Jak nie dać się oszukać w Black Friday 2023? Praktyczne porady dla świadomych konsumentów

Black Friday to okres gorączkowych zakupów, kiedy sklepy oferują atrakcyjne promocje i obniżki cen. Chociaż te wyprzedaże mogą być kuszące, warto być świadomym różnych zagrożeń i sposobów, kiedy można paść ofiarą oszustwa. Szczególnym zagrożeniem są przykładowo tzw. „Fake Friday”, czyli sytuacje, gdy sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, podnosząc ceny przed wydarzeniem, aby potem rzekomo je obniżać. Przeczytaj, jak nie dać się oszukać w Black Friday?

Aby uniknąć pułapek i nie dać się oszukać w Black Friday, warto zwrócić uwagę na zasady promocji i obniżek cen, jak również na swoje prawa jako konsumenta. Ważnym aspektem wartym poruszenia są również zakupy przez internet i kwestie związane z bezpieczeństwem danych osobowych. Porównywarki cenowe mogą okazać się przydatnym narzędziem, ale pamiętajmy, aby korzystać z nich z rozwagą.

Kluczowe informacje warte zapamiętania:

Reklama
 • Zwracaj uwagę na autentyczność obniżek cen i unikaj wprowadzających w błąd promocji.
 • Korzystaj z porównywarek cenowych, ale zachowaj ostrożność podczas zakupów przez internet.
 • Miej świadomość swoich praw konsumenckich i nie wahaj się zwrócić uwagę na nieuczciwe działania sprzedawców. 

Co to jest Black Friday i Fake Friday?

Black Friday to coroczne wyprzedaże, które swoje korzenie mają w USA i tradycyjnie obchodzone są w piątek po Dniu Dziękczynienia. W Polsce te dni są znane również jako Czarny Piątek. W ciągu ostatnich kilku lat zyskały one dużą popularność, kiedy to wielu sprzedawców zaczęło oferować atrakcyjne rabaty na różnego rodzaju produkty.

Jednakże, istnieje również zjawisko Fake Friday, gdzie sklepy stosują praktyki, takie jak sztuczne podnoszenie cen, aby następnie przedstawić „obniżkę” w dniu Czarnego Piątku. Celem tego działania jest wprowadzenie klientów w błąd i zyskanie na ich nieświadomości.

Jak nie dać się oszukać w Black Friday?

Jak uniknąć fałszywych promocji w Black Friday?

Podczas Black Friday, wiele sklepów oferuje atrakcyjne promocje, ale wśród nich można natrafić również na fałszywe okazje. Aby uniknąć oszustw i dokonać bezpiecznych zakupów, warto wiedzieć, jak nie dać się oszukać zarówno w przypadku sklepów stacjonarnych, jak i e-sklepów.

Reklama

Sprawdź wiarygodność sprzedawcy w internecie: Przede wszystkim, zwracaj uwagę na wiarygodność sprzedawcy. Warto sprawdzić adresy stron oraz opinie innych klientów.

Weryfikacja adresu strony: Uważaj na podobieństwa adresów stron do tych popularnych, ale z drobnymi różnicami, które mogą wprowadzić w błąd. Sprawdzaj szczegółowo, czy adres strony na której dokonujesz zakupów jest faktycznie związany z wiarygodnym sklepem.

Porównaj ceny: Poza tym, przeglądaj różne oferty i porównuj ceny przed dokonaniem zakupu. Jeśli znajdziesz promocję o dużo niższej cenie niż w innych miejscach, może to być próba oszustwa.

Reklama

Analiza opinii klientów: Zapoznanie się z opiniami klientów jest kolejnym krokiem, który może Ci pomóc w uniknięciu fałszywych promocji. Skup się na komentarzach dotyczących jakości produktów, obsługi klienta oraz szybkości realizacji zamówień. Warto zwrócić uwagę na to, czy opinie są różnorodne, rzetelne i oparte na doświadczeniach rzeczywistych klientów.

Podsumowując, sprawdzenie wiarygodności sprzedawcy, uważne obserwowanie adresów stron, porównywanie cen oraz analiza opinii klientów, może pomóc w uniknięciu oszustw podczas zakupów w okresie Black Friday. Upewnij się, że każda promocja jest wiarygodna i bezpieczna, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z niej.

Zasady promocji i obniżek cen

Czy opłaca się czekać na Black Friday?

Decyzja czy czekać z zakupem na Black Friday zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Należy jednak zachować ostrożność i dobrze przyjrzeć się ofertom, aby nie dać się nabrać na fałszywe obniżki.

Reklama
 1. Porównaj ceny przed zakupami. Istnieją różne narzędzia i porównywarki cen, które pomagają sprawdzić historię cen danego produktu, na przykład Skąpiec czy Ceneo.
 2. Zaplanuj zakupy z wyprzedzeniem, aby uniknąć spontanicznych decyzji i niepotrzebnego wydawania pieniędzy.
 3. Badaj opinie na temat produktów i sklepów, aby uniknąć oszustwa.

Ostatecznie warto pamiętać, że Black Friday może być świetną okazją do oszczędności, ale tylko wtedy, gdy zachowamy czujność i nie ulegniemy mylnemu przekonaniu o ogromnych obniżkach, które w rzeczywistości mogą być tylko efektem manipulacji cenowej Fake Friday.

Czy wszystko jest przecenione podczas Black Friday?

Nie, nie wszystko jest przecenione podczas Black Friday. Wiele sklepów oferuje rabaty na szeroki wybór produktów, ale nie wszystkie produkty są objęte promocjami. Często sklepy wybierają konkretne produkty do przeceny, a niektóre artykuły mogą być sprzedawane po regularnych cenach. Dlatego warto sprawdzić oferty i promocje przed dokonaniem zakupów.

Te najlepsze okazje są często dotyczą wybranych produktów. Skup się na produktach potrzebnych w najbliższej przyszłości oraz na tych, które mogą służyć przez długi czas, np. sprzęt elektroniczny, ubrania – nie dając się tym samym zwieść manipulowaniu cenami.

Reklama

Aby uniknąć pułapek, warto sprawdzać ceny produktów na bieżąco i poszukać najlepszych okazji. Można również porównać oferty wielu sklepów, aby mieć pewność, że wybierasz najbardziej korzystną opcję.

Dokonuj świadomych i przemyślanych zakupów, a dzień największych obniżek przyniesie więcej satysfakcji niż zawodu!

Jak rozpoznać prawdziwą okazję od marketingowego chwytu

Czy warto porównywać ceny przed Black Friday?

W czasie Black Friday, wiele sklepów oferuje atrakcyjne promocje na różnego rodzaju produkty. Aby nie dać się nabrać na marketingowe chwyty, warto zdobyć pewne umiejętności rozpoznawania prawdziwych okazji. Zwłaszcza w przypadku zakupu produktów o wyższej wartości, takich jak sprzęt elektroniczny czy meble. Oto kilka porad, które pomogą w uniknięciu pułapek związanych z cenami promocyjnymi:

Reklama
 1. Porównanie cen w różnych sklepach: Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu, warto sprawdzić jego cena produktu w różnych sklepach, aby mieć pewność, że dana promocja jest rzeczywiście korzystna. Możesz użyć do tego stron internetowych porównujących ceny.
 2. Śledzenie cen przed Black Friday: Często zdarza się, że sklepy podnoszą ceny produktów przed promocją, aby na wydawać się atrakcyjniejszymi. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto śledzić ceny produktów na kilka tygodni przed Black Friday.
 3. Dokładna analiza ofert: Nie wszystkie obniżki cen produktów w czasie Black Friday są tak atrakcyjne, jak się na pierwszy rzut oka wydają. Czasami warto zwrócić uwagę na zwrot, który możemy uzyskać przy zakupie produktu. Przykładowo, jeśli obniżka wynosi 20%, ale zwrot to 8%, to finalna cena będzie niższa o tylko 12%.
 4. Unikanie impulsywnych zakupów: Sklepy często stosują różne marketingowe strategie, które mają na celu zachęcenie klientów do szybkich i spontanicznych zakupów. Dlatego warto oswoić się z myślą o tym, że nie wszystko, co jest w promocji, musimy natychmiast kupić. Pierwszym krokiem może być stworzenie listy rzeczy, które rzeczywiście są nam potrzebne.

Właściwa ocena promocji podczas Black Friday pozwoli uniknąć rozczarowań i zakupów niepotrzebnych rzeczy. Pamiętaj o stosowaniu się do powyższych wskazówek podczas swoich przyszłych zakupów, aby twoje portfel cieszyć się oszczędnościami, a nie marketingowymi chwytami.

Problemy z produktami i zwroty

Podczas Black Friday, klientom może zdarzyć się spotkać z problemami dotyczącymi zakupionych produktów. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z prawem odstąpienia od umowy, gwarancją i reklamacjami.

Prawo do odstąpienia od umowy pozwala klientom na zwrot towaru bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od daty otrzymania przesyłki. Sklep może zażądać jedynie zwrotu kosztów wysyłki. Jeżeli jednak towar ma wadę, klient ma prawo do reklamacji.

Reklama

Warto pamiętać, że gwarancja jest dodatkowym świadczeniem ze strony sprzedawcy i jego warunki powinny być jasno opisane w umowie. W przypadku, gdy sprzedawca informuje że gwarancja nie obowiązuje, należy zachować szczególną ostrożność.

Kiedy zauważysz wadę produktu, masz prawo zgłosić reklamację. Ważne jest, aby pamiętać o następujących zasadach:

 • Dokumentacja reklamacyjna: reklamacja powinna zawierać informacje dotyczące zakupionego produktu, datę zakupu, opis wady oraz żądanie klienta (np. naprawa, wymiana, obniżenie ceny lub zwrot).
 • Termin reklamacji: zgodnie z polskim prawem klient ma prawo zgłosić reklamację w terminie 2 lat od daty zakupu. W przypadku wad ukrytych termin ten liczony jest od momentu ich wykrycia.
 • Sposób reklamacji: można zgłaszać reklamację zarówno ustnie, jak i na piśmie. Jeśli wybierasz formę pisemną, warto wysłać zgłoszenie za pomocą poczty e-mail lub tradycyjnej, z zachowaniem dowodu nadania.

Podsumowując, w trakcie Black Friday warto znać swoje prawa jako klient, zwłaszcza w kontekście prawa odstąpienia od umowy, gwarancji i reklamacji. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności związanych z problemami w przypadku wystąpienia wad zakupionych produktów.

Bezpieczne zakupy przez internet

Zakupy online stały się bardzo popularne, szczególnie podczas takich okazji, jak Black Friday czy Cyber Monday. Jednak wraz z wzrostem liczby użytkowników e-sklepów zwiększa się również ryzyko oszustw. Oto kilka porad na temat tego, jak nie dać się oszukać podczas zakupów przez internet.

W przypadku zakupów przez internet istotna jest wiarygodność sklepu. Korzystaj z e-sklepów mających mnóstwo pozytywnych opinii o sprzedawcy, a także które są znane większości użytkowników. Sprawdź oceny innych klientów przed zakupem, aby uniknąć problemów z jakością towarów i obsługą klienta. Pamiętaj także o sprawdzeniu regulaminu sklepu.

Właściwe zarządzanie płatnościami może również zapewnić bezpieczne zakupy online. Wybieraj opcje płatności, które są powszechnie akceptowane. Unikaj podawania danych karty kredytowej bezpośrednio na stronie internetowej – korzystaj tylko z firm pośredniczących w płatnościach typu Przlewy24, PayU, tPay.

Oto lista kilku rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

 • Weryfikuj prawidłowość URL strony internetowej
 • Nie daj się zwieść zbyt niskim cenom
 • Potwierdź wiarygodność informacji i znajdź recenzje o sprzedawcy
 • Zachowaj ostrożność podczas dokonywania płatności 
 • Sprawdź zasady dostawy i procedurę zwrotów

Podczas zakupów w trakcie Black Friday czy Cyber Monday warto zwrócić szczególną uwagę na oferty promocyjne. Wiele e-sklepów oferuje atrakcyjne rabaty, ale niektóre z nich mogą być oszustwami. Staraj się nie ulegać pokusie nabycia produktów po niezwykle niskich cenach, które nie są standardowe na rynku. Skonsultuj się z innymi użytkownikami e-sklepów lub prześledź opinie wchodząc na internetowe forum w celu sprawdzenia autentyczności sklepu i promocji.

Pamiętając o tych zasadach podczas zakupów przez internet, można zminimalizować ryzyko oszustw, zapewniając bezpieczne i udane doświadczenie zakupowe.

Podczas szukania okazji Black Friday warto być ostrożnym i świadomym ryzyka związanego z cyberprzestępczością. Istnieje wiele oszustw internetowych, które mogą wystąpić podczas zakupów online, takich jak fałszywe strony internetowe, phishing czy kradzież danych osobowych. 

Dlatego ważne jest, aby korzystać z zaufanych stron internetowych, unikać klikania w podejrzane linki oraz korzystać z bezpiecznych metod płatności. Warto również regularnie sprawdzać swoje konta bankowe i karty kredytowe, aby szybko wykryć ewentualne nieautoryzowane transakcje. W ten sposób, można minimalizować ryzyko padnięcia ofiarą cyberprzestępstw podczas zakupów online podczas Black Friday.

Ochrona praw konsumenta i rola UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) pełni ważną funkcję w ochronie praw konsumentów, zwłaszcza w okresie takim jak Black Friday. Głównym celem UOKiK jest zapewnienie, aby sprzedawcy przestrzegali przepisów prawa oraz chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami.

W czasie Black Friday, sprzedawcy mogą się posługiwać nieuczciwymi praktykami, takimi jak wprowadzające w błąd obniżki cen, fałszywe promocje czy ukrywanie istotnych danych o produkcie. W takich okolicznościach UOKiK ma możliwość zainterweniowania i pomocy klientom w dochodzeniu przysługujących im praw. 

Aby lepiej chronić konsumentów, UOKiK udziela porad przed zakupami w czasie Black Friday. Oto niektóre z nich:

 • Sprawdź rzeczywistą wartość produktu przed zakupem, porównując ceny w różnych sklepach.
 • Zapoznaj się z regulaminami sklepów, zwłaszcza w kwestiach zwrotów i reklamacji towaru.
 • Szukaj opinii innych konsumentów na temat sklepu i oferowanych promocji.
 • Zachowaj ostrożność w przypadku ofert „zbyt dobrych, aby były prawdziwe”.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości, konsument może zgłosić sprawę do UOKiK. Urząd może nałożyć na daną firmę sankcje finansowe lub nakazać zmianę praktyk biznesowych. Warto jednak pamiętać, że UOKiK nie rozstrzyga indywidualnych sporów między konsumentami a sprzedawcami. W takim przypadku, konsumenci powinni skorzystać z pomocy organizacji konsumenckich.

Porównywarki cenowe – jak z nich korzystać w Black Friday?

Porównywarki cenowe to narzędzia, które pomagają klientom w porównywaniu cen różnych produktów i usług w trakcie zakupów, zwłaszcza podczas takich okresów jak Black Friday. Aby jak najlepiej wykorzystać te narzędzia, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Przede wszystkim, zdecydować się na kilka porównywarek cenowych dostępnych w polskim internecie. Używanie kilku serwisów jednocześnie pozwala na uzyskanie dokładniejszego i bardziej wiarygodnego obrazu cen na rynku.

Korzystając z porównywarek cenowych, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 1. Kompletność cen: sprawdzić, czy ceny uwzględniają koszty wysyłki, czy też inne dodatkowe opłaty.
 2. Aktualność danych: częstotliwość aktualizacji danych może mieć kluczowe znaczenie dla wiarygodności serwisu.
 3. Oceny i opinie: bazując na informacji zawartej w „Zaufane Opinie”, warto czytać opinie innych użytkowników na temat produktów, które zamierzamy nabyć.

Pamiętaj, że cena produktu nie powinna stanowić jedynego kryterium decyzji o jego zakupie. Warto również sprawdzić jakość produktu, parametry techniczne, warunki gwarancji oraz ewentualne dodatkowe usługi, takie jak darmowa wysyłka, które mogą przeważyć o wyborze.

Niskie ceny, a kwestie kursu waluty

Podczas Black Friday wiele sklepów oferuje atrakcyjne rabaty na swoje produkty, co przyciąga klientów na całym świecie. Kluczowym aspektem tego wydarzenia są niskie ceny, które można uzyskać. Skupiając się jednak na promocyjnych cenach, warto pamiętać również o kwestiach związanych z kursami walut, zwłaszcza gdy dokonujemy zakupów zagranicznych.

Warto również pamiętać, że wartość euro czy dolara może wpłynąć na ceny produktów. Dlatego warto śledzić rynek walut i zwracać uwagę na aktualne przeliczniki, aby uniknąć przepłacenia dokonując zakupu.

Oto kilka wskazówek dotyczących kursów walut podczas Black Friday:

 • Sprawdź aktualne kursy walut przed dokonaniem zakupu;
 • Porównaj wartość produktów w różnych walutach;
 • Zwróć uwagę na ewentualne zmiany kursów na przestrzeni tygodnia.

Kierując się powyższymi radami, można uniknąć niekorzystnych sytuacji związanych z wymianą walut i cieszyć się zakupami podczas Black Friday z pełną świadomością.

Najczęściej zadawane pytania:

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.