Jak rozpoznać fałszywe inwestycje i nie dać się nabrać na oszustwa inwestycyjne?

W dobie cyfrowej rewolucji, gdzie coraz więcej aspektów życia przenosi się do sfery internetu, pojawia się także ciemniejsza strona postępu w postaci oszustw inwestycyjnych. Przestępcy wykorzystują różnorodne metody, aby przyciągnąć ofiary fałszywymi obietnicami szybkiego wzbogacenia się. Atrakcyjnie wyglądające ogłoszenia i obiecujące niewiarygodnie wysokie zwroty z inwestycji są często przynętą, która może prowadzić do finansowych strat. Wiedza na temat tego, jak rozpoznać potencjalne oszustwa, staje się więc kluczową umiejętnością dla każdego, kto rozważa inwestowanie swoich środków.

Najważniejsze jest umiejętne weryfikowanie informacji oraz zachowanie ostrożności przed podjęciem jakichkolwiek kroków inwestycyjnych. Zwracanie uwagi na tzw. „czerwone flagi”, takie jak gwarancja wysokiego zwrotu bez ryzyka, presja czasu, czy też skomplikowane i niejasne opisy ofert mogą ochronić przed wpadnięciem w pułapkę oszustów. Ochrona przed oszustwami inwestycyjnymi nie polega jedynie na unikaniu podejrzanych ofert, ale także na ciągłym kształceniu się w dziedzinie inwestycji i rozwoju własnej świadomości finansowej.

Kluczowe informacje warte zapamiętania – fałszywe inwestycje:

Reklama
 • Rozpoznanie oszustwa inwestycyjnego wymaga znajomości typowych cech nieuczciwych ofert.
 • Należy zachować czujność i stosować się do środków ostrożności, aby uniknąć oszustw.
 • Edukacja inwestycyjna jest istotna w budowaniu odporności na manipulacje oszustów.

Rozpoznawanie typowych cech oszustw inwestycyjnych

Aby skutecznie unikać oszustw inwestycyjnych, warto znać typowe sygnały ostrzegawcze. Oto konkretne kroki, które pomogą rozpoznać podejrzane oferty.

Analiza oferty i używane slogany

Fałszywe inwestycje często cechują się niezwykle atrakcyjnymi warunkami, obiecując nierealistyczne zwroty z inwestycji. Oferta może zawierać slogany typu „pewny zysk” czy „gwarancja wysokich stóp zwrotu”, które w rzeczywistości są nie do osiągnięcia na stabilnym rynku inwestycyjnym.

 • Obietnice wysokich zysków z minimalnym ryzykiem: Każda inwestycja niesie za sobą ryzyko, a obietnice gwarantowanych wysokich zwrotów są nierealistyczne i często fałszywe.
 • Skomplikowane strategie: Oferowanie skomplikowanych strategii inwestycyjnych, które są trudne do zrozumienia i weryfikacji, może być sposobem na ukrycie oszukańczych działań.

Podejrzane strony internetowe i reklamy

Strony internetowe promujące oszustwa częstokroć wykazują brak profesjonalizmu, błędy ortograficzne oraz niejasne informacje dotyczące lokalizacji firmy czy danych kontaktowych. Uwagę powinny również zwracać agresywne reklamy, które często nie są zweryfikowane przez właścicieli platform reklamowych, a co za tym idzie mogą promować fałszywe inwestycje.

Reklama
 • Niejasne szczegóły inwestycji: Jeżeli szczegóły dotyczące inwestycji są niejasne lub niekompletne, może to być próba ukrycia oszukańczych zamiarów.
 • Tajemnicze lub poufne oferty: Twierdzenia, że inwestycja jest dostępna tylko dla wybranej grupy inwestorów lub opiera się na poufnych informacjach, są często oznaką oszustwa.

Weryfikacja wiarygodności konsultantów

Oszustwa często wiążą się z nieprawdziwymi konsultantami, których tożsamości nie da się potwierdzić. Sprawdzenie wiarygodności osoby oferującej inwestycję powinno obejmować wgląd w publicznie dostępne rejestry, na przykład KNF, aby potwierdzić, czy dana firma lub konsultant jest upoważniony do świadczenia usług inwestycyjnych.

 • Brak rejestracji u odpowiednich organów regulacyjnych: Legalne firmy inwestycyjne i produkty są zazwyczaj zarejestrowane u organów nadzoru finansowego.
 • Nieistniejące certyfikaty lub licencje: Legitymowanie się fałszywymi lub nieistniejącymi certyfikatami i licencjami jest powszechną praktyką wśród oszustów.
 • Fałszywe referencje i opinie: Używanie sfabrykowanych lub przekupionych opinii i referencji, aby przekonać do wiarygodności oferty.

Niepokojące sygnały dotyczące czasu i presji

Oszuści często wywierają presję, argumentując, że oferta jest dostępna tylko przez krótki czas, czy też jako „jednorazowa okazja”. Taka strategia ma na celu skłonienie inwestora do szybkiej decyzji bez dokładnej analizy ryzyka.

 • Nacisk na szybkie inwestowanie: Oszuści często wywierają presję, aby przekonać potencjalne ofiary do szybkiego inwestowania, nie dając czasu na przemyślenie decyzji czy przeprowadzenie należytej weryfikacji.
 • Agresywne techniki sprzedaży: Oszuści mogą używać agresywnych i manipulacyjnych taktyk, aby przekonać ludzi do inwestowania, takich jak niechciane telefony czy e-maile.

Techniki wykorzystywane przez cyberprzestępców

Rozpoznanie technik stosowanych przez cyberprzestępców jest kluczowe dla ochrony inwestorów przed oszustwami finansowymi. Oszuści wykorzystują zarówno zaawansowane oprogramowanie, w tym sztuczną inteligencję (AI), jak i manipulacje psychologiczne, aby wyłudzić środki finansowe.

Reklama

W Polsce jednymi z najczęściej spotykanych oszustw inwestycyjnych są te, które rozpoczynają się od umieszczenia reklam fałszywych inwestycji w mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. Przestępcy często tworzą fałszywe strony internetowe do inwestowania pieniędzy i promują je w internecie, aby przyciągnąć ofiary. Inną metodą jest podszywanie się pod maklerów i brokerów giełdowych, którzy proponują nowe, rzekomo atrakcyjne możliwości zainwestowania środków. 

Jak rozpoznać fałszywe inwestycje i nie dać się nabrać na oszustwa inwestycyjne?

Jakie są typowe znaki ostrzegawcze fałszywych inwestycji?

 • Nieprzejrzyste informacje: Brak jasnych informacji o projekcie, modelu biznesowym lub strukturze zysków.
 • Gwarancja wysokich zysków: Obietnice niezwykle wysokich zysków z minimalnym ryzykiem.
 • Nacisk na szybką decyzję: Sugerowanie, że oferta jest ograniczona czasowo, aby wymusić szybką decyzję inwestycyjną.

Metody phishingowe i manipulacyjne

 • Phishing: Oszuści wysyłają e-maile lub wiadomości, podszywając się pod znane instytucje, aby zdobyć dane do logowania i inne informacje finansowe.
 • Inżynieria społeczna: Wykorzystywanie psychologii społecznej do wpływania na decyzje użytkowników, często poprzez budowanie zaufania i relacji.

Wykorzystanie wizerunków znanych osób w oszustwach inwestycyjnych

 • Nieautoryzowane wykorzystanie wizerunku: Użycie zdjęć lub wypowiedzi celebrytów bez ich zgody, tworząc fałszywe wrażenie poparcia.
 • Manipulacja medialna: Rozsyłanie spreparowanych artykułów czy reklam sugerujących, że znane osoby popierają dany produkt inwestycyjny.
Jak rozpoznać fałszywe inwestycje i nie dać się nabrać na oszustwa inwestycyjne?

Wykorzystanie wizerunków znanych osób w oszustwach inwestycyjnych to częsta praktyka, mająca na celu przyciągnięcie uwagi i zbudowanie pozornego zaufania do oferty. Oszuści często bezprawnie korzystają z wizerunku celebrytów, ludzi biznesu, czy ekspertów finansowych, sugerując, że te osoby popierają dany produkt inwestycyjny lub uczestniczą w projekcie. Kilka przykładów takich działań to:

 1. Reklamy i posty w mediach społecznościowych: Fałszywe reklamy lub posty, które wykorzystują zdjęcia lub wypowiedzi znanych osób (celebrytów), twierdząc, że zainwestowali oni lub polecają pewne inwestycje, w tym kryptowaluty lub platformy inwestycyjne, piramidy finansowe.
 2. Fałszywe artykuły i wywiady: Tworzenie fałszywych artykułów lub wywiadów, w których znane osoby rzekomo opowiadają się za daną inwestycją lub strategią finansową.
 3. Fałszywe recenzje i testowanie: Używanie wizerunków znanych osób w materiałach promocyjnych, które sugerują, że te osoby testowały produkt inwestycyjny i osiągnęły dzięki niemu sukces finansowy.
 4. Fałszywe świadectwa: Wstawianie w materiałach promocyjnych zmanipulowanych wypowiedzi znanych osób, które mają świadczyć o skuteczności inwestycji.

Ważne jest, aby pamiętać, że samo wykorzystanie wizerunku znanej osoby nie jest potwierdzeniem legalności czy skuteczności inwestycji. Zawsze należy dokładnie zbadać ofertę inwestycyjną, sprawdzić wiarygodność źródeł i nie podejmować pochopnych decyzji finansowych opartych na potencjalnie fałszywych rekomendacjach.

Reklama

Identyfikacja oszustw inwestycyjnych – podsumowanie

Oszustwa inwestycyjne mogą przybierać różne formy, ale często mają wspólne cechy, które pomagają je zidentyfikować. Poniżej tabela z typowymi cechami oszustw inwestycyjnych:

CechaOpis
Obietnice wysokich zyskówGwarancja niezwykle wysokich zwrotów z inwestycji, często z minimalnym lub żadnym ryzykiem.
Nacisk na szybką decyzjęZachęcanie do natychmiastowego podjęcia decyzji inwestycyjnej, często z wykorzystaniem taktyki strachu przed utratą okazji.
Brak jasnościSkomplikowane lub niejasne opisy inwestycji, które utrudniają zrozumienie, w co dokładnie inwestują środki.
Nieistniejące certyfikatyBrak wymaganych licencji lub autoryzacji ze strony odpowiednich organów regulacyjnych.
Agresywne techniki sprzedażyUżycie agresywnych lub manipulacyjnych technik sprzedaży, w tym niechciane telefony lub e-maile.
Sekretne informacjeTwierdzenia, że inwestycja jest oparta na „informacjach poufnych” lub „wewnętrznych informacjach”.
Brak dokumentacjiBrak dostępnych lub dostarczonych oficjalnych dokumentów inwestycyjnych, takich jak prospekty czy umowy.
Trudności w wypłacieInformacje o problemach z wypłaceniem środków lub sprzedażą inwestycji; często wypłaty są opóźnione lub niemożliwe.

Te cechy są ogólnymi wskaźnikami, które mogą wzbudzić podejrzenia co do legalności i bezpieczeństwa danej inwestycji. Zawsze warto dokładnie zbadać każdą inwestycję i skonsultować się z niezależnym doradcą finansowym przed podjęciem decyzji.

Środki ostrożności i zabezpieczenia przed oszustwem na fałszywe inwestycje

Inwestorzy muszą być czujni i dokładnie weryfikować informacje, aby uniknąć fałszywych inwestycji. Stosowanie się do określonych zasad bezpieczeństwa znacząco zwiększa szanse na ochronę własnych finansów.

Reklama

Unikanie „inwestycji” oferujących niezwykle wysoki zysk w krótkim czasie pomoże ochronić przed potencjalnymi stratami. Istotna jest również zasada nieinwestowania w coś, czego się do końca nie rozumie lub co wydaje się zbyt dobre, aby było prawdziwe.

Aby zabezpieczyć się przed fałszywymi inwestycjami, warto podjąć następujące kroki:

 1. Dokładnie badaj inwestycję: Przed zainwestowaniem środków przeprowadź szczegółowe badanie firmy, produktu lub usługi. Sprawdź opinie, analizy i raporty.
 2. Sprawdzaj rejestry i licencje: Upewnij się, że firma lub platforma inwestycyjna jest zarejestrowana i licencjonowana przez odpowiednie organy nadzoru finansowego.
 3. Bądź sceptyczny wobec obietnic szybkich zysków: Ostrzegawczym sygnałem są obietnice niezwykle wysokich zysków przy minimalnym ryzyku.
 4. Unikaj presji czasowej: Nie poddawaj się naciskom na szybką decyzję inwestycyjną. Fałszywi inwestorzy często stosują taktykę „teraz albo nigdy”.
 5. Konsultuj się z ekspertami: Zasięgnij porady niezależnych doradców finansowych lub prawników specjalizujących się w inwestycjach.
 6. Nie ujawniaj danych osobowych: Ochrona danych osobowych jest kluczowa. Nie udostępniaj swoich danych osobowych ani danych logowania do kont.
 7. Uważaj na nieznane źródła: Bądź ostrożny, jeśli oferta pochodzi od nieznanej firmy lub osoby kontaktującej się przez telefon, e-mail czy media społecznościowe.
 8. Weryfikuj informacje: Sprawdź wszystkie informacje, które otrzymujesz, w niezależnych źródłach.
 9. Nie inwestuj więcej, niż możesz stracić: Nigdy nie inwestuj więcej środków, niż jesteś w stanie stracić bez poważnych konsekwencji finansowych.
 10. Śledź aktualne oszustwa: Bądź na bieżąco z informacjami o aktualnych oszustwach inwestycyjnych, aby wiedzieć, czego unikać.
 11. Zgłaszaj podejrzane działania: Jeśli napotkasz potencjalne oszustwo, zgłoś je odpowiednim organom, takim jak Komisja Nadzoru Finansowego lub policja.

Pamiętaj, że stosowanie się do tych zasad może znacząco zwiększyć Twoje bezpieczeństwo inwestycyjne i pomóc uniknąć strat związanych z fałszywymi inwestycjami.

Reklama

Wsparcie i działania po ataku oszustów

Po stwierdzeniu, że padło się ofiarą oszustwa inwestycyjnego, niezbędne jest szybkie i zdecydowane działanie. Kluczową kwestią jest zabezpieczenie swoich środków oraz podjęcie odpowiednich kroków w celu zgłoszenia przestępstwa i szukania pomocy.

Po wykryciu oszustwa inwestycyjnego należy podjąć następujące działania:

 1. Zatrzymaj dalsze inwestycje: Nie przekazuj więcej pieniędzy i nie podejmuj żadnych kolejnych działań inwestycyjnych związanych z podejrzaną ofertą.
 2. Zabezpiecz swoje konta: Zmień hasła do wszystkich kont finansowych i inwestycyjnych, a także włącz dodatkowe zabezpieczenia, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
 3. Skontaktuj się z bankiem: Jeśli przelałeś środki, skontaktuj się natychmiast z bankiem lub dostawcą usług płatniczych, aby zgłosić oszustwo i zapytać o możliwość odzyskania środków.
 4. Zgłoś oszustwo odpowiednim organom: Złóż oficjalne zgłoszenie do lokalnych organów ścigania, takich jak policja, oraz do organów regulacyjnych, na przykład Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
 5. Dokumentuj wszystko: Zachowaj wszelkie dowody związane z oszustwem, w tym korespondencję mailową, potwierdzenia transakcji, wyciągi bankowe i inne dokumenty, które mogą być użyteczne podczas dochodzenia.
 6. Skonsultuj się z prawnikiem: Rozważ konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie finansowym, aby dowiedzieć się, jakie masz opcje prawne i jak najlepiej postępować.
 7. Monitoruj swoją tożsamość: Ponieważ oszuści mogą mieć dostęp do twoich danych osobowych, monitoruj swoje raporty kredytowe i historię transakcji w poszukiwaniu nieautoryzowanej aktywności.
 8. Ucz się na doświadczeniach: Przemyśl, co doprowadziło do oszustwa i jakie lekcje możesz wyciągnąć, aby unikać podobnych sytuacji w przyszłości.

Pamiętaj, że szybkie działanie jest kluczowe w zwiększeniu szans na odzyskanie utraconych funduszy i pociągnięcie oszustów do odpowiedzialności.

Reklama

Statystyki oszustw inwestycyjnych w 2023 roku

Według opublikowanego rocznego raportu CSIRT KNF za 2023 rok na listę ostrzeżeń prowadzonej przez CSIRT NASK trafiło aż 26 781 domen powiązanych z oszukańczymi ofertami inwestycyjnymi. Reklamy promujące nieistniejące możliwości inwestycyjne, wykrywane przez CSIRT KNF, stanowią jedne z najczęściej spotykanych prób oszustwa wśród konsumentów rynku finansowego w Polsce. Mechanizm oszustwa „na fałszywą inwestycję” opiera się na przekonaniu ofiary do „zainwestowania” pieniędzy w projekty lub produkty inwestycyjne, które nie mają rzeczywistego pokrycia.

Najliczniejsze przypadki oszustw związane były z nadużywaniem nazwy projektu Baltic Pipe, a kolejną, często wykorzystywaną firmą okazywało się PGNiG. Spory odsetek wśród reklamowanych fałszywych inwestycji zajmowały również oszustwa wykorzystujące markę Tesla. 

W próbach wyłudzeń wykorzystano również wizerunki instytucji finansowych, polityków, kryptowalut, pośredników finansowych oraz technologii opartej na sztucznej inteligencji.

Edukacja inwestycyjna jako klucz do ochrony

Edukacja finansowa stanowi pierwszą linię obrony przed fałszywymi ofertami inwestycyjnymi. Wiedza na temat tego, jak funkcjonuje rynek finansowy, umożliwia inwestorom lepsze rozumienie potencjalnego ryzyka oraz mechanizmów ochrony kapitału. Istotną kwestią jest zrozumienie, że oferty gwarantujące niezwykle wysokie zyski przy minimalnym ryzyku, często okazują się nierealne.

Należy krytycznie analizować oferty inwestycyjne, zwłaszcza te, które są rozpowszechniane za pośrednictwem mediów społecznościowych lub nieautoryzowanych kanałów. Przykładowo, inwestorzy powinni zwracać uwagę na:

 • Wiarygodność firmy: Czy firma posiada niezbędne licencje i jest zarejestrowana przez odpowiedni nadzór finansowy?
 • Historię rynkową: Czy oferta opiera się na realnych trendach rynkowych?
 • Warunki oferty: Czy są jasno przedstawione i wolne od małego druku z ukrytymi opłatami lub warunkami?

Edukacja inwestycyjna obejmuje również znajomość praw i obowiązków związanych z inwestowaniem. Inwestor powinien wiedzieć, jak i gdzie szukać pomocy, w przypadku gdyby napotkał podejrzaną okazję inwestycyjną. Lista ostrzeżeń publicznych, często aktualizowana przez nadzory finansowe, jest przydatnym narzędziem w szybkim identyfikowaniu firm, które mogą prowadzić działalność oszukańczą.

Edukacja inwestycyjna pomaga zatem nie tylko w ochronie kapitału, ale również w budowaniu strategii opartej na realnych przesłankach, co przekłada się na stabilność finansową i unikanie kosztownych błędów.

Zachowania świadomego inwestora

Inwestowanie wiążę się z koniecznością oceny ryzyka oraz ofert, z którymi inwestor może się spotkać. Świadomy inwestor zawsze podchodzi z czujnością do nowych możliwości inwestycyjnych i sprawdza wiarygodność źródeł. Poniżej przedstawiono kluczowe zachowania, które pomagają unikać oszustw inwestycyjnych.

 • Dokładna weryfikacja: Zanim inwestor zdecyduje się na zaangażowanie środków finansowych, powinien wnikliwie sprawdzić firmę oferującą inwestycję. Dotyczy to zarówno rzetelnego sprawdzenia rejestrów, takich jak lista ostrzeżeń publicznych KNF, jak i opinii innych inwestorów.
 • Analiza oferty: Oferty gwarantujące szybki i wysoki zysk często są sygnałem ostrzegawczym. Inwestor powinien dokonać analizy oferty przy uwzględnieniu realnych zysków na rynku oraz warunków, na jakich zysk jest oferowany.
 • Brak wpływu na decyzje emocjami: Świadome inwestowanie wymaga trzeźwego myślenia i unikania podejmowania decyzji pod wpływem emocji, które mogą zostać wywołane atrakcyjnie brzmiącymi obietnicami.
 • Edukacja i ciągła nauka: Inwestor uczący się na bieżąco o rynkach finansowych i technikach inwestycyjnych jest lepiej przygotowany do rozpoznawania niewiarygodnych ofert.
 • Konsultacje z ekspertami: W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z zaufanymi doradcami finansowymi lub innymi doświadczonymi inwestorami.

Stosując się do wyżej wymienionych wytycznych, inwestor zwiększa swoje szanse na bezpieczne inwestowanie i minimalizuje ryzyko wpadnięcia w sidła fałszywych inwestycji.

Często zadawane pytania – oszustwa inwestycyjne

W niniejszej sekcji znajdują się odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące rozpoznawania oszustw inwestycyjnych. Informacje te mają pomóc w odpowiednim weryfikowaniu ofert inwestycyjnych i zabezpieczeniu środków przed nieuczciwymi praktykami.

Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.