Czym jest carding i jak chronić się przed kradzieżą danych kart płatniczych?

Carding to przestępstwo związane z nieautoryzowanym wykorzystywaniem numerów kart płatniczych, które staje się poważnym problemem w czasach cyfryzacji. Obejmuje ono szereg działań, począwszy od kradzieży danych kart, przez sprzedaż i zakup tych informacji na czarnym rynku, aż po finalne wykorzystanie skradzionych danych do dokonywania transakcji. Osoby, których dane zostają wykradzione, często nie są świadome, że padły ofiarą cardingu, aż do momentu pojawienia się nieautoryzowanych transakcji na ich rachunkach.

Ochrona przed cardingiem wymaga zrozumienia mechanizmów, jakie stosują przestępcy do pozyskiwania danych kart, oraz skutecznego zabezpieczania swoich informacji osobistych i finansowych. Istnieją różne metody, od prostego podszywania się (phishing) i skimmingu urządzeń, po zaawansowane cyberataki wykorzystujące lukę w oprogramowaniu. Wiedza o tych technikach i stosowanie dobrych praktyk, takich jak weryfikacja transakcji, korzystanie z bezpiecznych połączeń internetowych i monitorowanie wyciągów z kont bankowych, może znacząco zmniejszyć ryzyko cardingu.

Kluczowe informacje warte zapamiętania:

Reklama
 • Carding jest przestępstwem wykorzystującym skradzione dane kart płatniczych do dokonywania transakcji.
 • Konieczność zrozumienia metod pozyskiwania danych przez przestępców jest kluczowa w zapobieganiu cardingowi.
 • Stosowanie praktyk ochrony osobistych informacji finansowych zmniejsza ryzyko nieautoryzowanych transakcji.

Podstawy cardingu

Wraz z rozwojem technologii cyfrowych, pojawia się więcej metod oszustw, wśród których carding stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego.

Definicja cardingu

Carding to rodzaj przestępstwa, który polega na nielegalnym pozyskiwaniu i wykorzystywaniu numerów kart płatniczych do dokonywania transakcji bez wiedzy i zgody właściciela karty. Osoby zajmujące się cardingiem często zamawiają towary lub usługi, obciążając finanse nieświadomej ofiary. Używają tych danych do dokonywania nieautoryzowanych transakcji online (często tzw. transakcji quasi-cash), kupując przedmioty lub karty podarunkowe, które mogą być łatwo sprzedane lub wymienione na gotówkę.

Metody i narzędzia cardingu

Carding wykorzystuje rozmaite techniki, aby pozyskać dane kart płatniczych:

Reklama
 • Phishing: Wysłanie wiadomości e-mail lub komunikatów, które wyglądają jak od zaufanych instytucji finansowych, celem wyłudzenia danych kart.
 • Skimming: Użycie specjalnych urządzeń przymocowanych do terminali płatniczych, które kopiują informacje z paska magnetycznego karty.
 • Hacking: Wykorzystanie luki w zabezpieczeniach systemów komputerowych do kradzieży danych kart klientów sklepów internetowych lub banków.
 • Malware: Rozprzestrzenianie szkodliwego oprogramowania, które kradnie informacje bezpośrednio z zainfekowanych komputerów.

Jakie technologie są wykorzystywane w cardingu do pozyskiwania numerów kart płatniczych?

Technologie stosowane w cardingu do pozyskiwania numerów kart obejmują:

 • Keyloggery: Malware rejestrujący naciśnięcia klawiszy na klawiaturze, w tym wpisywane numery kart płatniczych.
 • Botnety: Sieci zainfekowanych urządzeń wykorzystywane do przeprowadzania ataków i kradzieży danych.
 • Exploity: Fragmenty kodu do wykorzystania luk w oprogramowaniu, umożliwiające nieautoryzowany dostęp do danych.
 • Programy i systemy CAPTCHA: Chociaż często stosowane do ochrony przed botami, mogą być również narzędziem cardingu, jeśli zostaną złamane przez oszustów.

Mechanizmy bezpieczeństwa kart płatniczych

W celu ochrony przed różnymi formami oszustw związanych z wykorzystaniem numerów kart płatniczych, stosowane są zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa. Wprowadzane standardy i technologie mają na celu ochronę danych karty oraz zapewnienie bezpieczeństwa transakcji.

Aby zabezpieczyć się przed cardingiem, można podjąć szereg środków zapobiegawczych, zarówno jako indywidualny użytkownik kart płatniczych, jak i jako przedsiębiorca prowadzący działalność e-commerce:

Reklama
 1. Dla użytkowników kart:
  • Monitorowanie konta: Regularne sprawdzanie wyciągów bankowych i aktywności konta w celu szybkiego wykrywania nieautoryzowanych transakcji.
  • Używanie powiadomień: Ustawienie powiadomień SMS lub e-mail o transakcjach dokonywanych na karcie.
  • Jednorazowe karty wirtualne: Korzystanie z kart wirtualnych lub jednorazowych numerów kart, które są ważne tylko na ograniczony czas lub dla pojedynczej transakcji.
  • Silne hasła i uwierzytelnianie wieloskładnikowe: Używanie silnych haseł i włączanie uwierzytelniania wieloskładnikowego dla kont online, zwłaszcza dla usług bankowych.
  • Ostrożność przy wprowadzaniu danych: Unikanie wprowadzania danych karty na podejrzanych stronach internetowych lub w niezabezpieczonych sieciach Wi-Fi.
  • Zabezpieczenia fizyczne: Używanie portfeli lub etui blokujących sygnały RFID, aby chronić karty zbliżeniowe przed nieautoryzowanym skanowaniem.
 2. Dla przedsiębiorców e-commerce:
  • Zastosowanie standardu PCI DSS: Przestrzeganie standardu bezpieczeństwa danych dla branży kart płatniczych (PCI DSS), który zawiera wytyczne dotyczące bezpiecznego przetwarzania danych kart. To międzynarodowy zestaw wymagań mających na celu ochronę danych karty przed nieuprawnionym dostępem. Obejmuje on zasady dotyczące przechowywania, przetwarzania i przesyłania informacji o karcie płatniczej. Najważniejszymi elementami PCI DSS są regularne audyty bezpieczeństwa oraz stosowanie metod szyfrowania danych.
  • Systemy antyfraudowe: Implementacja zaawansowanych systemów antyfraudowych, które analizują wzorce transakcji i wykrywają podejrzane działania.
  • Weryfikacja adresu (AVS): Używanie systemu weryfikacji adresu, który porównuje adres rozliczeniowy podany przez klienta z adresem znajdującym się w plikach banku wydającego kartę.
  • Kody CVV: Wymaganie podania kodu bezpieczeństwa karty (CVV/CVC) podczas transakcji online, co może pomóc w potwierdzeniu, że klient fizycznie posiada kartę.
  • Płatności zabezpieczone 3D Secure: Zachęcanie klientów do korzystania z płatności zabezpieczonych, takich jak 3D Secure, które wymagają dodatkowej autoryzacji.
  • Ograniczenia dotyczące wysyłki: Uważne sprawdzanie zamówień z nietypowymi wzorcami wysyłki, zwłaszcza przy dużych ilościach lub wysokiej wartości towarów.
  • Szkolenie personelu: Regularne szkolenie pracowników z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego i procedur reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem danych.

Powyższe metody mogą znacząco zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą cardingu i pomóc w ochronie danych finansowych zarówno klientów, jak i przedsiębiorstw.

Procedury postępowania po wykryciu cardingu

W odpowiedzi na wykrycie cardingu, ważne jest podjęcie natychmiastowych działań w celu minimalizacji szkód finansowych oraz ochrony poszkodowanych osób. Oto kroki, które należy podjąć bez zwłoki:

 1. Zablokuj kartę płatniczą: Niezwłocznie skontaktuj się z bankiem lub inną instytucją finansową, która wydała kartę, aby zablokować ją i uniemożliwić dalsze nieautoryzowane transakcje.
 2. Zgłoś przestępstwo na policję: Złóż oficjalne zawiadomienie o przestępstwie w najbliższej jednostce policji. Zgłoszenie powinno zawierać wszystkie znane Ci informacje dotyczące transakcji, w tym szczegóły dotyczące nieautoryzowanych transakcji.
 3. Zgłoś do banku: Poinformuj swój bank o każdej podejrzanej transakcji i poproś o wydanie nowej karty z nowym numerem. Bank może również poprosić o pisemne potwierdzenie złożonego zawiadomienia o przestępstwie.
 4. Monitoruj swoje konta: Kontynuuj monitorowanie swoich kont bankowych i wyciągów, aby wykryć możliwe nieautoryzowane transakcje.
 5. Zmiana haseł i PIN-ów: Zmień hasła i PIN-y do swoich kont online i bankowości mobilnej, aby zapobiec dalszemu dostępowi do Twoich środków.
 6. Dokumentacja: Zachowaj wszelkie dowody, takie jak potwierdzenia transakcji, wyciągi bankowe i korespondencję z bankiem, która może być przydatna podczas dochodzenia.
 7. Uważaj na oszustwa follow-up: Po wykryciu cardingu bądź szczególnie czujny na wszelkie podejrzane wiadomości e-mail, telefony lub listy, które mogą być próbą wyłudzenia dalszych informacji.

Odpowiedzialność karna w przypadku cardingu

W Polsce carding jest traktowany jako przestępstwo i podlega odpowiedzialności karnej. Odpowiedzialność karna za carding wynika z art. 287 Kodeksu karnego, który mówi o odpowiedzialności za dostęp do informacji zawartej w systemie informatycznym bez uprawnienia lub przekroczenie uprawnień oraz art. 286 Kodeksu karnego, który dotyczy oszustwa. Przestępstwo cardingu w kodeksie karnym jest ujmowane jako przestępstwo oszustwa i grozi za nie kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W szczególności, jeżeli sprawca doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na szkodę tej osoby lub innej osoby poprzez wprowadzenie w błąd co do tożsamości lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być to uznane za oszustwo komputerowe.

Reklama

Dodatkowo, jeśli w wyniku cardingu dojdzie do kradzieży danych osobowych, mogą być również stosowane inne artykuły Kodeksu karnego oraz dotyczące ochrony danych osobowych.

Warto zaznaczyć, że odpowiedzialność karna może dotyczyć nie tylko osoby bezpośrednio dokonującej cardingu, ale również tych, którzy wykorzystują skradzione dane karty płatniczej do realizacji transakcji, a także osób, które rozpowszechniają dane karty lub umożliwiają innym dostęp do skradzionych danych.

Najczęściej zadawane pytania

W tej sekcji czytelnik znajdzie odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące bezpieczeństwa swoich kart płatniczych oraz konsekwencji prawnych związanych z cardingiem.

Reklama
Reklama
Podziel się swoją opinią:

Zapisz się na newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby otrzymywać newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (adres e-mail) w celu otrzymywania wiadomości w ramach newslettera Bankowe ABC.
Zapisując się wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą mailową. W celu uzyskania szczegółów zapoznaj się z polityką prywatności. Otrzymasz maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu, bez reklam i spamu. Możesz wypisać się w każdej chwili.