Wiele banków w Polsce umożliwia założenie i korzystanie z profilu zaufanego, dzięki któremu możesz logować się (za pośrednictwem bankowości elektronicznej swojego banku) i załatwiać sprawy w urzędach administracji publicznej zdalnie, bez wychodzenia z domu.
Czym jest profil zaufany?
Profil zaufany służy do potwierdzania tożsamości, identyfikacji elektronicznej danych osobowych, takich jak, imiona, nazwisko, data urodzenia oraz PESEL, wobec podmiotów administracji państwowej w internecie i umożliwia dostęp do danych tejże osoby, składania wniosków i dokumentów oraz ich zatwierdzania w formie elektronicznej, bez fizycznej obecności w danym urzędzie. Warto wiedzieć, że profil zaufany nie jest podpisem elektronicznym.
Zasady działania profilu zaufanego określa Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 29 czerwca 2020 r. w sprawie profilu zaufanego i podpisu zaufanego.
Co daje profil zaufany w banku?
Dzięki profilowi zaufanemu załatwisz wiele spraw urzędowych przez internet, bez wychodzenia z domu. Lista spraw jest obszerna i z każdym rokiem przybywają kolejne. Poniżej lista najczęściej załatwianych spraw z wykorzystaniem profilu zaufanego przez:
- Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP 2);
złożysz wniosek o dowód osobisty;- uzyskasz odpisy aktów stanu cywilnego;
- zgłosisz urodzenie dziecka;
- zameldujesz się na pobyt stały lub czasowy;
- złożysz deklaracje dotyczące podatków i opłat lokalnych;
- złożysz odwołanie od decyzji administracyjnej;
- szczegóły w “Katalogu spraw”.
- e-Urząd Skarbowy:
- zatwierdzisz deklaracje podatkowe w Twój e-PIT;
- sprawdzisz status zwrotu podatku;
- złożysz zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3;
- sprawdzisz wykaz otrzymanych mandatów karnych;
- uzyskasz indywidualny numer mikrorachunku podatkowego (na który wpłacasz PIT, CIT i VAT) czy e-mikrofirmę (do generowania i wysyłania JPK).
- Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS):
- założysz konto ZUS;
- umówisz się na wizytę w ZUS;
- wyślesz wniosek;
- sprawdzisz zwolnienia lekarskie, czy jesteś zgłoszony do ubezpieczeń;
- sprawdzisz informacje o stanie konta ubezpieczonego w ZUS.
- Centralną Ewidencję Działalności Gospodarczej (CEiDG):
- założysz, zawiesisz i wznowisz działalność gospodarczą.
- Platformę Gov.pl:
- zweryfikujesz dane w Rejestrze Dowodów Osobistych;
- założysz konto i zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP);
- sprawdzisz dane w rejestrze PESEL;
- sprawdzisz ile masz punktów karnych, w ewidencji kierowców CEPiK 2.0,
- sprawdzisz czy twój lub innej osoby dowód osobisty został unieważniony.
- portal praca,gov.pl:
- zarejestrujesz się jako bezrobotny.
Niestety ale od 27 lipca 2021 r. nie złożysz wniosku o dowód osobisty przez internet.
Korzystanie z platformy ePUAP
Korzystając z platformy ePUAP masz możliwość wysyłania a także odbierania elektronicznie korespondencji urzędowej z każdym urzędem (m.in. ze wszystkimi organami samorządowymi, takimi jak np. urzędy gminy) w Polsce. Wysyłając lub odbierając korespondencję otrzymujesz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), czyli tak jakbyś wysłał pismo tradycyjną pocztą za potwierdzeniem odbioru (jest tak samo ważne). Na platformie ePUAP dla ułatwienia wszystkie sprawy zostały pogrupowane na poszczególne tematy a część formularzy ma już swoją wersję elektroniczną. Jeśli w ePUAP twój urząd nie umieścił możliwości załatwienia konkretnej sprawy, możesz wysłać pismo ogólne załączając dokument PDF, korzystając z tzw. Elektronicznej Skrzynki Podawczej, którą musi posiadać każdy urząd.
Zalety z korzystania z profilu zaufanego w banku
Jeśli zdecydujesz się na założenie profilu zaufanego przy pomocy banku, w którym posiadasz konto osobiste, masz poniższe korzyści:
- natychmiastowa rejestracja online z wykorzystaniem danych potwierdzonych przez bank przy zakładaniu konta, bez konieczności potwierdzania danych w urzędzie;
- jedno hasło do logowania;
- usługa bezpłatna;
- potrzebne informacje uzyskujesz natychmiast, 24h / 7 dni w tygodniu, bez wychodzenia do urzędu;
- pisma, wnioski do urzędu wysyłasz 24h / 7 dni w tygodniu, bez wychodzenia do urzędu.
Korzystając z profilu zaufanego oszczędzasz czas, który musiałbyś poświęcić na dojazd i oczekiwanie w kolejce.
Kto może założyć profil zaufany?
Profil zaufany może założyć każda osoba posiadająca nadany numer PESEL, która ma pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych (nie mogą go otrzymać osoby ubezwłasnowolnione).
Możesz również założyć profil zaufany dla dziecka, które ukończyło 13 lat.
Z profilu zaufanego może korzystać wyłącznie osoba, dla której został wydany. Nie może się nim posługiwać inna osoba. Danych do logowania nie można przekazywać innym osobom.
W jaki sposób można założyć profil zaufany?
Profil zaufany można założyć na kilka sposobów:
- przez bank, w którym posiadasz konto osobiste;
- wypełniając wniosek internetowy a następnie potwierdzając w placówce;
- przez system Envelo Poczty Polskiej;
- podczas wideo rozmowy z urzędnikiem;
- za pomocą e-dowodu osobistego.
Profil zaufany jest wydawany na okres 3 lat. Po tym czasie należy go odnowić na kolejny okres.
Profil zaufany lista banków 2021
Profil zaufany założysz w jednym z 10 największych banków w Polsce oraz w bankach spółdzielczych należących do Grupy BPS. Wśród popularnych banków brakuje przede wszystkim Banku Handlowego (Citi Handlowy) i Nest Banku.
Profil zaufany wykaz banków
Alior Bank | BNP Paribas |
BOŚ Bank | Bank Millennium |
mBank | Getin Bank |
Inteligo (PKO BP) | ING Bank Śląski |
Bank Pekao SA | PKO BP |
Santander Bank Polska | Banki spółdzielcze / Grupa BPS |
Bank Spółdzielczy w Brodnicy | Credit Agricole |
Jak uzyskać profil zaufany w banku?
Założysz profil zaufany bez wizyty w banku. Warunkiem ustanowienia jest wcześniejsza osobista weryfikacja w oddziale Twoich danych przez bank. Jeżeli konto zakładałeś np. za pomocą przelewu weryfikacyjnego nie będziesz mógł założyć profilu.
Profil zaufany przez bank krok po kroku
Możesz również zalogować się do bankowości internetowej swojego banku i postępować zgodnie z instrukcjami. Poniżej przykłady z czterech banków.
Część banków: PKO BP, Pekao SA, Inteligo, Credit Agricole, BOŚ Bank, BNP Paribas, Getin Bank, banki spółdzielcze Grupy BPS, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, współpracuje z Krajową Izbą Rozliczeniową SA, oferując usługę MojeiD. Uruchomienie usługi wymaga zalogowania na dedykowanej stronie banku i potwierdzenie danych posiadanych przez bank, podobnie jak w pozostałych przypadkach.
Poniżej przykład jak to zrobić w Getin Banku.
Zakładając profil zaufany przez Getin Bank wymagane jest utworzenie GetinID, cyfrowej tożsamości usługi MojeID oferowanej we współpracy z Krajową Izbą Rozrachunkową SA: https://secure.getinbank.pl/eid/#index/index
Źródło: strona internetowa bankowości internetowej Getin Banku
Czy można mieć profil zaufany w dwóch bankach?
Nie można mieć dwóch profili zaufanych, w dwóch różnych bankach. Jeśli wystąpisz o nowy profil zaufany w drugim banku, automatycznie zostanie unieważniony poprzedni profil. Dotyczy to również sytuacji, gdy zakładałeś pierwszy profil zaufany poza bankiem (np. potwierdzając w urzędzie).
Otrzymasz na adres mailowy informację o unieważnieniu profilu zaufanego oraz informację o utworzeniu nowego profilu zaufanego. Unieważnienie dotychczasowego profilu zaufanego nie ma wpływu na ważność zatwierdzonych nim spraw urzędowych.
Logowanie profilem zaufanym
Po założeniu profilu, jeśli będziesz chciał skorzystać z tej funkcji, na stronie urzędu znajdziesz opcję „Podpisz/Zaloguj się za pomocą Profilu Zaufanego”. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany na stronę banku gdzie będziesz się logował tym samym loginem i hasłem jak do bankowości internetowej a następnie zostaniesz ponownie przeniesiony na stronę danej instytucji.
Przykładowo, logowanie do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) przy użyciu profilu zaufanego przez bankowość internetową Santander Bank Polska: wygląda następująco:
Źródło: strona internetowa bankowości internetowej: pacjent.gov.pl
Źródło: strona internetowa bankowości internetowej: login.gov.pl
Źródło: strona internetowa bankowości internetowej Santander Bank Polska
Jak usunąć profil zaufany w banku?
Jednym ze sposobów jak usunąć profil zaufany w banku jest… założenie profilu w innym banku. Jak już napisałem powyżej, automatycznie zostanie anulowany poprzedni profil.
Profil zaufany nie będzie mógł być użytkowany, zostanie automatycznie unieważniony, w przypadku:
- usunięcia konta na portalu Profil Zaufany;
- po upływie okresu 3 lat, na jaki został wydany.
Jeśli chcesz ręcznie usunąć profil zaufany w banku, musisz zalogować się na konto Profilu Zaufanego na stronie https://pz.gov.pl/pz/index. Na stronie kliknij “Zaloguj się” a następnie wybierz swój bank z listy. Sposób logowania opisany został powyżej.
Po zalogowaniu pojawia się ekran główny. U góry, po prawej stronie, wybierasz swoje konto i masz do wyboru dwie opcje:
- zarządzanie kontem, gdzie możesz usunąć dostęp do systemu Profil Zaufany, jednocześnie unieważniając sam profil
- profil zaufany, gdzie możesz unieważnić swój profil zaufany ale nie likwidujesz konta w systemie Profil Zaufany.
Źródło: strona internetowa Profil Zaufany
Usunięcie konta w systemie Profil Zaufany
Wybierz opcję „Zarządzanie kontem, następnie “Usuń konto”. Pojawi się komunikat “Czy na pewno chcesz usunąć konto?”. Potwierdź klikając “Tak, chcę usunąć konto”. Otrzymasz kod SMS na numer telefonu podany przy rejestracji. Wpisz kod i zatwierdź.
Po usunięciu konta nastąpi automatyczne wylogowanie z systemu. Od tej chwili nie będziesz mógł korzystać z funkcjonalności systemu Profil Zaufany ani systemu ePUAP.
Źródło: strona internetowa Profil Zaufany
Unieważnienie profilu zaufanego
Po wybraniu opcji “Unieważnij” pojawią się dane unieważnianego profilu. Kliknij przycisk “Unieważnij profil”. Na kolejnym ekranie musisz podać powód unieważnienia, a następnie kliknąć przycisk “Chcę unieważnić profil”. W celu potwierdzenia, na podany przy rejestracji adres e-mail, otrzymasz kod autoryzacyjny. wpisz kod i kliknij przycisk “Potwierdź e-mail”. Powinieneś zobaczyć na ekranie poniższy komunikat.
Źródło: strona internetowa Profil Zaufany
Szczegółowe informacje dostępne są w instrukcji użytkownika.
Chcesz założyć konto osobiste, z którym założysz profil zaufany? Sprawdź oferty promocyjne banków:
Zapoznaj się również z ofertą innych kont osobistych opisywanych na blogu: Konta osobiste