Cashback (także pod nazwą: cash back) to usługa, która stała się popularna w Polsce. Wiele osób korzysta z niej, aby wypłacić pieniądze z konta podczas codziennych zakupów. Co to jest cashback i na czym polega ta usługa?

W Polsce usługa cashback jest dostępna od 2006 roku w wielu punktach usługowo-handlowych w tym m.in. w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych, które są wyposażone w terminale płatnicze. Według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec grudnia 2022 roku, liczba placówek handlowo-usługowych, w których można dokonać transakcji cashback wyniosła około 280 tysięcy. 

Na czym polega cashback?

Cashback to usługa bankowa, która pozwala, przy okazji transakcji przeprowadzanej kartą płatniczą, na wypłatę gotówki w sklepach, supermarketach, stacjach benzynowych i innych punktach usługowo-handlowych bezpośrednio przy kasie sklepowej, podczas dokonywania zakupów. Oznacza to, że można zapłacić za zakupy kartą i jednocześnie wypłacić gotówkę z konta, w podobny sposób jak z bankomatu.

Reklama

Co do zasady, w większości banków usługa ta jest bezpłatna dla klientów, jednak niektóre banki mogą pobierać prowizję w wysokości do 2 złotych, a także mogą narzucać limity wypłat.

Warto tu zaznaczyć, że cashback nie jest tym samym co moneyback. Moneyback to zwrot części zapłaconej kwoty za zakupy, natomiast cashback to wypłata gotówki przy okazji dokonywania płatności bezgotówkowych kartą płatniczą.

Jak działa usługa cashback?

Warunkiem skorzystania z usługi cashbacku jest dokonanie zakupu w sklepie lub punkcie usługowym, który oferuje wypłatę gotówki i opłacenia go w formie transakcji bezgotówkowej kartą płatniczą MasterCard, Maestro lub Visa.

Reklama

Przed jej dokonaniem musisz poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty gotówki i podać kwotę, którą chcesz wypłacić, transakcję potwierdzić kodem PIN i odebrać gotówkę. Wypłacona kwota pieniędzy w sklepie zostanie dodana do kwoty transakcji i obciąży Twój rachunek bankowy. 

Warto zauważyć, że cashback jest alternatywą dla wypłat gotówki z bankomatu. Korzystanie z usługi cashback jest przydatne, jeśli chcesz wypłacić gotówkę, a w pobliżu nie ma bankomatu.

Gdzie mogę skorzystać z cashbacku?

Znajdź punkt sprzedaży, który jest odpowiednio oznaczony na drzwiach wejściowych i/lub przy kasie naklejką z logo cashback. Nie powinno to być trudne, ponieważ możesz dokonać transakcji w wielu popularnych sieciach sklepów spożywczych takich jak np.: Biedronka, Carrefour, Kaufland, Lidl, Tesco, Żabka, a także w kioskach. W przypadku kart Mastercard usługa jest nazywana Płać kartą i wypłacaj, a przy kartach VISA jest to usługa Visa Cash Back. Jeśli nie jesteś pewien, o dostępność usługi cashback warto zapytać sprzedawcę w sklepie. 

Reklama

0IjoQ1Z6xBDHbav2L20Xw2FNwtVqoRsVd7xgdY8paY6oTplYGh0fphBzXLAHWHg641F1xk nnj COapvfwxFxsC74fNYqqd1XBN94B1qcPa62XV3vuV 3AWm4gnj83Dg2y70Mbmq 5EJWJA3MkUKak

Warto pamiętać, że lista miejsc, w których można skorzystać z cashbacku przy okazji płacenia kartą za zakupy, nie jest stała i może ulegać zmianie. Przed skorzystaniem z usługi warto upewnić się, czy dany sklep lub bank oferuje cashback i jakie są zasady korzystania z tej usługi.

Reklama

Jak skorzystać z usługi cashback?

Jak skorzystać z usługi cashback?
Będąc w sklepie:
Wykonaj zakupy za dowolną sumę

Poinformuj sprzedawcę, że chcesz skorzystać z usługi cashback

Wprowadź na terminalu płatniczym kwotę, którą chcesz otrzymać

Reklama
Zaakceptuj transakcję numerem PIN

Odbierz gotówkę od sprzedawcy

Oczywiście nie będzie możliwe skorzystanie z cashback, jeśli kasjer nie posiada wystarczającej gotówki w kasie sklepu.

Reklama

Ile kosztuje usługa cashback?

Sklepy nie pobierają opłaty za korzystanie z usługi cashback, jednak banki coraz częściej stosują opłaty, nie większe niż 2 złote. w poniższej tabeli znajdują się informacje o opłatach za transakcje typu cashback w największych polskich bankach.

Zalety i wady cashback wypłata gotówki

Cashback to usługa, która może być korzystna dla klientów, którzy chcą wygodnie i bezpłatnie wypłacić gotówkę podczas robienia zakupów. Jednakże, przed skorzystaniem z tej usługi, warto zwrócić uwagę na jej ograniczenia i ryzyka z nią związane. Oto kilka zalet i wad związanych z tą usługą:

wygoda – to wygodny sposób wypłacania gotówki, ponieważ nie wymaga od klienta szukania bankomatu, a wypłata gotówki odbywa się w miejscu, gdzie klient najczęściej dokonuje zakupów;
oszczędność czasu – klient może zaoszczędzić czas, który musiałby poświęcić na szukanie bankomatu;
brak opłat – wypłata gotówki przy użyciu cashbacku jest w większości banków darmowa, co oznacza, że klient nie musi ponosić dodatkowych kosztów;
ograniczenia kwotowe – wypłata gotówki przy użyciu cashbacku jest ograniczona kwotowo do 1000 złotych;
ograniczenia co do punktów – nie każdy punkt usługowo-handlowy oferuje wypłatę gotówki przy użyciu cashbacku. Dlatego przed skorzystaniem z tej usługi warto upewnić się, czy dany punkt ją oferuje;
ryzyko kradzieży – wypłata gotówki może wiązać się z ryzykiem kradzieży. Dlatego warto zachować ostrożność i nie pokazywać gotówki publicznie.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące cashback:

AKTUALNE PROMOCJE KART KREDYTOWYCH
Niniejszy artykuł zawiera odnośnik (-i) do stron instytucji finansowych i jeżeli użytkownik przejdzie na jedną z nich, złoży wniosek i podpisze umowę, autor bloga Bankowe ABC może uzyskać wynagrodzenie.
Warunki nie będą gorsze (a często lepsze) niż te, które użytkownik uzyskałby bezpośrednio. Dzięki temu wynagrodzeniu będzie możliwe pokrycie kosztów utrzymania działalności bloga.
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.