Przelew na telefon BLIK – Jak wykonać szybki przelew przez aplikację banku?

Przelew na telefon BLIK to jedna z najwygodniejszych natychmiastowych form przekazywania środków pieniężnych. Dzięki niemu użytkownicy telefonów posiadających uruchomioną usługę BLIK mogą przesyłać pieniądze bezpośrednio na numer telefonu odbiorcy, który również korzysta z BLIKA.

Przelew BLIK na telefon jest jednym z najpopularniejszych sposobów dokonywania natychmiastowych przelewów w Polsce. Usługa ta jest bardzo wygodna i szybka, dzięki czemu cieszy się tak dużą popularnością wśród klientów banków.

System BLIK to system płatności mobilnych, który umożliwia dokonywanie płatności i przelewów w sklepach internetowych, w aplikacjach mobilnych, a także w tradycyjnych punktach sprzedaży. Należy pobrać aplikację mobilną banku i zarejestrować się w usłudze BLIK podając numer telefonu, aby korzystać z tej formy płatności.

Reklama

Przelew BLIK na telefon działa w oparciu o system płatności mobilnych BLIK, który został stworzony przez polskie banki w ramach spółki Polski System Płatności Sp. z o.o.. System ten jest zgodny z przepisami RODO i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji.

Kluczowe informacje warte zapamiętania:

  • Przelew na telefon BLIK to natychmiastowa i bezpieczna forma przekazywania środków.
  • Aby korzystać z przelewu BLIK, należy zainstalować aplikację swojego banku i zarejestrować numer telefonu w systemie BLIK.
  • Przelew BLIK na telefon jest bezpłatny i wygodny, a jego realizacja zajmuje zaledwie kilka chwil.

Czym jest przelew BLIK?

Przelew na telefon BLIK to usługa płatnicza, która pozwala na natychmiastowe przesłanie pieniędzy z rachunku bankowego jednej osoby na rachunek bankowy innej osoby. Usługa ta jest dostępna w wybranych bankach, dla klientów, którzy uruchomili usługę BLIK. To natychmiastowa i bezpieczna forma płatności, która umożliwia przekazywanie pieniędzy na numer telefonu odbiorcy.

Reklama

Przelew na telefon BLIK udostępniają następujące banki:

Alior BankBank MillenniumCredit Agricole
ING Bank ŚląskimBankBank Ochrony Środowiska S.A.
Citi HandlowyBNP ParibasBank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
BS BrodnicaBank PocztowyBank Pekao S.A.
PKO Bank PolskiSantander Bank PolskaSGB Banki Spółdzielcze
VeloBank

Jak działa przelew na telefon BLIK?

Przelew BLIK na telefon polega na przesłaniu pieniędzy pomiędzy rachunkami bankowymi wykorzystując wyłącznie numery telefonów nadawcy i odbiorcy, bez znajomości numerów rachunków. Wysyłający potrzebuje jedynie numeru telefonu odbiorcy oraz informacji czy jest zarejestrowany w BLIK (co można sprawdzić w aplikacji swojego banku).

Nie ma znaczenia, w którym banku znajduje się konto osoby, do której przekazujesz pieniądze. Nie jest konieczne, abyście oboje byli klientami tego samego banku. Wystarczy, że posiadasz funkcję przelewu na telefon BLIK w swojej aplikacji bankowej. Przelew zostanie zrealizowany w ciągu kilkunastu sekund, niezależnie od godziny i dnia tygodnia.

Reklama

Przekazanie środków z przelewu na telefon następuje dzięki usłudze KIR Express Elixir, co umożliwia dotarcie środków na rachunek odbiorcy w krótkim czasie. W praktyce, pieniądze mogą pojawić się u adresata nawet po kilkunastu sekundach.

W przypadku odbiorcy, który również korzysta z usługi Przelew BLIK na telefon, przelew zostanie zrealizowany natychmiastowo. Jeżeli odbiorca nie korzysta z tej usługi, otrzyma on wiadomość SMS z kodem, który pozwoli mu odebrać przelew.

Jak ustawić przelew na telefon BLIK?

Jak ustawić przelew BLIK na telefon? Aby korzystać z tej formy płatności, należy zainstalować aplikację bankową i zarejestrować swój numer telefonu w systemie BLIK. 

Reklama

Przed rejestracją numeru telefonu, należy upewnić się, że usługa Przelew BLIK na telefon jest dostępna w danym banku. Większość banków oferuje tę usługę, jednak warto upewnić się, czy jest ona dostępna w Twoim banku.

Po zarejestrowaniu numeru telefonu, użytkownik może korzystać z usługi Przelew BLIK.

Jak zrealizować przelew BLIK na telefon?

Aby zlecić przelew na telefon BLIK, można to zrobić z konta bankowego lub z listy kontaktów.

Reklama

Po zalogowaniu do aplikacji bankowej należy wybrać opcję przelewu na telefon, wprowadzić numer telefonu odbiorcy oraz kwotę przelewu, którą chcemy przesłać. W kolejnym kroku należy potwierdzić przelew za pomocą kodu PIN, który zostanie wygenerowany w aplikacji.

Jak zrealizować przelew BLIK na telefon?
W aplikacji bankowej zaznacz opcję „Przelew na telefon BLIK”.

Wpisz numer telefonu odbiorcy, do którego chcesz wysłać przelew lub wybierz go z listy kontaktów (obok powinna znajdować się ikonka Blika, co potwierdza, że odbiorca ma włączoną tę opcję).

Reklama
Podaj kwotę, którą chcesz przelać.

Potwierdź transakcję za pomocą kodu PIN lub hasła.

Warto pamiętać, że numer telefonu BLIK może być powiązany tylko z jednym rachunkiem bankowym. Aby otrzymywać przelewy na telefon BLIK, należy zaznaczyć w ustawieniach aplikacji bankowej opcję „Odbieraj przelewy na telefon BLIK”.

Reklama

Warto pamiętać, że numer telefonu BLIK może być powiązany tylko z jednym rachunkiem bankowym. Aby otrzymywać przelewy na telefon BLIK, należy zaznaczyć w ustawieniach aplikacji bankowej opcję „Odbieraj przelewy na telefon BLIK”.

Koszty i limit przelewów BLIK

Przelewy BLIK na telefon są jednym z najpopularniejszych sposobów dokonywania płatności w Polsce. Wiele banków oferuje tę usługę, co pozwala na wygodne i szybkie przesyłanie pieniędzy bez konieczności podawania numeru konta.

Przelewy BLIK na telefon są zazwyczaj darmowe. Oznacza to, że nie trzeba płacić żadnych dodatkowych opłat za korzystanie z tej usługi. Jednakże, niektóre banki mogą pobierać opłaty za korzystanie z BLIK-a w innych sytuacjach, np. za wypłatę gotówki w bankomacie.

Kwota przelewu BLIK zależy od banku, w którym posiadasz konto. Zazwyczaj, maksymalna kwota, jaką można przesłać w jednym przelewie to 5000 zł.

W poniższej tabeli znajdują się szczegółowe informacje dotyczące przelewów na telefon w największych bankach w Polsce.

Jak odebrać przelew na telefon BLIK?

Odebranie przelewu na telefon jest łatwe i wygodne. Aby to zrobić, odbiorca musi mieć zarejestrowany numer telefonu w aplikacji BLIK, w banku, który oferuje tę usługę. Aby zarejestrować numer telefonu w aplikacji BLIK, należy otworzyć aplikację i przejść do ustawień. Tam należy wybrać opcję „Przelew na telefon” i zarejestrować swój numer. Po rejestracji numeru, odbiorca będzie mógł odbierać przelewy na swoim telefonie.

Warto pamiętać, że natychmiastowy przelew na telefon BLIK jest dostępny tylko w bankach, które oferują tę usługę. Przed dokonaniem transakcji należy sprawdzić, czy bank, w którym ma konto odbiorca, oferuje tę opcję.

Jeżeli posiadasz konta w kilku bankach i BLIK jest dostępny w więcej niż jednym banku, numer telefonu możesz ustawić wyłącznie w jednym z nich. Mając przypisany numer telefonu do otrzymywania przelewów BLIK w jednej aplikacji, wpisanie tego samego numeru w drugiej aplikacji spowoduje automatyczne wyrejestrowanie z poprzedniej. 

Jeśli odbiorca nie ma zarejestrowanego numeru telefonu w aplikacji BLIK otrzyma link SMS, który umożliwi mu wprowadzenie swojego numeru konta bankowego. Po wprowadzeniu numeru konta, odbiorca będzie mógł otrzymać przelew, ale będzie na niego oczekiwał, jak na zwykły przelew bankowy, czyli otrzyma go następnego dnia roboczego.

Różnice między przelewem BLIK a przelewem tradycyjnym

W porównaniu z tradycyjnym przelewem, przekazywanie środków za pomocą BLIKa ma wiele zalet, ale również kilka istotnych różnic.

  • Numer rachunku – w przypadku tradycyjnego przelewu, konieczne jest podanie numeru rachunku odbiorcy, co może być czasochłonne i wymagać dodatkowych działań, takich jak weryfikacja poprawności numeru. W przypadku przelewu na numer telefonu BLIK, numer rachunku nie jest potrzebny. Wystarczy znać numer telefonu odbiorcy, który jest przypisany do jego konta bankowego.
  • Tytuł przelewu – w tradycyjnym przelewie konieczne jest podanie tytułu przelewu, który pozwala na dokładne zidentyfikowanie transakcji. W przypadku przelewu BLIK na telefon, tytuł przelewu nie jest wymagany, ale można go dodać jako informację dodatkową
  • Transfer środków – przelew BLIK na telefon jest realizowany niemal natychmiastowo, co oznacza, że środki trafiają na konto odbiorcy w ciągu kilku sekund. W przypadku tradycyjnego przelewu, czas realizacji zależy od godzin pracy banków i może wynosić kilka dni.
  • Koszty – przelewy BLIK na telefon są zwykle bezpłatne w porównaniu do tradycyjnych przelewów natychmiastowych. W przypadku tradycyjnego przelewu, banki często pobierają opłaty za realizację transakcji.

Warto pamiętać, że przelew BLIK na telefon ma swoje ograniczenia, takie jak maksymalna kwota transakcji czy konieczność korzystania z aplikacji mobilnej banku. Przed dokonaniem przelewu, warto zapoznać się z warunkami i regulaminem usługi, aby uniknąć nieporozumień i błędów.

Zalety i wady przelewów BLIK

Przelewy BLIK na telefon to jedna z najpopularniejszych form płatności mobilnych w Polsce. Oto kilka zalet i wad, które warto rozważyć przed skorzystaniem z tej usługi.

Szybkość i łatwość: Przelewy BLIK na telefon są błyskawiczne i bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy wprowadzić numer telefonu odbiorcy, kwotę i potwierdzić transakcję.
Brak opłat: W większości przypadków przelewy BLIK na telefon są darmowe, co stanowi duży plus dla użytkowników.
Dostępność: Przelewy BLIK na telefon są dostępne w wielu bankach w Polsce.
Limit kwoty: Przelewy BLIK na telefon są limitowane kwotowo, co oznacza, że nie można przesłać większej kwoty niż ustalony limit.
Ograniczona dostępność: Przelewy BLIK na telefon nie są dostępne we wszystkich bankach w Polsce, co może stanowić problem dla niektórych użytkowników.
Ryzyko błędów: W przypadku wprowadzenia błędnego numeru telefonu odbiorcy, pieniądze mogą trafić do nieprawidłowego odbiorcy.

Podsumowując, przelewy BLIK na telefon to szybka, łatwa i darmowa forma płatności mobilnych, ale wymagają ostrożności i uważnego wprowadzania danych, aby uniknąć błędów.

Najczęściej zadawane pytania:

Jak zrobić przelew na nr telefonu?

Aby zrobić przelew na numer telefonu, należy najpierw zarejestrować się w systemie BLIK. Po zarejestrowaniu, należy wybrać opcję „Przelew na telefon” i wpisać numer telefonu odbiorcy oraz kwotę przelewu. Następnie należy potwierdzić transakcję kodem, który zostanie wygenerowany na ekranie telefonu.

Czy przelew BLIK na telefon jest natychmiastowy?

Tak, przelew BLIK na telefon jest natychmiastowy jeśli odbiorca również ma włączoną tę usługę. Oznacza to, że pieniądze zostaną przelane na konto odbiorcy w ciągu kilku sekund od momentu zatwierdzenia transakcji.

W jaki sposób zarejestrować BLIK?

Aby zarejestrować BLIK, należy pobrać aplikację mobilną swojego banku i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. W procesie rejestracji konieczne będzie podanie danych osobowych oraz numeru telefonu. Po zakończeniu rejestracji, użytkownik będzie mógł wykorzystać do dokonywania przelewów na telefon BLIK.

Czy wszystkie banki oferują przelew na telefon za pomocą BLIK?

Nie, nie wszystkie banki oferują usługę przelewu na telefon za pomocą BLIK. Możesz sprawdzić, czy Twój bank obsługuje tę funkcję poprzez skontaktowanie się z ich obsługą klienta lub sprawdzenie informacji na stronie internetowej BLIK.

Jaka jest maksymalna kwota przelewu na telefon za pomocą BLIK?

Maksymalna kwota przelewu na telefon za pomocą BLIK zależy od limitów ustawionych przez Twój bank. Zazwyczaj banki mają określony dzienny limit dla transakcji BLIK. Aby poznać obowiązujące limity, sprawdź z regulaminem lub obsługą klienta swojego banku.

Czy mogę wysłać przelew na numer telefonu osoby, która nie ma konta w moim banku?

Tak, możesz wysłać przelew na numer telefonu osoby, która nie ma konta w Twoim banku, jeśli jej bank obsługuje usługę BLIK. W przypadku, gdy nie ma dostępnej opcji BLIK, osoba ta otrzyma SMS z linkiem do strony, na której będzie mogła odebrać przekazane jej środki.

Czy mogę wykonywać przelewy na telefon za pomocą BLIK w weekendy i święta?

Tak, banki umożliwiają wykonywanie przelewów na telefon za pomocą BLIK także w weekendy i święta. Jednak warto sprawdzić regulamin swojego banku, aby upewnić się, czy nie ma godzin, w których usługa jest niedostępna.

Jak sprawdzić, czy mój bank obsługuje przelew na telefon za pomocą BLIK?

Aby sprawdzić, czy Twój bank obsługuje usługę przelewu na telefon za pomocą BLIK, skontaktuj się z obsługą klienta swojego banku lub sprawdź informacje na ich stronie internetowej. Możesz również pobrać aplikację mobilną banku i sprawdzić, czy jest dostępna opcja „przelew BLIK na telefon”.

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.