Wonga Pay płatności odroczone – kup i zapłać później

Wśród zyskujących dużą popularność płatności odroczonych, zadebiutowała Wonga Pay. Jak już nazwa sugeruje, usługa jest powiązana z firmą pożyczkową Wonga.pl (obecnie należąca do Kruk SA).

Czy kolejna instytucja finansowa może podbić rynek płatności odroczonych, czyli popularną płatność kup teraz, zapłać później (buy now, pay later)? Oferta może być ciekawym i wygodnym rozwiązaniem dla osób, które chcą odroczyć płatność za zakupy o około miesiąc.

Co to jest Wonga Pay?

Wonga Pay jest aplikacją na urządzenia mobilne, umożliwiającą korzystanie z karty VISA podczas zakupów stacjonarnych i internetowych oraz z płatności odroczonych w wysokości przyznanego, dostępnego limitu kredytowego. Wonga Pay umożliwia również rozłożenie płatności na raty. W ramach usługi otrzymujesz możliwość korzystania z:

Reklama
  • rachunku płatniczego,
  • limitu odnawialnego, 
  • karty VISA do płatności w sklepach, internecie oraz wypłat z bankomatów,
  • bezpłatnego odroczenia płatności nawet do 45 dni,
  • rozłożenia na 5 rat wydatków za zakupy (uwaga na dodatkowe odsetki i prowizję).

Jak działa Wonga Pay?

Rachunek płatniczy Wonga Pay

Rejestrując się w Wonga Pay otrzymujesz dostęp do rachunku płatniczego (służącego do rozliczeń transakcji i obsługi limitu), który możesz także wykorzystywać do codziennych płatności. Na rachunek można dokonywać własnych wpłat, ponieważ jest do niego wygenerowany indywidualny numer IBAN, co umożliwia przelewy z każdego banku w Polsce. Jeśli dokonasz zakupu, w pierwszej kolejności są wykorzystywane wpłacone środki własne, a jeśli ich zabraknie na koncie, zostanie wykorzystany przyznany limit.

Wirtualna karta Wonga Pay Visa

Oprócz rachunku płatniczego otrzymujesz w aplikacji bezpłatnie wirtualną kartę Wonga Pay Visa, którą możesz podłączyć do Google Pay i płacić zbliżeniowo telefonem lub zegarkiem podczas zakupów stacjonarnych w sklepach, punktach usługowych, posiadających terminal umożliwiający płatności kartami płatniczymi zarówno w Polsce, jak i za granicą. Płatności dokonasz także online (również za subskrypcje). Kartą Wonga Pay możesz wypłacać również gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Koszt każdej wypłaty z bankomatu to 3 zł.

Płatności odroczone Wonga Pay

źródło: strona internetowa Wonga Pay

Reklama

Odroczenie płatności Wonga Pay

Wonga Pay umożliwia także rozłożenie odroczonych płatności do 45 dni w ramach przyznanego limitu. W okresie od dnia dokonania transakcji do 15-ego dnia kolejnego miesiąca nie zapłacisz kosztów związanych z odroczeniem płatności. Działa to w ten sam sposób jak w innych podobnych usługach.

Podsumowanie informacji o Wonga Pay znajduje się w poniższej tabeli:

Podmiot udzielający finansowaniaWonga.pl 
Wymaganiazainstalowanie aplikacji mobilnej oraz rejestracja
Dla kogo?W ramach przyznanego limitu odroczenie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłaty z bankomatów
Przyznawany limitdomyślnie 1000 zł, możliwość wnioskowania do 7000 zł
Okres płatności odroczonejdo 45 dni (zależy od dnia skorzystania z limitu)
Terminy spłaty zobowiązania w ratachautomatyczne rozłożenie na 5 rat,  oprocentowanie maksymalne + prowizja 13,6%
Minimalna wartość zakupów z odroczeniembrak
Minimalna kwota rozłożenia na raty100 zł
Maksymalna wartość zakupówdo wysokości przyznanego limitu
Ograniczenia zakupówbrak ograniczeń, wszędzie, gdzie akceptowane są transakcje karta VISA (w punktach stacjonarnych wymagana karta plastikowa lub w Google Pay)
Płatności odroczone Wonga Pay

źródło: strona internetowa Wonga Pay

Reklama

Umowa z Wonga Pay

Wonga Pay w ramach projektu ściśle współpracuje z Planet Pay jako wydawcą karty VISA, dostawcą rozwiązań płatniczych dla biznesu (m.in. terminale płatnicze, internetowe bramki płatnicze), należącą do ITCARD Sp. z o.o., bardziej znanego jako operator bankomatów Planet Cash.

Planet Pay jest jedną ze stron umowy (oprócz Wonga.pl), z którymi klient podpisuje umowę o udzielenie kredytu (limitu) odnawialnego przez Wonga oraz wydanie instrumentu płatniczego w postaci karty płatniczej.

Limit transakcji w Wonga Pay

Przyznawany limit kredytowy może wynosić od 1000 zł do 7000 zł. Wysokość indywidualnego limitu dla każdego klienta jest ustalana po dokonaniu oceny zdolności kredytowej.

Reklama

Warto podkreślić, że automatycznie po rejestracji przyznawany jest limit 1000 zł. O wyższą kwotę należy zawnioskować. Przy limicie minimalnym Wonga nie sprawdza danych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), jednie w bazie CRIF (baza informacji kredytowo-biznesowych). Jeśli zawnioskujesz o wyższy limit, zostanie złożone zapytanie o udostępnienie danych także w BIK i BIG (Biuro Informacji Gospodarczej). Pamiętaj, że o zwiększenie limitu możesz wnioskować raz na 4 miesiące – za wniosek nie jest pobierana opłata.

Opłaty i prowizje Wonga Pay

Niestety korzystanie z Wonga Pay kosztuje 5 zł miesięcznie. Opłata ta dotyczy prowadzenia rachunku płatniczego, który jest powiązany z usługą i będzie pobierana z innej, wskazanej podczas rejestracji karty płatniczej posiadacza. W ramach promocji obowiązującej do końca 2023 roku, przez pierwsze dwa miesiące trwania Umowy Wonga Pay, nowy klient nie będzie ponosić miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku.

Jeśli chcesz korzystać z klasycznej karty plastikowej VISA musisz zapłacić 25 zł za jej wydanie. Koszt wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą wynosi 3 zł.

Reklama

Koszt rozłożenia zakupów na raty oznacza płatność oprocentowanych rat, gdzie koszt odsetek jest w wysokości maksymalnych odsetek ustawowych (na dzień dzisiejszy 20,5%). Dodatkowo Wonga pobiera prowizję „za utworzenie Harmonogramu Spłat” (od wykorzystanej kwoty limitu za dany miesiąc kalendarzowy), która wynosi 13,6%, naliczana po 15-tym dniu kolejnego miesiąca w momencie rozłożenia na raty. Stąd w przykładzie reprezentatywnym RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) to aż 134,51%,

Pozostałe dane z kalkulacji na dzień 01.03.2023 r.: całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów):1000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty: 1183,91 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 20,50%, całkowity koszt kredytu: 183,91 zł (w tym: prowizja za utworzenie Harmonogramu Spłat: 136,00 zł, odsetki: 47,91 zł), okres kredytowania: 5 miesięcy, 4 miesięcznych równych rat w kwocie 238,97 zł i ostatnia rata w wysokości 228,03 zł. 

Najważniejsze opłaty Wonga PayOpłata

Opłata za prowadzenie rachunku płatniczego (miesięcznie)

(opłata ta pobierana jest z zewnętrznej karty debetowej lub kredytowej wskazanej przez Klienta).

5 zł
Opłata za wydanie i wysyłkę j fizycznej Karty25 zł
Opłata za obsługę Karty wirtualnej i fizycznej0 zł
Opłata za wypłatę gotówki z bankomatu w Polsce i za granicą3 zł za każdą wypłatę w miesiącu
Prowizja za utworzenie Harmonogramu Spłat
(liczona jako wartość procentowa od Wykorzystanej Kwoty
według stanu na dany miesiąc kalendarzowy)
13,6 % – po 15 dniu kolejnego miesiąca (z chwilą rozłożenia na raty)

Rejestracja do Wonga Pay

Po zainstalowaniu aplikacji Wonga Pay musisz przejść proces rejestracji, w trakcie którego dokonasz weryfikacji swojej tożsamości, w podobny sposób jak otwieranie konta osobistego na selfie. Dane wprowadzone przy rejestracji są sprawdzane z przesłanym zdjęciem dowodu osobistego oraz dodatkowo zdjęcie to porównywane jest z krótkim filmem z twoją twarzą, na którym wykonujesz kilku gestów. Standardowy proces weryfikacji jest w pełni bezpieczny i trwa kilka minut.

Reklama

Podczas rejestracji wymagane jest podanie numeru karty płatniczej wraz z datą jej ważności oraz kodem weryfikacyjnym karty (CVV lub CVC), z której będzie pobierana miesięczna opłata za prowadzenie rachunku.

Możliwe jest zweryfikowanie tożsamości przy pomocy usługi Kontomatik, czyli logowania się na posiadane własne konto osobiste. Po zalogowaniu do konta bankowego, aplikacja Kontomatik przekaże do Wonga dane do weryfikacji tożsamości.

Spłata wykorzystanego limitu Wonga Pay

Maksymalny termin spłaty limitu wynosi 45 dni ale tak naprawdę zależy od dnia jego wykorzystania. Pierwszego dnia kolejnego miesiąca Wonga Pay przesyła zestawienie wszystkich płatności z poprzedniego miesiąca. Wskazana kwota łączna powinna być uregulowana do 15 dnia kolejnego miesiąca. W zależności od dnia dokonanego zakupu okres odroczenia płatności będzie wynosił od 15 do 45 dni. Robiąc zakupy 1. lipca, należność spłacisz 15. lipca, daje to 45 dni, a gdy zakupy zrobisz 31. lipca, będzie to tylko 16 dni.

Reklama

Jeśli kwota nie zostanie spłacona w określonym terminie, zostanie rozłożona na 5 oprocentowanych rat, wraz z dodatkową prowizją. Po spłacie pierwszej raty i kolejnych, limit w rachunku będzie odnawiany o kwotę spłaty, z której będzie można skorzystać przy kolejnych zakupach.

Zalety i wady Wonga Pay

Tak jak wszystkie płatności odroczone, Wonga Pay ma swoje zalety i wady, Niewątpliwe zaletą jest możliwość korzystania z płatności online i offline. Dosyć atrakcyjny wydaje się maksymalny limit w wysokości 7000 złotych, jest jednak uzależniony od oceny zdolności kredytowej klienta. Wśród wad należy wymienić przede wszystkim koszty, czyli miesięczny koszt korzystania z usługi oraz bardzo wysoki koszt rozłożenia na raty.

bezpłatne odroczenie nawet do 45 dni
dostępność we wszystkich sklepach stacjonarnych i internetowych przyjmujących płatności kartą
możliwość korzystania w sklepach stacjonarnych przy użyciu karty podłączonej do Google Pay lub karty plastikowej
korzystanie jak ze zwykłej karty, a z rachunku płatniczego jak z „portmonetki”
stały miesięczny koszt prowadzenia rachunku płatniczego
25 zł za wydanie tradycyjnej karty płatniczej
bardzo wysokie koszty rozłożenia na raty
jeden wariant rozłożenia na raty

Pożyczki z oferty Wonga znajdziesz poniżej:

Niniejszy artykuł zawiera odnośnik (-i) do stron instytucji finansowych i jeżeli użytkownik przejdzie na jedną z nich, złoży wniosek i podpisze umowę, autor bloga Bankowe ABC może uzyskać wynagrodzenie.
Warunki nie będą gorsze (a często lepsze) niż te, które użytkownik uzyskałby bezpośrednio. Dzięki temu wynagrodzeniu będzie możliwe pokrycie kosztów utrzymania działalności bloga.
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.