UA Access BIK – usługa wspierająca wiarygodność obywateli Ukrainy

Biuro Informacji Kredytowej (BIK), w ramach wsparcia obywateli Ukrainy, wprowadziło od 1 czerwca 2022 r. nową usługę UA Access BIK, która umożliwia potwierdzenie wiarygodności ukraińskiego klienta, zarówno w sektorze bankowym oraz poza nim np. na rynku pracy i wynajmu mieszkań.

Ukraińscy uchodźcy w Polsce

W ciągu ostatnich miesięcy, od wybuchu wojny, do Polski przybyło już ponad 4 miliony obywateli Ukrainy (według stanu na dzień 13 czerwca 2022 r.). Prawdopodobnie wielu z nich osiedli się tutaj na dłużej a część pewnie na zawsze. Z punktu widzenia instytucji finansowych, przedsiębiorców i pracodawców osoby te są “anonimowe”, tzn. trudno jest im potwierdzić swoją tożsamość, czy też wiarygodność kredytową. W związku z tym osoby te mogą mieć utrudniony dostęp m.in. do rynku pracy, wynajmu mieszkania i usług bankowych.

Potwierdzenie tożsamości i wiarygodności kredytowej przez UA Access BIK

Dzięki UA Access BIK obywatele ukraińscy będą mogli potwierdzać, że są wiarygodnym klientem, na podstawie informacji udostępnionych przez ukraińskie odpowiedniki BIK (potwierdzenie tożsamości a wkrótce raporty kredytowe).

Reklama

BIK ma już wieloletnie doświadczenie w zakresie transgranicznej wymiany informacji z innymi biurami kredytowymi, m.in. z niemieckim biurem SCHUFA, która obecnie służy do oceny wiarygodności kredytowej, przez polskie instytucje finansowe, Polaków zamieszkujących i pracujących zagranicą. 

Usługa UA Access BIK została wdrożona we współpracy z Bankiem Światowym (IFC), ACCIS (stowarzyszeniem europejskich biur informacji kredytowej), dostawcą usług informacji kredytowej i rozwiązań zarządzania ryzykiem Creditinfo Group. Co ważne, w ramach współpracy międzynarodowej, potwierdzenie ma być honorowane również poza granicami Polski.

Dostęp do ukraińskich biur kredytowych

Informacje w ramach usługi UA Access BIK będą pochodziły docelowo z trzech ukraińskich biur kredytowych: w pierwszym etapie z największego Ukrainian Bureau of Credit Histories (UBCH), następnie z International Bureau of Credit Histories (IBCH) z Creditinfo Group oraz The First Credit Bureau of Ukraine (FCBU). Dzięki temu usługa będzie obejmowała dostęp do informacji o 25 milionach ukraińskich kredytobiorców w 71 bankach i ponad 150 instytucjach finansowych.

Reklama

Sprawdzanie danych przez UA Access BIK

W praktyce sprawdzenie wiarygodności klienta w instytucji, która będzie posiadała dostęp do UA Access BIK, będzie składało się z pięciu etapów. Klient zgłaszając się do instytucji, wypełnia formularz ze swoimi danymi, udziela zgody na sprawdzenie swoich danych w ukraińskich biurach kredytowych. Na podstawie otrzymanej zgody, instytucja prześle elektronicznie zapytanie do BIK, które następnie zostanie przekazane do ukraińskich biur kredytowych. Na podstawie złożonego zapytania zostanie wygenerowany i przesłany zwrotnie do BIK raport, który zostanie udostępniony instytucji składającej zapytanie.

UA Access BIK

Usługa UA Access BIK ma być w najbliższym czasie rozwijana o kolejne funkcjonalności i udostępniana szerszej liczbie podmiotów, przede wszystkim spoza sektora finansowego.

Opracowanie na podstawie materiałów prasowych Biura Informacji Kredytowej

Reklama
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.