Aion Bank wprowadza plan Easy i likwiduje pozostałe od września 2023 roku: Co to oznacza dla klientów?

Aion Bank wchodził na polski rynek jako innowacyjny bank, który oferuje swoim klientom łatwy i wygodny dostęp do usług bankowych. Jako pierwszy wprowadził model subskrypcyjny w bankowości, który jak widać okazał się porażką. Aion Bank wprowadza plan Easy i likwiduje pozostałe od września 2023 roku.

Model subskrypcyjny miał ułatwić dostęp do usług bankowych i zapewnić klientom swobodę korzystania z nich za jedną stałą miesięczną opłatą, ale nie spełnił oczekiwań klientów. Pomimo założeń, że będzie korzystny dla klientów, wielu z nich wyrażało niezadowolenie z wysokich opłat. 

Kluczowe informacje warte zapamiętania o zmianach w Aion Bank

Reklama
  • Aion Bank wprowadza nowy plan taryfowy Easy, likwidując jednocześnie pozostałe plany i usługi.
  • Usługa robodoradztwa oraz platforma dla inwestorów Aion Globalne Inwestycje zostaną wycofane.
  • Aion Bank likwiduje usługę Aion Rachunki.
  • Pojawią się dodatkowe koszty związane z transakcjami walutowymi z powodu wprowadzenia prowizji za przewalutowanie.
  • Likwidacja usług portfela inwestycyjnego Aion Globalne Inwestycje wymusi na klientach podjęcie decyzji dotyczących przeniesienia portfela do innego dostawcy, samodzielnego inwestowania w ETF-y lub sprzedaży aktywów i przekazania środków.

Zmiana modelu subskrypcyjnego – Aion Bank wprowadza plan Easy

Aion Bank ogłosił zmiany w swoim modelu subskrypcyjnym. Od 15 września 2023 roku bank likwiduje dotychczasowe plany oraz niektóre swoje usługi, takie jak Aion Globalne Inwestycje. W ich miejsce wprowadza jeden plan Easy, kosztujący 5 zł miesięcznie. Opłaty można uniknąć, jeśli będziesz mieć na koncie oszczędnościowym minimum 5000 zł.

Wprowadzenie planu Aion Easy to poważne zmiany w strategii Aion Banku, mające bezpośredni wpływ na warunki korzystania z jego usług przez klientów. Plan ten został wprowadzony w celu uproszczenia oferty banku i zapewnienia klientom łatwiejszego dostępu do usług. 

Plan Easy to jedna miesięczna opłata za dostęp m.in. do kont oszczędnościowych bez limitu środków. Co istotne, nieznane jest jeszcze aktualne oprocentowanie kont oszczędnościowych w ramach nowego planu.

Reklama

Przeorganizowanie planu abonamentowego umożliwi Aion Bank skupienie się na dalszym ulepszaniu podstawowych produktów i usług. Bank dostrzegł potrzebę skupienia się na bardziej popularnych usługach, takich jak konta osobiste i oszczędnościowe. Nowa strategia uproszczenia oferty dla klientów ma na celu zwiększenie konkurencyjności Aion Bank na rynku i pozyskanie nowych klientów.

Likwidacja pozostałych planów z oferty Aion Bank

Aion Bank ogłosił, że od 15 września 2023 roku likwiduje pozostałe plany, Plan All-Inclusive, Smart i Light. Klienci posiadający obecnie oferowane plany zostaną automatycznie przeniesieni na nowy plan Easy. Zmiana ta nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Zmiany w opłatach Aion Bank

Wraz ze zmianą planów, Aion Bank wprowadza nowe opłaty. Klienci korzystający z planu Easy będą musieli płacić za niektóre usługi, które wcześniej były wliczone w koszt planu np. All-Inclusive. Wprowadzenie nowych opłat może być uciążliwe dla niektórych klientów, jednak Aion Bank tłumaczy to koniecznością dostosowania się do zmieniających warunków rynkowych.

Reklama

Aby otrzymać kartę debetową w formie fizycznej, trzeba będzie uiścić jednorazową opłatę w wysokości 11,99 zł (karty wirtualne nadal będą dostępne bezpłatnie). W ramach limitu 1000 zł miesięcznie wypłaty z bankomatów będą bezpłatne, a w przypadku przekroczenia tego limitu pobierana będzie prowizja 1% kwoty wypłaty.

W przypadku przelewów, bank oferuje bezpłatnie standardowe przelewy w Polsce oraz SEPA. Za przelew natychmiastowy i przelewy międzynarodowe SWIFT trzeba będzie zapłacić 4,99 zł.  

Kolejną istotną zmianą wprowadzoną przez Aion Bank jest prowizja za przewalutowanie. Dotychczas klienci mogli korzystać z korzystnego kursu międzybankowego przy przewalutowaniu środków. Jednak od września 2023 roku, Aion Bank pobierze prowizję za przewalutowanie w wysokości 0,2% od kwoty transakcji („w normalnych warunkach rynkowych”). To oznacza, że klienci będą musieli dokładniej przeanalizować swoje koszty związane z transakcjami walutowymi i być może poszukać alternatywnych rozwiązań, które mogą być bardziej opłacalne.

Reklama

Poniżej tabela z nowymi opłatami:

Zmiany w opłatach Aion Bankprzed zmianą
plan Light
przed zmianą
Plan Smart
przed zmianą
plan All-Inclusive
po zmianie
plan Easy
Prowadzenie konta0 zł / 19,99 zł
0 zł jeśli twoje saldo na kontach oszczędnościowych wynosi minimum 5000 PLN przez cały okres, za który należna jest miesięczna opłata
29,99 zł49,99 zł0 zł / 5 zł
0 zł jeśli twoje saldo na kontach oszczędnościowych wynosi minimum 5000 PLN przez cały okres, za który należna jest miesięczna opłata
Fizyczna karta debetowa (jednorazowo)11,99 zł za zamówioną kartę0 zł0 zł11,99 zł za zamówioną kartę
Wypłata z bankomatu0 zł0 zł0 zł0 zł do 1000 zł miesięcznie
1% kwoty wypłaty powyżej 1000 zł miesięcznie
Aion Globalne Inwestycje (miesięcznie)19,99 zł0 zł0 złNiedostępne
Aion Rachunki19,99 zł za aktywację19,99 zł za aktywację0 złNiedostępne
Przewalutowanie transakcji zagranicznej0 zł0 zł0 złmin. 0,2%
Przelew SWIFT0 zł0 zł0 zł4,99 zł
Przelew natychmiastowy4,99 zł0 zł0 zł4,99 zł

Likwidacja Aion Globalne Inwestycje

Przy okazji wprowadzenia nowego planu Easy, Aion Bank zdecydował się na likwidację swojej platformy dla inwestorów Aion Globalne Inwestycje, którą jeszcze niedawno kusił klientów jako usługi niedostępnej u konkurencji. Ta decyzja wynika z niskiego odsetka użytkowników korzystających z tego serwisu.

W związku z zaniechaniem świadczenia usług Aion Globalne Inwestycje, jeżeli aktualnie korzystasz z usług Aion Globalne Inwestycje, Bank poinformuje o rozwiązaniu umowy dotyczącej zarządzania portfelem. Bank zaleca zlikwidowanie portfela przed upływem określonego terminu.

Reklama

Jeżeli nie będziesz w stanie zlikwidować lub przenieść swoich aktywów do dnia 15 września 2023 roku, bank zlikwiduje portfel inwestycyjny z dniem zakończenie okresu wypowiedzenia, co może pociągnąć za sobą straty finansowe, za które bank nie ponosi odpowiedzialności. 

Co zrobić, jeśli nie akceptujesz zmiany planu Aion Banku? 

Jeśli nie zgadzasz się na wszystkie lub część zmian, musisz do 15 września 2023 roku zgłosić chęć zamknięcia konta. W takiej sytuacji oznaczać to będzie zakończenie umowy bez ponoszenia kosztów związanych z zamknięciem konta. Jeżeli posiadasz jakieś środki na swoim koncie, powinieneś je przelać do innego banku. Sprawdź jak zamknąć konto w Aion Bank?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wprowadzenia planu Easy w Aion Bank:

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.