Co to jest przelew SWIFT? Jak długo idzie i ile kosztuje przelew SWIFT w 2024 r.?

W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy pojawia się potrzeba wykonania bankowego przelewu zagranicznego, czasem do odległego kraju. Jeśli nie jest to przelew w Euro, w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Unia Europejska oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein) lub Szwajcaria, gdzie można wykonać szybki i tani przelew SEPA, jedynym praktycznie sposobem jest wysłanie przelewu SWIFT.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest przelew SWIFT?
  • jak długo idzie przelew SWIFT?
  • ile kosztuje przelew SWIFT?

Co to jest przelew SWIFT?

SWIFT to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej)

Reklama

Powstała w 1973 roku międzynarodowa organizacja pośrednicząca w międzynarodowych transakcjach finansowych stworzyła ujednolicone standardy i zajmuje się obsługą przelewów SWIFT obejmującą praktycznie cały świat. Obecnie obsługuje ponad 11000 instytucji z ponad 200 krajów (stan na 2022 r.).

Polecenie przelewu SWIFT przekazywane jest przez nadawcę w swoim banku, który wysyła go w postaci tzw. komunikatu do banku pośredniczącego (przelew może przechodzić przez kilka banków pośredniczących) w ramach sieci banków korespondenckich, który jest następnie przekazywany do banku odbiorcy przelewu.

Przelewu SWIFT można dokonać praktycznie w każdej walucie. Jego koszt jest jednak dosyć wysoki i standardowo proces przesyłania pieniędzy trwa ok. 3 dni.

co to jest przelew swift

źródło: opracowanie własne Bankowe ABC

Reklama

W ramach przelewów SWIFT możliwe jest realizowanie transakcji w wielu walutach, również w Euro. Jednak jeśli chcemy wykonać przelew w Euro w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli do innego kraju Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu lub Szwajcarii, koniecznie należy wybrać przelew SEPA. Sprawdź jakie są różnice między SWIFT i SEPA.

Jak długo idzie przelew SWIFT?

Najczęściej pojawiające się pytanie dotyczące tego rodzaju przelewów to, jak długo idzie przelew SWIFT?

Należy rozróżnić trzy tryby wysyłki przelewu SWIFT:

  • standardowy w trybie D+3, czyli dostarczenie pieniędzy powinno nastąpić w ciągu trzech dni roboczych od jego zlecenia;
  • pilny w trybie D+1, za dodatkową opłatą powinien dotrzeć do odbiorcy następnego dnia roboczego;
  • ekspresowy w trybie D+0, przy jeszcze wyższej opłacie dodatkowej powinien trafić do odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Im szybszy przelew tym jego koszt rośnie nawet kilkukrotnie.

Reklama

Należy pamiętać, że przelew w trybie ekspresowym można zrealizować wyłącznie przed ustaloną godziną graniczną dla tego typu przelewów (na ogół będzie to inna godzina niż dla przelewów krajowych).

Ile kosztuje przelew SWIFT?

Koszt przelewu SWIFT może się różnić znacznie, w zależności od banku. W większości banków jest pobierana prowizja liczona procentowo od kwoty przelewu, od 0,2% do 0,5%. W takim przypadku, banki ustalają minimalną i maksymalną kwotę prowizji od 10 nawet do 300 złotych. Oznacza to, że przykładowo przy przelewie np. kwoty 1000 USD zapłacimy co najmniej 10 zł pomimo, że procentowo, przy koszcie 0,2%, byłoby to 2 złote. Z drugiej strony, jeśli procentowo koszt przelewu przekroczyłby wartość maksymalną, np. 125 zł i tak zapłacimy nie więcej niż ta kwota. Niektóre banki pobierają stałą opłatę w wysokości od 20 do 40 złotych.

Zlecenie przelewu SWIFT w oddziałach niektórych banków może być droższe niż przez bankowość elektroniczną, chociaż nie jest to zasadą.

Warto wiedzieć, iż są banki które pobierają opłatę również od przelewu przychodzącego.

Reklama

Należy pamiętać, że oprócz kosztów prowizji naszego banku, należy doliczyć koszty przewalutowań (jeśli rachunki nadawcy i odbiorcy są w innych walutach) oraz mogą być doliczane koszty banków pośredniczących a także koszt banku odbiorcy. Stąd finalnie, kwota, która dotrze do odbiorcy będzie niższa niż zleconego przelewu. Może to powodować problemy, jeśli z odbiorcą umawiamy się na konkretną kwotę.

W kolejnym rozdziale znajduje się szczegółowy opis sposobów rozliczeń kosztów przelewu SWIFT.

Przed wysłaniem przelewu SWIFT, powinniśmy dokładnie sprawdzić poprawność podanych danych, także dane adresowe i tytuł przelewu, ponieważ w przypadku błędnych informacji, mogą zostać doliczone dodatkowe opłaty przez bank odbiorcy. 

Przelew SWIFT podział kosztów

Składając przelew SWIFT należy wybrać jedną z trzech opcji pokrywania kosztów: 

Reklama
  • przelew SWIFT SHA – najpopularniejszy typ przelewu, gdzie koszt jest dzielony (ang. shared) na koszty prowizji własnego banku ponoszone przez nadawcę oraz pozostałych kosztów banków pośredniczących i banku odbiorcy przez odbiorcę;
  • przelew SWIFT OUR – wszystkie koszty zleconego przelewu ponosi jego nadawca;
  • przelew SWIFT BEN – koszt przelewu w całości pokrywany jest przez odbiorcę (beneficjenta, beneficiary).
przelew swift podział kosztów, swift sha, swift our, swift ben

źródło: opracowanie własne Bankowe ABC

Koszty przelewu SWIFT w polskich bankach

Opłata za polecenie przelewu SWIFT zależy od miejsca składania (oddział lub bankowość internetowa), od priorytetu (zwykły, czy ekspresowy) oraz wybranej opcji ponoszenia kosztów.

W poniższej tabeli znajduje się porównanie kosztów przelewów SWIFT w największych polskich bankach, w trybie standardowym (koszt dzielony na nadawcą i odbiorcę SHA).

Jak wysłać przelew SWIFT przez internet?

Do wysłania przelewu SWIFT niezbędne jest przygotowanie następujących danych:

Reklama
  • dokładne dane identyfikacyjne odbiorcy (imię i nazwisko lub nazwę firmy);
  • dokładne dane adresowe odbiorcy;
  • numer konta bankowego (w formacie IBAN);
  • kod BIC/SWIFT banku odbiorcy;
  • dokładnie określony tytuł przelewu.

W odróżnieniu od przelewów krajowych, obowiązkowe jest podanie w opisie przelewu SWIFT pełnego adresu odbiorcy (miasto i kod pocztowy) oraz tytułu płatności, który musi jednoznacznie określać jego cel. Jeśli co najmniej jednej z tych danych nie będzie, realizacja przelewu SWIFT może trwać dłużej niż zakładany okres D+3 lub może być niemożliwa.

Jak zaoszczędzić na przelewie SWIFT? 

Możesz założyć konto walutowe, jeśli bank daje taką możliwość, w danej walucie, którą zamierzasz przelać i wpłacić kupując ją np. w kantorze internetowym. W ten sposób unikniesz kosztów przewalutowania.

Poniżej znajdują się przykłady wypełnienia przelewu SWIFT w bankowości internetowej w wybranych bankach.

Reklama
przelew SWIFT BNP Paribas

źródło: strona internetowa bankowości internetowej BNP Paribas

przelew SWIFT Santander

źródło: strona internetowa bankowości internetowej Santander Bank Polska

Dlaczego przelew SWIFT nie dotarł do odbiorcy?

Niestety zdarzają się dosyć często przypadki, że przetwarzanie przez banki wysłanego przelewu może się przeciągać. Problemy z przetwarzaniem płatności mogą pojawić się na każdym etapie jego przesyłania, zarówno po stronie banku nadawcy, banku pośredniczącego jak i banku odbiorcy przelewu. Najczęściej spotykane problemy dotyczą sytuacji, gdy:

  • wprowadzono niepoprawne numery kont i kodów SWIFT banków (według organizacji SWIFT dotyczy to aż 34% przypadków);
  • rachunek odbiorcy został zamknięty;
  • nastąpiło wstrzymanie i sprawdzenie płatności pod kątem przeciwdziałania praniu pieniędzy;
  • brak jest możliwości ustalenia i poprawnego przypisania do konta na podstawie tytułu przelewu.

Artykuł częściowo opracowany na podstawie informacji dostępnych na stronie internetowej organizacji SWIFT.

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.