystkich produktów, do zawarcia umowy, wymagane jest posiadanie konta w innym banku w celu wykonania przelewu weryfikacyjnego, w celu weryfikacji tożsamości.

InBank oferuje w swojej ofercie w Polsce zarówno produkty depozytowe jak i kredytowe. Rachunki InBanku w Polsce prowadzi Santander Bank Polska.

Reklama

Oferta lokat terminowych jest jedną z najlepszych ofert na rynku, bez konieczności zakładania konta. Lokaty można zakładać od 5000 zł do 50000 zł, z tym, że na wszystkich lokatach jednego klienta może być maksymalnie 400000 złotych. 

Szczegółowa oferta lokat terminowych jest dostępna tutaj.

Należy pamiętać, że depozyty złożone w Inbank są gwarantowane przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond, będący odpowiednikiem polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Podobnie jak w Polsce gwarancją objęte są depozyty wraz z odsetkami do kwoty 100000 Euro, w odniesieniu do pojedynczego deponenta. Ze szczegółowymi zasadami gwarantowania depozytów można zapoznać się tutaj.

Wśród sprzedaży produktów kredytowych należy wymienić:

 • kredyt gotówkowy dostępny online na dowolny cel,
 • kredyt samochodowy.

Kluczową działalność InBanku w Polsce stanowi oferta finansowania zakupów kredytem ratalnym dla klientów sklepów stacjonarnych i internetowych (szczególnie branży eCommerce). Z InBankiem współpracuje m.in. operator płatności PayU i za jego pośrednictwem można skorzystać z rat m.in. w serwisie Allegro

Z opcji kredytu ratalnego można skorzystać m.in. kupując polisę w Rankomat.pl lub dokonując zakupu w sklepie NEO24.PL.

Adres siedziby oddziału banku:
AS Inbank Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
Riverside Park
ul. Fabryczna 5A
00-446 Warszawa
Strona internetowa:
https://www.inbankpolska.pl/

Oney Raty

Oney, będąc pośrednikiem kredytowym, współpracuje z Credit Agricole Bank Polska oraz firmą pożyczkową Smartney Sp. z o.o. (też z grupy Oney Banku), o której w dalszej części wpisu. Oney Raty dostępne są w punktach kredytowych na terenie marketów Auchan, Leroy Merlin i Bricoman.

Oney Raty to nazwa handlowa pośrednika finansowego Oney Polska SA. Oney Polska SA jest częścią grupy Oney Banku należącej do właściciela sklepów Auchan. Spółka jest wpisana do rejestru pośredników kredytowych pod numerem: RPK009513

Wśród oferty znaleźć można:

 • kredyt gotówkowy,
 • kredyt ratalny,
 • karty kredytowe Auchan i Leroy Merlin,
 • ubezpieczenia.
Adres siedziby firmy:
Oney Polska SA
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
Strona internetowa:
Strona Oney Polska

RCI Bank

RCI Banque Spółka Akcyjna Oddział w Polsce jest oddziałem RCI Banque S.A. z siedzibą we Francji, będącym częścią Grupy Renault. Zajmuje się finansowaniem zakupu pojazdów marek Renault, Dacia, Nissan (wcześniej również Infiniti). Uzyskanie finansowania możliwe jest za pośrednictwem autoryzowanych dealerów. Na polskim rynku kredytów samochodowych jest obecny od 2006 roku a leasingiem zajmuje się od 1998 roku.

Do 2013 roku bank działał jako RCI Bank Polska SA. Oferta leasingowa oferowana jest obecnie przez RCI Leasing Polska Sp. z o.o.

Adres siedziby oddziału banku:
RCI Banque Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
ul. Marynarska 13
02-674 Warszawa
Strona internetowa:
http://www.rcibanque.com.pl/

Smartney

Smartney Sp. z o.o. to kolejna firma z grupy Oney Banku należącej do właściciela sklepów Auchan. Jest firmą pożyczkową oferującą kredyt konsumencki, zarejestrowaną w 2018 r. w rejestrze instytucji pożyczkowych prowadzonym przez KNF pod numerem RIP000408. 

Działa na podstawie Ustawy o kredycie konsumenckim i podlega nadzorowi UOKiK.

Firma oferuje pożyczki gotówkowe online, do kwoty 60000 złotych, na okres do 5 lat, na uproszczonych zasadach przyznawania.

Ofertę pożyczek Smartney, często na promocyjnych warunkach dla nowych klientów, znajdziesz tutaj.

Adres siedziby firmy:
Smartney Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 46
02-255 Warszawa
Strona internetowa:
https://www.smartney.pl/

TF Bank

TF Bank AB (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) Oddział w Polsce, podobnie jak Ikano Bank jest instytucją kredytową zarejestrowaną w Szwecji, działającą pod nadzorem szwedzkiego Urzędu Nadzoru Finansowego („Finansinspektionen”) i funkcjonuje na podstawie notyfikacji dotyczących działalności transgranicznej instytucji kredytowych w Unii Europejskiej. W Polsce obecny jest od 2014 roku.

Jego działalność opiera się na ofercie kredytu gotówkowego dostępnej u pośredników kredytowych np. Bancovo. Wcześniej w ofercie były dostępne również lokaty oszczędnościowe.

Adres siedziby oddziału banku:
TF Bank AB (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) Oddział w Polsce
al. Grunwaldzka 103 A
80-244 Gdańsk
Strona internetowa:
https://www.tfbank.pl/

PSA Finance / PSA Consumer Finance

Grupa PSA (obecnie Stellantis razem z grupą Fiata i ich FCA Bankiem) jest obecna na polskim rynku w ramach trzech firm udzielających finansowania zakupu pojazdów marek Peugeot, Citroen i DS. Banque PSA Finance Spółka Akcyjna Oddział w Polsce nie udziela już nowych kredytów i zajmuje się jedynie obsługą udzielonych. Obecnie zawieraniem umów zajmują się dwie spółki. PSA Finance Polska Sp. z o.o., w której połowę udziałów posiada Santander Consumer Bank SA. PSA Consumer Finance Polska Sp. z o.o. udziela pożyczek konsumenckich (kredyt konsumencki). Jest zarejestrowana w rejestrze instytucji pożyczkowych Komisji Nadzoru Finansowego pod numerem RIP000095.

Adres siedziby oddziału banku i firm pożyczkowych:
Banque PSA Finance Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
PSA Finance Polska Sp. z o.o.
PSA Consumer Finance Polska Sp. z o.o.
ul. Domaniewska 44a
02-672 Warszawa
Strona internetowa:
https://www.e-psafinance.pl/
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.